RIIBER

Mistrzostwa Świata w narciarstwie kalsycznym w Oberstdorfie trwają już w najlepsze. Na ten moment nasza reprezntacja może cieszyć się z jednego medalu. Złoto w rywalizacji skoczków wywalczył dzisiaj, sprawiając małą niespodziankę Piotr Żyła. W piątek rywalizowali za to kombinatorzy, a dzisiaj oprócz rywalizacji skoczków, biegaczy i biegaczek narciarskich o medale walczyły także kombinatorki, dla których są to historyczne, pierwsze mistrzostwa świata.

 

Mężczyźni

 

W piątkowych zawodach mężczyzn wystartowało 56 zawodników, a w tym gronie znaleźli się także reprezntanci Polski. Szczepan Kupczak i Andrzej Szczechowicz spisali się przyzwoicie, zajmując miejsca odpowiednio w 3 i 4 dziesiątce. Zwycięzcą zawodów okazał się reprezentant Norwegii, Jarl Magnus Riiber.

 

Skoki

 

Rundę skoków wygrał będący w bardzo dobrej formie na skoczni, Japończyk Ryota Yamamoto. Skoczył on 106 metrów i o 20 sekund wyprzedzał drugiego po skoku Akito Watabe. Za dwójką Japończyków znalazł się faworyt do złota, Jarl Magnus Riiber. Szczepan Kupczak spisał się dość dobrze. Polak skoczył 98,5 metra i zajmował 25 miejsce ze stratą minuty i 37 sekund do lidera. ndrzej Szczechowicz również zaprezntował się z dobrej strony uzyskując 88,5 metra co dało mu 35 lokatę ze stratą 2:29 do prowadzącego po tej części rywalizacji Yamamoto.

 

WYNIKI

 

 

Bieg

 

Bieg był bardzo emocjonujący. Przez dłuższy czas ciężko było określić kto ma największe szansę na wygraną w biegu po skokach. Wielu zawodników liczyło się w walce o medale. Pod koniec biegu wyłoniła się jednak trójka najlepszych zawodników. Mimo zaciętej walki złoty medal zdobył lider Pucharu Świata Jarl Magnus Riiber. Zaledwie 0,4 sekundy za nim na metę biegu przybiegł reprezentant Finlandii, Ilkka Herola. Dla fińskiej kombinacji ten wynik stanowi wielki sukces po latach bez medalu w tej dyscyplinie. Trzeci ze stratą 0,9 sekundy przybiegł rodak Riibera, Jens Luraas Oftebro, dla którego brązowy medal to również wielkie osiągnięcie. Czwarty był Eric Frenzel a piąty Akito Watabe. 29 miejsce zajął Szczepan Kupczak a 38 był Andrzej Szczechowicz. 

 

WYNIKI

 

 

Kobiety

 

W zawodach kobiet całe podium zajęły Norweżki. Wygrała Gyda Westvold Hansen, która po skokach była na drugiej pozycji tracąc 3 sekundy do prowadzącej Mari Leinan Lund. Za dwójką Norweżek na trzecim miejscu po skokach była bardziej kojarzona ze skokami narciarskimi, Niemka Svenja Wuerth. 

 

WYNIKI

 

 

Bieg rozegrany został na dystansie 5 kiloemtrów, czyli na dwa razy krótszym niż podczas zawodów mężczyzn. Złoty medal zdobyła najlepsza dzisiaj, Gyda Westvold Hansen. Srebro wywalczyła Mari Leinan Lund a trzecia przez upadek pod koniec biegu była jej o dwa lata młodsza siostra, Marte Leinan Lund, która zdołała wcześniej wyprzedzić siostrę. Całe podium podobnie jak podczas sprintu mężczyzn podczas rywalizacji biegaczy narciarskich zajęli reprezntanci Norwegii. Czwarta była Japonka Anju Nakamura a piąta Amerykanka, Tara Geraghty-Moats, która okazała się najlepsza na trasie, jednak dopiero 18 miejsce po skoku nie pozwoliło jej na walkę o wyższe miejsce. 

 

WYNIKI

 

 

Jutro w Oberstdorfie czeka nas rywalizacja drużynowa mężczyzn. Na stracie znajduje się 12 zespołów. W tym gronie nie ma niestety reprezentacji Polski, która do Oberstdorfu wysłała dwóch kombinatorów. Przed naszymi zawodnikami jeszcze tarty w konkursie indysidualnym na dużej skoczni oraz sprint drużynowy. 

 

Źródło i zdjęcie: fis-ski.com

 

Maciej Sulowski