AkitoWatabe

Ostatni weekend zmagań w ramach PŚ w kombinacji to dwudniowe zawody w niemieckim Schonach. W pierwszym, rozegranym dzisiaj, konkursie dominację potwierdził zdobywca Kryształowej Kuli Akito Watabe. Niestety na koniec sezonu, inaczej niż rok temu, bardzo słabą formę prezentują biało-czerwoni, w komplecie plasując się w ostatniej dziesiątce.

 

Już seria skoków w wykonaniu podopiecznych Winkelmanna nie zwiastowała nic dobrego. Wszyscy Polacy na normalnym obiekcie w Schonach (HS-106) lądowali blisko i w słabym stylu mimo teoretycznie dobrych warunków wietrznych. Relatywnie najlepiej wypadł Kupczak, uplasował się na 44. miejscu, skacząc 87 metrów z 14. belki przy wietrze wiejącym pod narty z siłą ponad metra na sekundę. Na 46. lokacie znalazł się Wojciech Marusarz, uzyskując odległość 87,5 metra z tej samej pozycji najazdowej i przy jeszcze silniejszym wietrze z przodu, a tuż za nim sklasyfikowano Pawła Słowioka (85 metrów). Ostatni w stawce 50 kombinatorów był Adam Cieślar, szybując zaledwie 74 metry.

 

Seria skoków była wielokrotnie przerywana z powodu zbyt silnych podmuchów wiatru, jednak najlepsi w tym sezonie kombinatorzy poradzili sobie z trudnymi warunkami. Na półmetku stawce przewodził Jarl Magnus Riiber z wynikiem 103,5 metra. 101 metrów osiągnął startujący do biegu jako 2., ze stratą 7 sekund, Go Yammamoto. 40 sekund do riibera tracił z kolei 3. Mario Seidl. Zwycięzca PŚ był dopiero 11., ale przed nim plasowali się kombinatorzy nienależący do ścisłej czołówki, co dawało nadzieję na spory awans.

 

WYNIKI SERII SKOKÓW

 

Na początku biegu Riibera doścignął Go Yammamoto, ale nie był w stanie oprzeć się podążającej za nim grupie pościgowej z Akito Watabe na czele i z czasem odpadł z rywalizacji o wysokie lokaty. Tymczasem Watabe z okrążenia na okrążenie odrabiał straty z loteryjnej serii skoków i zbliżał się do Riibera, by zniwelować straty do 11 sekund na 5. kilometrze, a na 6. pozostawić rywala z Kraju Wikingów w pokonanym polu. Do walki o podium włączyli się też Bernhard Gruber i Mario Seidl, ostatecznie to Riiberowi udało się obronić drugą lokatę, a na trzecim miejscu w przedostatnich zawodach znalazł się doświadczony Bernhard Gruber.

 

Polacy nie mieli dzisiaj szans na dobre lokaty po zaprzepaszczonych skokach i w komplecie uplasowali się w ostatniej dziesiątce stawki. Słowiok był 43. z 38. czasem biegu, Kupczak i Marusarz odpowiednio 45. i 46., a Cieślar 49. z 33. czasem biegu, ale… cóż z tego.

 

 OSTATECZNE WYNIKI

KLASYFIKACJA GENERALNA PŚ

 

Jutro finałowe zmagania. Seria skoków o 10.00, o 13.00 bieg. Bez Polaków, bowiem finale zobaczymy tylko czołową trzydziestkę klasyfikacji generalnej PŚ.

 

KaEn