wisła 2015 kombinacja

Nie dał rady Kacper Kupczak obronić prowadzenia w rywalizacji kombinatorów norweskich w ramach Mistrzostw Polski w Wiśle. Po arcyciekawym biegu pokonał go pewnie Adam Cieślar. Brąz wywalczył Szczepan Kupczak.

 

Mimo że Kacper Kupczak miał po skoku narciarskim aż 76 sekund przewagi, w bezpośredniej rywalizacji z bardziej doświadczonym Adamem Cieślarem nie miał szans. Nowy mistrz kraju, chociaż po skoku narciarskim był ex aequo drugi z Michałem Gutem-Chowańcem, znakomicie urwał się tuż po starcie i konsekwentnie odrabiał stratę do Kupczaka. Zgromadzona publiczność zaczęła odliczać sekundy i szybko okazało się, że już po połowie dystansu (zawodnicy rywalizowali na 10 kilometrów w ośrodku Wisła-Jonidło – red.) reprezentujący WSS Wisła w Wiśle kombinator 76 sekund zamienił na tylko około trzydziestu.

 

Każde kolejne okrążenie było już tylko czekaniem na zmianę lidera, co dokonało się na ok. dwa kilometry przed metą. Adam wyprzedził Kacpra i potem już tylko powiększał przewagę pieczętując tytuł.

 

Niemniej ciekawie wyglądała walka o najniższy stopień podium. Szybko okazało się, że Michał Gut-Chowaniec nie będzie w stanie utrzymać pozycji na „pudle”, co skrzętnie wykorzystał 4. po skokach Szczepan Kupczak. Szczepan próbował gonić prowadzący duet, ale na metę wpadł ostatecznie 34,1 sekundy za srebrnym medalistą, Kacprem.

 

Niewiele jednak zabrakło, by to 8. po skoku (tylko 107,5 metra) Paweł Słowiok, a nie Szczepan Kupczak cieszył się dzisiaj z brązowego krążka. Słowiok, chociaż na trasę ruszył o ponad minutę za rywalem, śladami Adama Cieślara gonił do ostatniego okrążenia, ale mimo gorącego dopingu publiczności nie zdołał wedrzeć się na podium. Zabrakło niewiele, bo 6,1 s.

 

Kolejne miejsca w Wiśle zajęli: Marcin Budz, Michał Gut-Chowaniec, Paweł Chyc, Krystian Karpiel, Paweł Twardosz i Kacper Konior. Łącznie startowało 16 zawodników. Zawody rozgrywane były przy ponad trzydziestu stopniach Celsjusza. Zawodnicy w większości biegali bez koszulek, zakładając na siebie jedynie obowiązkowy numer startowy. Obyło się bez upadków.

 

Przypomnijmy, że w sobotę w Wiśle-Malince rozegrano konkurs skoczków narciarskich. Triumfował pewnie Dawid Kubacki wyprzedzając Klemensa Murańkę i Macieja Kota.

 

Z Wisły, Michał Chmielewski

fot. Mateusz Kaźmierczak