austria

W miniony weekend odbyły się krajowe mistrzostwa o tytuł najlepszego kombinatora i kombinatorki w Austrii. Panowie rywalizowali w sobotę na normalnej skoczni w Eisenerz oraz w niedzielę na dużym obiekcie w Bischofshofen. Panie rywalizowały jedynie w sobotę na normalnym obiekcie w Eisenerz, gdzie po skokach zmierzyły się na 5 kilometrowym dystansie. Mężczyźni w obu dniach rywalizacji biegali więcej, czyli standardowe 10 kilometrów. 

 

Złotymi medalistami tegorocznych mistrzostw zostali Franz-Josef Rehrl, Sigrun Kleinrath oraz Lukas Greiderer. Zawody odbyły się z problemami, bowiem skocznia została przed mistrzostwami zasypana śniegiem który dość niespodziewanie pojawił się w Eisenerz już we wrześniu przez co trzeba było go uprzątnąć aby przygotować skocznię do zawodów na igelicie.

 

 
Sobota
 
W sobotę zawodnicy i zawodniczki mierzyli się najpierw na skoczni w Eisenerz, która znana jest wielu zawodnikom, którzy startują bądź startowali w Pucharze Kontynentalnym który owa miejscowość gości praktycznie co roku. 
W rywalizacji kobiet najlepszą notę po skokach miała Claudia Purker, która uzyskała 98 metrów. Drugie miejsce zajmowała 5 lat młodsza od prowadzącej po skokach Sigrun Kleinrath, która uzyskała 97 metrów. Czołową trójkę zamknęła na tym etapie rywalizacji Annalena Slamik, która skoczyła jednak dużo krócej od dwóch pierwszych zawodniczek, uzyskała bowiem 88,5 metra. 
 
Panowie latali tego dnia na arenie w Eisenerz troszkę dalej. Lider po skoku, znany z dobrych występów na skoczni, Franz-Josef Rehrl uzyskał aż 110,5 metra. Drugi Lukas Greiderer skoczył 106 metrów i tracił przed biegiem do lidera 22 sekundy. Trzeci wynik uzyskał mający za sobą dobry sezon w Pucharze Świata Thomas Joebstl który uzyskał 104,5 metra. 
 
Po skokach przyszedł czas na rywalizację biegową. Wśród pań pewne zwycięstwo pod nieobecność kontuzjowanej Lisy Hirner odniosła Sigrun Kleinrath, która wygrała z dużą, ponad dwuminutową przewagą Annaleną Slamik. Trzecia na mecie była liderka po skokach Claudia Purker. Wystartowało 7 zawodniczek. 
 
Bardziej zacięta rywalizacja miała miejsce podczas rywalizacji panów. Zwycięstwo odniósł Franz-Josef Rehrl, który okazał się lepszy o 15 sekund od drugiego Thomasa Joebstla. Trzecie miejsce dające brązowy medal zajął Lukas Greiderer. Kolejne pozycję zajęli Stefan Rettenegger, Lukas Klapfer i Manuel Einkemmer. Startowało 30 zawodników, wśród których zabrakło Bernharda Grubera, który dochodzi do zdrowia i formy po problemach zdrowotnych. 
 
 >>TUTAJ<<- Wyniki po skokach
 
>>TUTAJ<< - Pełne wyniki
 
 
 
Niedziela
 
W Niedzielę startowali już tylko panowie. Na skoczni w Bischofshofen najlepszy okazał się Lukas Greiderer który skoczył 139 metrów, co dało mu 22 sekundy przewagi przed biegiem nad drugim Franzem-Josefem Rehrlem. Trzeci na półmetku zawodów, tak jak w sobotę był Thomas Joebstl. 
 
Po rywalizacji na trasie z tytułu mistrza kraju na dużej skoczni mógł cieszyć się Lukas Greiderer, który zdobył ten tytuł po raz pierwszy w karierze. Drugą pozycję i srebrny medal zdobył Thomas Joebstl. Trzecie miejsce gwarantujące brąz zdobył zwycięzca z poprzedniego dnia, czyli Franz-Josef Rehrl. Dalsze pozycje zajęli Johannes Lamparter, Martin Fritz i Stefan Rettenegger. Tym razem startowało 22 zawodników.
 
>>TUTAJ<< - Wyniki po skokach
 
>>TUTAJ<< - Pełne wyniki
 
 
Źródło i zdjęcie: FIS
 
Maciej Sulowski