Kupczak_Szczepan_fot_Flawia_Krawczyk_FIS

Niemiec Johannes Rydzek zdobył mistrzostwo olimpijskie w kombinacji norweskiej na dużej skoczni w koreańskim PyeongChang. Na podium towarzyszyli mu dwaj rodacy – Fabian Riessle ze srebrem i Eric Frenzel, złoty medalista z normalnej skoczni, dziś brązowy medalista. Nieźle wypadli Polacy, Szczepan Kupczak i Paweł Słowiok uplasowali się w czołowej trzydziestce.

 

 

Po serii skoków na czele stawki z minimalną przewagą nad rywalami plasował się Akito Watabe, który skoczył 134 metry. 5 metrów dalej lądował Jarl Magnus Riiber, ale nie był w stanie wyprzedzić Japończyka – tracił do niego 0,1 sekundy ze względu na dużo lepsze warunki. Za wspomnianą dwójką plasował się Wilhelm Denifl, który poszybował 137,5 metra, a na lokatach od 4. do 6. trzech Niemców – Frenzel, Rydzek i Riessle, którzy tym samym dawali naszymz zachodnim sąsiadom duże szanse na kolejne krążki w Korei.

 

Na bardzo dobrym 12. miejscu plasował się na półmetku Kupczak – Polak skoczył 129 metrów i nad 30. wówczas Bernhardem Gruberem miał 1:35 przewagi. Poza czołową trzydziestką znaleźli się po zmaganiach na skoczni pozostali biało-czerwoni – 32. był Słowiok po skoku liczącym 119,5 metra, a 33. Cieślar lądujący pół metra bliżej (strata +3:03 i +3:16). Najsłabiej wypadł Wojciech AMrusarz – osiągnął jedynie 114 metrów, co przełożyło się na 39. lokatę.    

 

WYNIKI SERII SKOKÓW

Od samego początku biegu na prowadzących naciskali Niemcy, doganiając Watabe i Riibera. Po kilometra Szczepan Kupczak spadł na 13. miejsce ze stratą 3 sekund do Hideaki Nagai, Słowiok i Cieślar utrzymali swoje pierwotne pozycje z serii skoków, ale tracili kolejne sekundy do prowadzących.

 

Niemiecka trójka w trakcie 1.4 dystansu odrobiła do prowadzących jeszcze Watabe i Riibera 12 sekund. Na wysokości 3600 metrów Kupczak biegł jako 14, na wcześniejszym pomiarze Adam Cieślar spadł na lokatę numer 35, Wojciech Marusarz na 43, a Słowiok wciąż był 32. Tuż za połową dystansu niemieckie trio i podążający za nim Denifl dobiegli do Watabe i Riibera i tym samym wytworzyła się sześcioosobowa czołówka. Na 5. kilometrze Szczepan Kupczak plasował się na 16. lokacie, Słowiok wciąż na 32., a Cieślar na 36. Kilkaset metrów dalej Kupczaka wyprzedzili Schmid i Bryan Fletcher, stąd spadek zawodnika AZS AWF Katowice na 20. lokatę.

 

Na jednym z ostatnim podbiegów na czoło wysunęli się Niemcy, którym kroku dotrzymywał już tylko Jarl Magnus Riiber, z walki wypadł za to Watabe. Tym samym złotym medalistą – mistrzem olimpijskim – został Johannes Rydzek, srebro wywalczył Fabian Riessle, a brąz mistrz olimpijski z konkursu na normalnej skoczni Eric Frenzel. Smakiem krążka musiał obejść się czwarty Jarl Magnus Riiber. Akito Watabe zakończył zmagania na pozycji 5., Eero Hirvonen 6. Ostatecznie w czołowej trzydziestce z Polaków zmieścili się Kupczak – na 25. miejscu i Paweł Słowiok – na 29. lokacie. Adam Cieślar był 33, a Wojciech Marusarz nie ukończył biegu – zszedł z trasy.

 

KaEn

fot. Flawia Krawczyk