kombinacja norweska

Kolejne zawody w kombinacji norweskiej za nami. Mimo przerwy w Letniej Grand Prix kombinatorzy nie próżnują, bo w ubiegłym tygodniu rywalizowali w wielu zawodach krajowych min, w Norwegii, Szwajcarii i oczywiście w Polsce.

 
 
Mistrzostwa Norwegii
 
W Lillehammer odbyły się w ubiegłym tygodniu letnie mistrzostwa Norwegii w kombinacji norweskiej. W sobotę zawodnicy rywalizowali w ramach sprintu miejskiego a kolejnego dnia walczyli o mistrzostwo Norwegii na skoczni oraz trasie biegowej.  Sprinty odbywające się w formule rywalizacji play-off pomiędzy dwojgiem zawodników wygrali w kategorii kobiet Hanna Midtundstad a w kategorii mężczyzn Magnus Hovdal Moan. 
 
TUTAJ Wyniki kobiety
TUTAJ Wyniki mężczyźni
 
 
Kolejnego dnia odbyły się mistrzostwa kraju w których najlepsi okazali się Jarl Magnus Riiber, Sebastian Ostvold i Hanna Midtundstad.W kategorii kobiet wygrała najlepsza zarówno na skoczni jak i na trasie Hanna Midtundstad. Kolejne miejsca zajęli Marte Leinan Lund oraz Mari Leinan Lund. W zawodach wystartowało pięć zawodniczek. 
W kategorii juniorów z rocznika 2002 i 2003 wygrał Sebastian Ostvold który po skokach plasował się na drugim miejscu. Kolejne miejsca zajęli Iver Olaussen i Andreas Ottesen. Zawody ukończyło 11 zawodników. Kategorię mężczyzn wygrał drugi po skoku Jarl Magnus Riiber który sensacyjnie przegrał serię skoków z młodym Simenem Kvarstadem. Za Riiberem uplasowali się Mikko Kokslien który uzyskał najlepszy czas biegu. Podium uzupełnił Magnus Krog a kolejne miejsca zajęli Espen Andersen, Harald Johnas Riiber i Espen Bjornstad. Zawody ukończyło 34 sportowców.
 
TUTAJ Wyniki po biegu
 
Lotos Cup
 
 W zawodach rywalizowali również Polscy skoczkowie i kombinatorzy którzy zmierzyli się w cyklu Lotos Cup. Zawody w kombinacji rozegrano w Niedzielę a zwycięstwa odnieśli Kacper Jarząbek(junior e), Wojciech Troszok( junior d), Mateusz Jarosz( junior c), Piotr Kudzia( junior b) i Wojciech Marusarz w kategorii open. Najmłodsi zawodnicy rywalizowali na skoczni hs 44 a starsi zawodnicy na skoczni hs 77 i hs 106. 
 
Pełne wyniki: na stronie pzn.pl
 
 
 
Puchar Alp 
 
 W Szwajcarskim Kandersteg odbyły się zawody z cyklu Alpen Cup mężczyzn. Były to pierwsze zawody w tym sezonie w ramach tego cyklu wśród mężczyzn. Mimo tego że zawody rozegrano w Szwajcarii na starcie nie stanął ani jeden reprezentant Szwajcarii co daje obraz obecnej sytuacji tej dyscypliny w tym kraju. 
 
 Sobota
 
 W Sobotę rozegrano pierwszy konkurs który był rozegrany w formie sprintu ( 5km). Zawody wygrał drugi po skoku Austriak Florian Dagn. Drugi był Niemiec Simon Huettel który wygrywał po skoku ale dopiero 40 czas biegu sprawił że Niemiec musiał zadowolić się drugim miejscem. Trzecią pozycję zajął inny Austriak Dominik Terzer. Za czołową trójką znaleźli się Justin Moczarski, Aaron Kostner i Edgar Vallet. 
 
TUTAJ Pełne wyniki
 
 Niedziela
 
 Kolejnego dnia zawodnicy rywalizowali na takim samym dystansie. Wygrał drugi po skokach reprezentant Francji Lilian Vaxelaire. Drugi był tak jak w Sobotę Simon Huettel a trzeci Manuel Einkemmer. Kolejne miejsca zajęli Aaron Kostner, Luis Lenhert i Justin Moczarski. 
 
TUTAJ Pełne wyniki
 
 
 
 Wywiad z Ilvesem
 
Estończyk Kristjan Ilves udzielił wywiadu międzynarodowej federacji narciarskiej. Najlepszy z Estońskich kombinatorów opowiedział o swoich planach,obecnej formie i wsparciu ze strony rodziny.
Ilves jest bardzo zadowolony z obecnej formy i z wyników jakie uzyskał w tegorocznej edycji Letniej Grand Prix. Zawodnik wybiera się do Słowenii na finałowe zawody cyklu. Kristjan cieszy się również z zawodów w Oteppie gdzie zagości w tym sezonie Puchar Świata. Siódmy zawodnik klasyfikacji Letniej Grand Prix ma wsparcie ze strony młodszego brata Andreasa Ilvesa oraz ze strony swojego ojca który objął stanowisko trenera kadry.
 
 
 Szkolenia w Falun
 
Dobre wieści docierają do nas ze Szwecji. Już tej jesieni odbędą się specjalne szkolenia dla dzieci i młodzieży która będzie mogła wziąć udział w szkoleniach w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej czyli dyscyplin z których kiedyś Szwecja słynęła. Współorganizatorem akcji jest " Svenska Skipleden". Organizatorzy zapewniają że śnieg będzie dostępny na skoczni hs 100 oraz na trasach biegowych już 27 października. W rozwój narciarstwa klasycznego włączył się również Uniwersytet w Dalarnie który oferuje testy wydolnościowe.
 
Autor: ms.