kn

Po dłuższej przerwie wraca cykl "W Świecie Kombinacji". Tym razem o mistrzostwach naszych sąsiadów czyli Rosji i Czech oraz o nowych kalendarzach na sezon 2020/2021.

 

 

 Mistrzostwa Rosji
 
W ostatni weekend września o medale w mistrzostwach Rosji walczyli kombinatorzy. Zawody odbyły się w Czajkowskim. W kategorii mężczyzn rozegrano dwa a w kategorii kobiet jeden konkurs.
W piątek zawodnicy i zawodniczki walczyli na normalnym obiekcie w Czajkowskim. Wśród kobiet zwyciężyła Stefaniya Nadymova prowadząca już po skokach. Druga była Anastatsia Goncharova a trzecia Alexandra Glazunova. Kolejne lokaty zajęły Diana Fedorova, Maria Yakovleva i Chulpan Velievawere. 
W konkursie mężczyzn zwyciężył Witalij Iwanow przed Ernestem Yahinem i Viacheslavem Barkovem. Kolejne pozycje zajęli Timofey Borisov, Alexander Milanin i Samir Mastiev. 
W sobotę podczas rundy prowizorycznej Witalij Iwanow po skoku na 138,5 metra upadł i doznał obrażeń, niestety nie wiadomo czy czeka go dłuższa przerwa w związku z tym upadkiem.
W Niedzielę rozegrano konkurs o tytuł mistrza kraju na dużej skoczni. Po dobrej postawie na skoczni i zajęciu tam drugiego miejsca Ernest Yahin w biegu wyprzedził rywala i zdobył kolejny w swojej karierze tytuł mistrza Rosji. Drugi był Timofey Borisov a trzeci Alexandr Milanin który po skoku prowadził. Kolejne miejsca zajęli Konstantin Abramov, Alexandr Kolganov i Dmitrij Gelvig.
 
 
Mistrzostwa Czech
 
5 października w Lomnicach nad Popelkou i Jilemnicach odbyły się letnie mistrzostwa Czech. Tytuł mistrza kraju zdobyli Ondrej Pazout i Tereza Koldovska (na zdjęciu).
Zawody odbyły się w ciężkiej aurze. Padał deszcz a temperatura powietrza była niska. Z powodu choroby na stracie mistrzostw nie pojawili się Jan Vytrval i David Zemek. Zawody rozegrano na skoczni k 70 oraz na dystansie 4 kilometrów dla kobiet i najmłodszych juniorów oraz na dystansie 5 kilometrów dla seniorów i juniorów starszych i młodszych.
W zawodach juniorek wygrała 14-letnia Tereza Koldovska przed Lucią Svobodovą i Jolaną Hradilovą. Wśród mężczyzn zwycięstwo odniósł Ondrej Pazout po zaciętej rywalizacji z Tomasem Portykiem. Trzeci był Lukas Danek a czwarty Jan Simek. Piąta lokata należy do Lukasa Kohlbergera. W zawodach wziął udział Polak reprezntujący klub z Lomnic Krystian Gryczuk który zajął 8 miejsce. W kategorii juniorów starszych wygrał Jan Simek przed Lukasem Kohlberegerem i Jirim Konvalinką a wśród juniorów młodszych Jiri Konvalinka i  najmłodszych Lukas Dolezal.
 
TUTAJ - Wyniki
 
 
 
 Kalendarze na sezon 2020/2021.
 
W piątek, 4 października odbyło się jesienne spotkanie komisji kombinacji norweskiej podczas komitetu technicznego FIS w Zurychu. Podczas obrad ustalono wstępne kalendarze na sezon 2020/2021. We wstępnym kalendarzu Letniej Grand Prix znalazło się miejsce dla Oberstdorfu, Planicy i Tschagguns. Pozostałe miejsca są na razie puste ale wiadomo że zawody odbędą się w Niemczech. Rozegrane zostaną jedne zawody mieszane. Cykl ma rozpocząć się 22 sierpnia a zakończyć 6 września.
 
TUTAJ  - Kalendarz Letniej Grand Prix
 
 
 W męskim kalendarzu Pucharu Świata znalazły się takie miejscowości jak Ruka, gdzie kombinatorzy rozpoczną sezon od Ruka Triple. Inauguracja ma mieć miejsce 27 listopada. Następnie kombinatorzy przeniosą się do norweskiego Lillehammer. Kolejna lokalizacja jest pusta, natomiast w ostatni weekend przed świętami tradycyjnie najlepsi dwuboiści zmierzą się w austriackim Ramsau. W nowym roku czekają nas zawody w Niemczech, konkretna miejscowość jeszcze nie jest znana oraz zawody w Chaux-Neuve, Val di Fiemme i Lahti. Następnie zawodnicy zmierzą się w Nordic Combined Triple które zawita do Seefeld. W lutym czekają nas zawody w estońskim Otepaa oraz próba przedolimpijska w Pekinie. Być może zawodnicy zmierzą się jeszcze tuż przed mistrzostwami świata które odbędą się w niemieckim Oberstdorfie w dniach 23 lutego-7 marca. Ostatnie zawody w sezonie to Oslo i finał w Schonach gdzie rozegrany zostanie pierwszy w historii konkurs mieszany. Puchar Świata zakończy się 21 marca.
 
TUTAJ  -Kalendarz Pucharu Świata Mężczyzn
 
 Sezon 2020/2021 będzie przełomowy dla kobiet uprawiających kombinację norweską, po raz pierwszy panie będą rywalizowały w Pucharze Świata oraz w Mistrzostwach Świata. Kalendarz pierwszego Pucharu Świata dla pań jest dość ubogi. Kombinatorki rozpoczną sezon od zmagań w norweskim Lillehammer 5 grudnia. Następnie czekają ich zawody 16 i 17 stycznia w nieznanej jeszcze lokalizacji. W lutym panie powalczą o punkty w Otepaa. Kolejnym przystankiem będzie niemiecki Oberstdorf gdzie panie zawalczą o tytuł mistrzyni świata. Sezon zostanie zakończony w Schonach 21 marca konkursem mieszanym. Dzień wcześniej odbędą się zmagania indywidualne.
 
TUTAJ  -Kalendarz Pucharu Świata Kobiet
 
 
Maciej Sulowski