KupczakCieslar

Zwycięstwo doświadczenia miało miejsce dzisiaj w sprincie drużynowym w fińskim Lahti – Bernhard Gruber i Wilhelm Denifl okazali się najlepsi, pokonując Norwegów z wiceliderem PS Janem Schmidem i Joergenem Graabakiem oraz Finów. Polski duet w składzie Adam Cieślar i Paweł Słowiok uplasowali się na 10. lokacie, niestety Kupczak i Marusarz zostali zdublowani i zakończyli zmagania na 18. lokacie.

 

W serii skoków najlepiej spisał się I zespół austriacki w składzie Lukas Greiderer i Franz-Josepf Rehrl. Pierwszy skoczył 127,5 metra, a drugi 130. Nad drugimi Norwegami w składzie Joergen Graabak i Jan Schmid mieli  25 sekund przewagi. Lepszy był Graabak uzyskał 128 metrów, a słabszy Schmid 120,5 metra. Trzecie miejsce zajmowali Finowie, czyli Ilkka Herola i Eero Hirvonen, którzy poszybowali odpowiednio 123 oraz 119,5 metra.

 

Polacy startowali w dwóch teamach, Cieślar ze Słowiokiem, a Kupczak z Marusarzem. Ci pierwsi znaleźli się na 10. lokacie odpowiednio ze skokami na 117 metrów oraz 108,5 metra. Marusarz i Kupczak uplasowali się 5 lokat niżej. 101,5 metra – tylko tyle skoczył Marusarz, a Kupczak uzyskał 115,5 metra.

 

WYNIKI SERII SKOKÓW

 

Po 1500 metrach na czele dalej znajdował się drugi zespół austriacki, a za nim ze stratą 19 sekund biegła pierwsza drużyna Norwegii. Polacy na pierwszym punkcie pomiaru czasu zanotowali stratę, do Cieślara dobiegł Manninen; biało-czerwoni byli wówczas 13. 7 sekund odrobił pierwszy zespół Finów, a na 15. pozycji biegł Marusarz z Kupczakiem. Na 3. kilometrze duet Cieślar&Słowiok wciąż biegł na 13. lokacie ze stratą niemal 2 minut do liderów, pół minuty przed drugim polskim teamem. Na 3. miejsce wbiegł drugi zespół austriacki.

 

Jeszcze przed połową dystansu na czele stawki biegły dwa zespoły austriackie, ale tuż przed punktem pomiarowym zlokalizowanym w połowie dystansu przewrócił się Greiderer i sporo stracił do rywali, stąd jako pierwsi punkt pomiarowy przekroczyli Finowie przed Norwegami, Greidere i Rehrl biegli na 3. miejscu. Polacy zajmowali 12. i 15. miejsce, a zdublowani zostali Francuzi (drugi zespół).

 

Mocno osłabli Polacy – sporo na swojej zmianie dużo stracił Marusarz, stąd biało-czerwoni spadli na przedostatnie miejsce. 12. lokatę utrzymywali z kolei Cieślar i Słowiok. Na czele po pokonanie 10 kilometrów Austriacy przed Finami i drugim zespołem austriackim. Na przedostatniej zmianie w czołówce nastąpiła jedna różnica – na 3. miejsce wbiegli Norwegowie – Schmid i Graabak. Przed ostatnią zmianą lepsi z Polaków biegli na 11. lokacie. Za dwóch pracował 35-letrni Bernhard Gruber, by utrzymać prowadzenie.     

 

Na 1,5 kilometra przed metą Słowiok i Cieślar awansowali znowu, tym razem na 10. miejsce, drugi zespół polski został zdublowany. Ostatecznie zwycięstwo odnieśli bardzo doświadczeni Austriacy – Bernhard Gruber i Wilhelm Denifl, na drugim miejscu Jan Schmid i Joergen Graabak, a na najniższym stopniu podium stanęli Finowie – Ilkka Herola i Eero Hirvonen. Rehrl i Greiderer ostatecznie musieli zadowolić się 4. lokatą. Cieślar i Słowiok uplasowali się na 10. lokacie ze stratą niespełna 2 minut,  a Kupczak i Marusarz zostali zdublowani i zakończyli zawody na 18. miejscu.