kn

Do rozpoczęcia kolejnego sezonu Pucharu Świata w kombinacji norweskiej zostało zaledwie kilka dni. Pora więc sprawdzić co działo się tuż przed inauguracją która już w ten weekend będzie miała miejsce w Ruce gdzie oprócz kombinatorów jak co roku zjawią się także skoczkowie i biegacze.

 

 

Norges Cup w Falun
 
Szwedzkie Falun stało się miejscem pierwszych zimowych zawodów z cyklu Norges Cup w w tym sezonie. Wśród panów zwyciężył Espen Bjoernstad a wśród pań najlepsza okazała się startująca gościnnie amerykanka Tara Geraghty-Moats. Zawody juniorów wygrał Jakob Skillingstad.  
 
Kobiety
 
Rundę skoków wygrała Thea Minyan Bjorseth z Norwegii która skoczyła 83,5 metra. Druga była Susanna Forstroemm z Finlandii a trzecia Astrid Norstedt reprezentująca gospodarzy. Do biegu o dystansie 5 kilometrów wystartowało dwanaście spośród 26 kobiet które wzięły udział w pierwszej części zawodów. Większość zawodniczek które wystartowały w rundzie skoków do kombinacji to bowiem skoczkinie. 
Zawody wygrała bezkonkurencyjna w stawce kombinatorek Tara Geraghty-Moats z przewagą minuty i 49 sekund nad Veronicą Gianmoeną z Włoch. Trzecie miejsce zajęła Thea Minyan Bjorseth a czwarte Marte Leinan Lund. Piąta była Mari Leinan Lund.
 
Juniorzy
 
Zawody juniorów wygrał Jakob Skillingstad przed Sanderem Kolbergiem i Johanem Fredrikesenem Orsetem. 
 
Mężczyźni
 
Rundę skoków na skoczni o wielkości 100 metrów wygrał Espen Bjoernstad który uzyskał dokładnie tyle metrów ile wynosi punkt hill size. Dwa metry bliżej skoczył Kasper Moen Flatla. Trzeci był Jorgen Graabak. 
Ostatecznie zawody wygrał lider po skoku Espen Bjoernstad przed Jorgen Graabakiem od którego był szybszy o 5 sekund. Trzecią lokatę zajął startujący gościnnie w norweskim cyklu Niemiec Jakob Lange, który uzyskał najlepszy czas biegu. Czwarty był Kaper Moen Flatla a piąty Magnus Krog. 
 
TUTAJ - wyniki po skokach
TUTAJ - pełne wyniki
 
 
 
Mistrzostwa Norwegii
 
Podczas zawodów z cyklu Norges Cup rozegrano skoki w ramach mistrzostw Norwegii. Dalsza część rywalizacji miała miejsce tydzień później w Beitostolen. Rozegrano zarówno zawody mężczyzn jak i kobiet. Panowie rywalizowali na dystansach 5 i 10 kilometrów a panie na 2,5 i 5 kilometrów. 
 
23 listopada mierzono się na krótszych dystansach. U mężczyzn zwyciężył Espen Bjoernstad który z niewielką przewagą zwyciężył przed Joergenem Graabakiem i Einarem Lurasem Oftebro. Czwarty był Sindre Ure Soetvik a piąty Espen Andersen. Na stracie zabrakło Jartla Mganusa Riibera i Magnusa Kroga który przystąpił tylko do skoku.
Wśród pań wygrała Tra Geraghty-Moats przed Martą Leinan Lund. Trzecia była Thea Minyan Bjorseth a czwarta Hanna Midtunstad. Piąte miejsce zajęła Mari Leinan Lund. 
TUTAJ  - wyniki mężczyzn
TUTAJ  - wyniki kobiet
 
Dzień później panowie biegali na 10 a panie na 5 kilometrów. W męskiej kategorii wygrał Harald Johnas Riiber przed Jensem Lurasem Oftebro. Trzeci był Sindre Ure Soetvik a czwarty Einar Luras Oftebro. Piąty był Espen Andersen. 
W kategorii kobiet wygrała z dużą przewagą Tara Geraghty-Moats przed Gydą Westvold Hansen i Marte Leinan Lund. Czwarta była Thea Minyan Bjorseth. Piąta była Hanna Midtunstad. 
 
