słowiok

Niemiec Johannes Rydzek odniósł dzisiaj kolejne zwycęstwo w PŚ, tym razem w fińskim Lahti, Na podium towarzyszył mu kolejny Niemiec Vinzenz Geiger i Norweg Joergen Graabak. Polacy pechowo uplasowali się tuż za czołową trzdziestką. 

 

W serii skoków najlepiej wypadł Akito Watabe, osiągając na obiekcie HS130 odległość o pół metra lepszą od rozmiaru skoczni. Dwa metry bliżej wylądował Joergen Graabak i tracił do Japończyka przed biegiem 20 sekund. Trzecie miejsce zajmował Wilhelm Denifl z odległością liczącą 129 metrów. Zęby na podium ostrzył też sobie 7. po skokach, a świetny na trasie biegu Johannes Rydzek.

 

Najlepiej z Polaków, acz poza czołową trzydziestką, wypadł Paweł Słowiok, osiągając 109 metrów i zajmując 36. miejsce. Lokatę niżej uplasował się Cieślar, skacząc 107,5 metra. W piątej dziesiątce znaleźli się z kolei Kupczak i Marusarz – na 43. i 45. lokacie.

 

WYNIKI SERII SKOKÓW

 

Po skokach liderujący stawce Akito Watabe przewodził stawce do połowy dystansu, a już na pierwszym pomiarze czasu z 2. pozycji spadł Joergen Graabak. Strata podążających za Japończykiem rywali stopniowo malała, ale nikt nie spieszył się do wyprzedzania. Dopiero na 6. kilometrze na czoło wysunął się Eero Hirvonen, tuż za nim biegli Rydzek i Andersen, a dalej Greiderer, Braud i dopiero Watabe. Różncie w czołówce do samego końca nie były duże, ale pod koniec, gdy do ataku ruszył Rydzek, można było liczyć się z tym, że to właśnie Niemiec nie pozwoli już sobie wyrwać zwycięstwa. Dokładnie tak się stało, a na drugie miejsce wbiegł Vinzenz Geiger ze stratą 3,4 sekundy i przewagą pół sekundy nad trzecim Joergenem Graabakiem.

 

Polacy przed biegiem mieli raczej mgliste szanse na punkty, co potwierdziło się w trakcie rywalizacji na 10 kilometrach. Po ¼ dystansu Cieślar był 38., a Słowiok 37., Kupczak 42., a Marusarz 43. W połowie dystansu zmieniło się w tej kwestii niewiele, dopiero za połową Cieślar przesunął się na 35., a Słowiok na 34. lokatę, 2,5 kilometra dalej Słowiok był nawet 33., ale i to nie wystarczyło na punkty. W zasadzie obaj biało-czerwoni mogą mówić o dużym pechu, bo zajęli 31. i 32. lokatę, ale strata Słowioka do 30. Atte Korhonena to i tak ponad 7 sekund. 44. był Szczepan Kupczak, a 46. Wojciech Marusarz.

 

OSTATECZNE WYNIKI

KLASYFIKACJA GENERALNA PŚ

 

red 

fot. Katja Diegler