kn

Vinzenz Geiger okazał się dziś najlepszy w zmaganiach kombinatorów norweskich rozgrywanych w austriackim Ramsau. Geiger na finiszu pokonał Jarla Magnusa Riibera. Trzeci tuż za nimi był Lukas Greiderer.

 

Skoki
 
Skocznia normalna w Ramsau nie faworyzuje podczas zawodów kombinatorów tych zawodników, którzy lepiej radzą sobie na skoczni niż w biegu. Małe straty po skokach powodują często duże przetasowania w biegu i często bardzo dobre wyniki i spore awanse dobrych biegaczy w gronie kombinatorów. Nie inaczej było i tym razem. Skoki wygrał Jarl Magnus Riiber. Norweg skoczył na odległość 94,5 metra czyli tym razem nie pokazał jak się wydaje pełni swoich możliwości na skoczni. Drugi ze stratą 10 sekund przed biegiem był Yoshito Watabe. Japończyk skoczył 94 metry. Trzecie miejsce po skokach zajmował Johannes Lamaprter, który uzyskał 93,5 metra a do lidera tracił 12 sekund. Kolejne lokaty zajęli Vinzenz Geiger, Ryota Yamamoto i Lukas Greiderer. Ta trójka traciła przed biegiem do Riibera odpowiednio, 25, 27 i 29 sekund. Szczepan kupczak spisał się lepiej niż w rundzie prowizorycznej, jednak 85,5 metra i 31 miejsce po skokach dawały przed biegiem małe szanse na kolejne punkty w tym sezonie.
 
 
 
Bieg
 
Bieg był bardzo emocjonujący. Riiber stracił przewagę nad rywalami dość szybko i na kilka kilometrów przed metą 5 zawodników biegło razem. Byli to wspomniany Riiber, Greiderer, Lamparter, Geiger i Riessle który dogonił grupkę przodującą rywalizacji na trasie. Walka o wygraną toczyła się do ostatnich metrów. Ostatecznie po zwycięstwo sięgnął Vinzenz Geiger. Niemiec o zaledwie pół sekundy wyrwał Riiberowi zwycięstwo na finiszu. Trzeci był Lukas Greider. Austriak również do ostatnich metrów liczył się w walce o zwycięstwo, jednak na okazał się troszkę wolniejszy od dwóch zawodników przed nim. Ze stratą 7,7 sekundy przybiegł Johannes Lamparter, który osłabł pod koniec biegu. Piąte miejsce zajął Fabian Riessle, który nie wytrzymał tempa pierwszej czwórki, stracił wcześniej dużo sił aby dostać się do najlepszej grupy jednak zmęczenie było silniejsze. Kolejne miejsca zajęli słynący z dobrej formy biegowej fin Ilkka Herola i Joergen Graabak. Ósme miejsce zajął Terence Weber a dziewiąte kolejny z finów w pierwszej dziesiątce, Eero Hirvonen, który podobnie jak Herola awansował o wiele pozycji dzięki dobrej postawie w biegu. Czołową dziesiątkę zamknął utytułowany Eric Frenzel.
 
Jutro ostatnie zawody podczas weekendu w Ramsau, gdzie oprócz kombinatorów i kombinatorek rywalizowały także skoczkinie narciarskie. Specjaliści od narciarskiego dwuboju rundę skoków rozpoczną o godzinie 11:00, przed którą odbędą się kwalifikacje. Bieg rozpocznie się o godzinie 15:15. Transmisja skoków do kombinacji od godziny 11:05 w Eurosporcie 1. Bieg nie zostanie niestety transmitowany na antenach Eurosportu. Wyniki jutrzejszej rywalizacji znajdziecie oczywiście na skipolu. Liczymy na lepszy start niż dzisiaj Szczepan Kupczaka oraz na ciekawą i emocjonującą rywalizację.
 
 
 
 
Źródło i zdjęcie: fis-ski.com
 
Maciej Sulowski