TUTAJ  - wyniki mężczyzn
TUTAJ  - wyniki kobiet
 
 
 
Zawody w Rovaniemi
 
W ten sam weekend rozegrano również pierwsze zawody na śniegu w Rovaniemi. Zaowdy wygrał Ilkka Herola przed Włochem Samuelem Costą. Trzeci był kolejny z Włochów Alessandro Pittin (cała trójka na zdjęciu głównym). Czwarty był kolejny reprezntant Italii Aaron Kostner a piąty Eero Hirvonen. 
W zawodach kobiet wystartowała tylko jedna zawodniczka, Annamaija Oinas.
 
TUTAJ  - Wyniki
 
 
 
Kontuzja Ilvesa
 
Kristjan Ilves nie będzie mógł wystartować w pierwszych zawodach Pucharu Świata, ponieważ 23-latek doznał kontuzji kręgosłupa podczas upadku na skoczni podczas mistrzostw Norwegii w Falun (SWE) tydzień temu. Ilves współpracuje z norweskim zespołem i trenuje z nimi latem.

Ze względu na dużą liczbę zawodników i niezwykle ciepłą pogodę warunki na skoczni w Falun zmieniły się gwałtownie podczas imprezy, powodując, że Ilves, a także Magnus Krog, który skakał za Estończykiem, spadli na miękkie lądowanie. Podczas gdy Krog natychmiast poszedł do szpitala, po upadku skoczni Ilves nie odczuwał nic szczególnie niesprawnego oprócz zwykłych bólów i bólów. Półtorej godziny po incydencie Ilves postanowił także pójść do szpitala.

Badanie ujawniło uszkodzenie rdzenia kręgowego w szyi. Na szczęście nic nie jest złamane, ale Ilves będzie musiał całkowicie unieruchomić szyję, aby ułatwić najlepszy proces leczenia przez następne dwa tygodnie.

„Będzie to powodować pewne problemy podczas snu, ale należy sobie z tym poradzić”, powiedział Ilves po diagnozie. Za miesiąc pójdę na nowe badanie i wtedy stanie się jasne, jak kontynuować. Nadal mam nadzieję, że wrócę do konkurencji w nowym roku. ”

Konkurent Ilvesa, Magnus Krog, miał więcej szczęścia niż Estończyk. Chociaż doznał również urazu szyi, dokładna kontrola w szpitalu nie ujawniła żadnych uszkodzeń.
 
 
 
Składy na inaugurację Pucharu Świata w Ruka
 
Austria
Austriacy ogłosili już skład na inaugurację sezonu. Do Finlandii udadzą się:
- Franz-Josef Rehrl
- Martin Fritz
- Philipp Orter
- Lukas Greiderer
- Paul Gerstgraser
- Thomas Jöbstl
- Johannes Lamparter
- Lukas Klapfer
 
W składzie nie znalazł się Bernhard Gruber który przechodzi infekcję żołądkową-jelitową.
 
Polska
 
Według portalu Skaczemy.pl Tomasz Pochwała nie wykorzysta pełnego limitu czterech 
zawodników i do Ruki i Lillehammer zabierze tylko Szczepana Kupczaka i Adama Cieślara.
 
Finlandia
 
W składzie gospodarzy znaleźli się Ilkka Herola, Eero Hirvonen, Leevi Mutru i Arttu Maekiaho
oraz w grupie krajowej Wille Karhumaa, Atte Kettunen, Olli Salmela, Otto Nittykoski i Jesse 
Paakonen.
 
Włochy

Włochy wezmą udział w pierwszym etapie Pucharu Świata z pięcioma zawodnikami,
którzy zostali nominowani przez dyrektora technicznego Federico Rigoniego: Alessandro
 Pittin, Samuel Costa, Aaron Kostner, Raffaele Buzzi i Lukas Runggaldier.

Francja

Francuzi również nominowali 
swoich sportowców na trasę Ruka Tour: Antoine Gerard, Laurent Muhlethaler, Edgar Vallet
 i Lilian Vaxelaire udadzą się do Finlandii.

Słowenia
 
Tylko Vid Vrhovnik będzie reprezentował Słowenię podczas pierwszych zawodów sezonu. 
Nowy trener Goran Janus: „Rozpoczynamy Mistrzostwa Świata tylko z Videm Vrhovnikiem, ale
 mam nadzieję, że w Ramsau dołączy do niego więcej sportowców. Oczekujemy, że Vid będzie
w pierwszej trzydziestce w każdym konkursie”.
 
 
Źródło: FIS, Skaczemy.pl
 
Maciej Sulowski