AkitoWatabe

Obecny weekend obfitował w zmagania kombinatorów w azjatyckiej Hakubie, gdzie kombinatorzy mogą przystosować się do strefy czasowej, w której będą rywalizować w trakcie igrzysk olimpijskich w PyeongChang. Na obiekcie HS-134 i trasie 10 kilometrów najpierw triumfował Akito Watabe, a w niedzielę zrewanżował mu się Jan Schmid. Polacy nie startowali.

 

Sobotni konkurs

 

Na starcie zawodów w Hakubie stanęło niespełna 40 skoczków, czołówka bowiem przygotowuje się do zbliżających się wielkimi krokami igrzysk. W [pierwszym konkursie już po serii skoków prowadził Akto Watabe z przewagą 16 sekund nad Kristjanem Ilvesem, który skoczył 132 metry w dużo lepszych warunkach od Japończyka (130,5 metra). Trzecie miejsce zajmował Manuel Faisst (130 metrów), a czwarte Jan Schmid (135,5 metra), który do lidera miał już ponad minutę starty. Ostatecznie po biegu Watabe utrzymał przewagę i osiągając 13. czas biegu, odniósł pewne zwycięstwo z przewagą ponad minuty nad Janem Schmidem. Podium uzupełnił Manuel Faisst, a spadł z niego Kristjan Ilves.

 

WYNIKI SERII SKOKÓW   

OSTATECZNE WYNIKI

 

Niedzielny konkurs

 

W PŚ rywalizacja nabiera kolorów między Akito Watabe i Janem Schmidem, podobnie było też w ten weekend w  Japonii, bowiem w niedzielnych zawodach najlepszy okazał się właśnie Norweg, chociaż różnice w czołówce były dużo mniejsze niż dzień wcześniej. Na półmetku na czele znajdował się Kristjan Ilves po skoku na 123,5 metra. Dalej, bo 126 metrów, poszybował drugi Yuto Nakamura, ale w przeciwieństwie do lidera pomagał mu wiatr. Trzecie miejsce dla Haralda Johnasa Riibera (127 metrów). Świetne piąte miejsce zajmował Portyk, a na 7. lokacie plasował się wicelider PŚ Jan Schmid. Dopiero 8. lokata dla lidera PŚ Akito Watabe.

 

Na trasie biegu swoją szansę wykorzystał Jan Schmid, osiągając 4. czas na 10 kilometrów, i wygrywając z przewagą 6,6 sekundy nad drugim Kristjanem Ilvesem, który jednak na trasie biegu zaliczył dopiero 19. rezultat. Na trzecie miejsce, po fotofiniszu, wskoczył Akito Watabe – tym samym o pechu może mówić Tomas Portyk, który może mówić o dużym pechu, bo do podium zabrakło mu jedynie 0,1 sekundy.   

 

WYNIKI SERII SKOKÓW

OSTATECZNE WYNIKI  

 

Liderem klasyfikacji generalnej PŚ przed igrzyskami olimpijskimi pozostał Akito Watabe z dorobkiem 905 punktów. Na drugim miejscu, z 885 „oczkami” na koncie Jan Schmid. Trzeci Joergen Graabak z dużą stratą ponad 300 punktów.

 

KLASYFIKACJA GENERALNA PŚ

 

KaEn