Manninen_fot_Nordic_Combined_Finland

Lato sprzyja nie tylko szlifowaniu formy na zimę, ale i sprawdzaniu, jak ona wygląda na tle rywali, a właściwie kolegów z drużyny, czy to skoczków narciarskich, czy to kombinatorów. Dlatego też w minioną sobotę zarówno w Finlandii, jak i Francji rozegrano zawody, w których triumfy święcili Maxime Laheurte i Hanu Manninen.

 

FRANCJA

 

Francuzi latem rozegrali swój krajowy czempionat, który według planu miał odbyć się zimą. Nie stało się tak z powodu braku śniegu, stąd teraz zawodnicy walczyli na igelicie i nartorolkach. Zwycięsko z tej rozgrywki wyszedł Maxime Laheurte prowadzący już po skokach z przewagą 21 sekund nad Jasomem Lamy Chappuis i 54 nad trzecim Francoisem Braudem.

 

Po serii skoków do konkursu kombinacji rozegrano mistrzostwa w samych skokach, w których Laheurte zajął 3. lokatę, potwierdzając wysoką formę na igelicie. Następnie kombinatorzy walczyli na nartorolkach, jednak i tu Laheurte okazał się niepokonany, choć za plecami zostawił młodych juniorów. Minutę i 17 sekund po 32-latku na mecie zameldował się srebrny medalista, 10 lat młodszy Anoine Gerard, wyprzedzając Laurenta Muhletthalera. Słabo na trasie wypadł Chappuis, który zanotował dopiero 10. czas i z drugiej pozycji spadł na piątą.

 

WYNIKI MISTRZOSTW FRANCJI KN

 

FINLANDIA

 

Do krajowych rozgrywek w lipcu przystąpili też Finowie. Podczas dorocznych tradycyjnych zawodów Waskiyhdistetty in Lieksa niepokonany okazał się Hannu Manninen. 48-krotny zwycięzca zawodów PŚ pozostawił w tyle o wiele młodszych konkurentów. Wprawdzie po seriach skoków na obiekcie HS 55 prowadził Leevi Mutru, dwukrotnie osiągając 59,5 metra, to Manninen starał się mu dorównać, najpierw wyrównując rezultat tymczasowego lidera, by następnie ustąpić mu tylko o pół metra, dzięki czemu przed wyścigiem na nartorolkach tracił do niego jedynie 8 sekund. Trzecią lokatę zajmował Ilkka Herola (58,5 / 58 metrów) z 18-sekundową stratą.

 

Bieg narto rolkowy na miejskich trasach Lieksa miał bardzo interesujący i pełen emocji finisz, z którego zwycięsko wyszedł najbardziej doświadczony w stawce Manninen, jednak tuż za nim na metę wpadli Herola i Mutru, tracąc odpowiednio 1 i 2 sekundy. Ta trójka zdystansowała stawkę, ponieważ czwarty Eeero Hirvonen, rewelacja minionego sezonu, przekroczył linię mety 38 sekund po Mannninenie. Czołową szóstkę uzupełnili Matti Herola i mistrz świata juniorów Arttu Maekiaho.

 

WYNIKI SERII SKOKÓW

OSTATECZNE WYNIKI

 

red

fot. Nordic Combined Fnland