słowiok

Z francuskiego Chaux-Neuve, gzie rozgrywane są w ten weekend zawody PŚ w kombinacji, powiało optymizmem. Paweł Słowiok po biegu awansował do czołowej trzydziestki, po raz drugi w karierze punktując w Pucharze Świata. Wygrał Niemiec, ale nie Eric Frenzel, który traci przewagę nad rywalami, tylko Fabian Riessle.

 

Nie wiemy (ale może ktoś z Was, drodzy Czytelnicy, liczy?), które to zwycięstwo Jarla Magnusa Riibera w serii skoków, niemniej jednak dziś ponownie to Norweg okazał się najlepszy. Choć żadnemu z zawodników nie udało się doskoczyć do granicy rozmiaru skoczni, Riiber osiągnął 115 metrów z 16., obniżonej o trzy (!) numery belki startowej. Drugie miejsce wywalczył jak zwykle mocny na skoczni Franz Josef Rehrl, a trzecie jego rodak, Bernard Bernhard Gruber. Austriacy z 19.pozycji najazdowej doskoczyli odpowiednio do 113. i 114. metra.

 

Odległość młodszego z Austriaków wyrównał Eric Frenzel, którego strata do Riibera wynosiła 34 sekundy. Pozostali Niemcy, którzy tak skutecznie tłamszą rywali z innych krajów, plasowali się na 8.miejscu (Fabian Riessle) i 11. (Johannes Rydzek).

 

Inaczej w porównaniu do ostatnich zawodów, lepszym z Polaków po skokach był Adam Cieślar plasujący się na 32. miejscu ze stratą ledwie 4 sekund do punktującej stawki. Możliwość myślenia o punktach dał Polakowi skok na odległość 107,5 metra. Cztery lokaty niżej sklasyfikowano Pawła Słowioka, który wprawdzie poszybował pół metra dalej, ale według przeliczników nie przysługiwały mu żądne bonusowe punkty za nieprzychylny wiatr. Paweł, jeśli liczył na punkty, musiał skupić się na dobrym biegu i odrobieniu 16 sekund do 30. Ilkki Heroli.

 

WYNIKI SERII SKOKÓW

 

Niestety wskutek strategii władz Eurosportu, które tym razem nie przeprowadziły ani transmisji, ani nawet retransmisji biegu, możemy się tylko domyślać, jak kształtowała się rywalizacja na 10 kilometrach. Warto dodać, że stacja ma wyjątkowego pecha, bowiem nie transmitowała akurat zawodów, w których punkty po raz drugi w karierze wywalczył Paweł Słowiok, a właściwie jeden punkt. Do najlepszej pozycji w karierze, 22. wywalczonej w Czajkowskim w sezonie 2013/2014 podopiecznemu Mateusza Wantuloka jeszcze trochę brakowało, niemniej jednak dziś Paweł udowodnił sobie i osobom zainteresowanym kombinacją i sportem w ogóle, że ciężka praca prędzej czy później przynosi wymierne efekty. Polak zanotował 26. rezultat biegu w całej stawce.

 

Około 20 sekund do punktów zabrakło Adamowi Cieślarowi, na którego dyspozycję niemały wpływ miała z pewnością choroba, która wykluczyła go z rywalizacji w Ramsau. Bezpośrednio za Polakiem znalazł się dziś sam Hannu Manninen.

 

Polacy Polakami, ale na czele stawki dzieje się coraz więcej i choć wciąż królują barwy niemieckie, to słabiej wypada Eric Frenzel. Po wczorajszym pechu w postaci złamanego kija i czwartym miejscu, dziś 28-latek wprawdzie wskoczył na podium, ale z pewnością nie był zadowolony, że przed nim znaleźli się bezpośredni rywale w walce o najwyższe cele, czyli kulę z kryształu, którą w rękach dzierży ten, który zdobywa najwięcej punktów w skali całego sezonu. To, co nie podoba się pewnie zainteresowanemu, sprzyja zainteresowaniu kibiców. Dziś drugi triumf w sezonie powędrował w ręce Fabiana Riessle, a na drugim miejscu znalazł się wczorajszy triumfator Johannes Rydzek. Wprawdzie Frenzel ma na koncie aż sześć zwycięstw, to wcale nie może czuć się pewnie, bo po piętach depcze mu Rydzek z 4 lokatami na czele stawki i stratą 14 punktów. Podczas dwóch konkursów we Francji 25-latek z Oberstdorfu odrobił do swojego kolegi 90 punktów.

 

Jak poinformowała nas relacja z biegu na stronie FIS< Jarl Magnus Riiser opadł z sił na 5. kilometrze, ale nie było zdecydowanego lidera, bowiem aż 20 biegaczy trzymało się razem. Wśród nich byli zarówno świetni biegacze, Riessle, Frenze i Rydzek, jak i przeciętni, FranzJosef Rehrl czy Bernhard Gruber. Wszystko rozstrzygnęło się na ostatnim okrążeniu, na którym znacząco przyspieszyła najlepsze trójka sezon – Frenzel, Riessle i Rydzek, zostawiając w tyle pozostałych. Ostatecznie najlepszym tempem na ostatnich metrach popisał się właśnie Riessle i to on przebiegł linię mety jako pierwszy z przewagą 2.2 sekundy nad Rydzekiem i 7.9 sekundy nad Frenzelem.  

 

OFICJALNE WYNIKI

KLASYFIKACJA GENERALNA PŚ

 

A za tydzień czekają nas zmagania w ramach młodszego brata Turnieju Czterech Skoczni i Tour de Ski, czyli Nordic Combined Triple w kraju gospodarzy MŚ 2019 – Seefeld.

 

KaEn

fot. Katja Diegler