Seidl_Mario_fot_FIS

Ostatni weekend w cyklu Letniej Grand Prix 2019 organizuje słoweńska Planica. Przedostatnie zawody w cyklu wygrał po raz pierwszy startujący tego lata w LGP Jarl Magnus Riiber. Najlepszy z Polaków Szczepan Kupczak był 16. W Niedzielę ponownie najlepszy był Riiber a Kupczak zajął 23 miejsce. W klasyfikacji końcowej zwyciężył Franz-Josef Rehrl.

Sobota 07.09.2019

Skoki

Serię skoków rozegrano na dużym obiekcie w Planicy (hs138). Skoki wygrał Franz- Josef Rehrl który uzyskał 129,5 metra. Drugi był Espen Andersen ze stratą 5 sekund. Sekundę więcej tracił Christian Deuschl. Czwarty był Kodai Kimura apiąty Jarl Magnus Riiber. Szczepan Kupczak był 17, Wojciech Marusarz 35, Mateusz Jarosz 42 a Piotr Kudzia znalazł się w gronie ośmiu zdyskwalifikowanych zawodników.

TUTAJ - Wyniki

Bieg

Bieg przyniósł nam rozstrzygnięcie znajome z zeszłorocznej edycji Pucharu Świata. Zawody wygrał Jarl Magnus Riiber który na finiszu pokonał Franza-Josefa Rehrla. Trzeci był Bernhard Gruber a czwarty Espen Andersen. Piąta lokata należała się niespodziewanie Kodai Kimurze z Japonii który zdołał się utrzymać w czołówce po skoku. Szóste miejsce to Jens Luraas Oftebro a siódme Fabian Riessle. Ósmy był Laurent Muhlethaler który poczynił duże postępy tego lata. Dziewiąty był Samuel Costa a dziesiąty Kristjan Ilves. Szczepan Kupczak zajął 16 miejsce. Wojciech Marusarz był 46 a Mateusz Jarosz 48.

TUTAJ  - Wyniki

Niedziela 08.09.2019

Skoki

Rundę skoków wygrał Espen Bjoernstad (135 metrów) przed swym rodakiem Jensem Luraasem Oftebro. Trzeci był Lukas Greiderer, czwarty Espen Andersen a piąty Christian Deuschl. Szczepan Kupczak był 19, Wojciech Marusarz 33, Mateusz Jarosz 42 a Piotr Kudzia 43.

Bieg

Zawody ponownie wygrał Jarl Magnus Riiber który przyprowadził za sobą Antoine Gerarda, Jensa Luraasa Oftebro, Espena Andersena i Lukasa Greiderera. Szósty był Espen Bjoernstad, siódmy Fabian Riessle, ósmy Joergen Graabak, dziewiąty Samuel Costa a dziesiąty Jan Vutrval. Szczepan Kupczak zajął 23 miejsce. Wojciech Marusarz był 44, Piotr Kudzia 47 a Mateusz Jarosz 49.

Klasyfikacja generalna

W klasyfikacji generalnej najlepszy okazał się Franz-Josef Rehrl z dorobkiem 415 punktów. Drugi był Samuel Costa a trzeci Antoine Gerard. Czwarte miejsce należy do Akito Watabe a piąte do Fabiana Riessle. Szczepan Kupczak zajął 9 miejsce. Adam Cieślar był 73. Najlepszym skoczkiem został Franz-Josef Rehrl a najlepszym biegaczem Raffaele Buzzi.

TUTAJ - Klasyfikacja generalna

Kontuzja Mario Seidla

W Planicy przebywał również Mario Seidl który podczas skoku treningowego przed zawodami odniósł poważną kontuzję która wyeliminuje go z całego najbliższego sezonu zimowego. Austriak. Zeszłoroczny zwycięzca TRIPLE właśnie powrócił po częściowej kontuzji zerwania więzadła krzyżowego przedniego podczas Mistrzostw Świata w Seefeld (Austria) i po raz drugi skoczył z powrotem na poziom zawodów międzynarodowych, kiedy lewe kolano upadło pod wpływem lądowania na skoku 134,5 metra i Seidl przewrócił się. Seidl został przetransportowany do prywatnej kliniki Marii Hilf w Klagenfurcie, gdzie wstępne badania doprowadziły do możliwego nowego pęknięcia ACL. W sobotę rano został przewieziony do kliniki Diakonissen w Lienz, aby poddać się MRT. Wynik potwierdził wstępną diagnozę pęknięcia ACL plus uszkodzenie łąkotki. Seidl przeszedł operację w sobotnie popołudnie.

Dr Jürgen Barthofer: „Operacja kolana Mario poszła dobrze. Leczyliśmy ACL chirurgicznie i usunęliśmy części łąkotki oraz niewielkie uszkodzenie chrząstki. Mario będzie mógł opuścić szpital w poniedziałek, ale z powodu odniesionych obrażeń będzie tęsknił przez cały nadchodzący sezon. ”