kn

Kombinatorzy norwescy zakończyli rywalizację w pierwszej letniej edycji Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej - „LOTOS Szukamy Następców Mistrza”. W niedzielę na trasach biegowych w Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefie Ekonomicznej najwięcej złotych krążków wywalczyli reprezentanci klubu KS Eve-nement Zakopane, którzy triumfowali w dwóch kategoriach wiekowych: Chłopiec Starszy i Junior Młodszy.

 

 

Za nami historyczne zawody LOTOS Cup w kombinacji norweskiej. To właśnie w niedzielę w Jasienicy po raz pierwszy w historii Programu rozegrane zostały zawody dziewczyn w dwuboju. Zwycięstwo w kategorii Dziewczęta odniosła Amelia Polanowska z zakopiańskiego AZS-u. Srebrny medal wywalczyła Słowaczka Kira Kapustikova, a na najniższym stopniu podium stanęła klubowa koleżanka Polanowskiej - Ewa Frączek.

 

W niedzielne przedpołudnie walka toczyła się również o medale w pięciu kategoriach mężczyzn. Mimo trudnych warunków pogodowych byliśmy świadkami wspaniałej rywalizacji i tego dnia emocji na trasie biegowej na pewno nie zabrakło. W kategorii Chłopiec Starszy triumfował Michał Obtułowicz z klubu KS Eve-nement Zakopane. - Oczywiście, że to było wyzwanie dla mnie wygrać w starszej kategorii wiekowej, ale w tej młodszej kategorii również nie było to takie łatwe. Jestem bardzo zadowolony ze swojej dyspozycji na biegu i zawsze daję z siebie nie tylko 100% - opowiada 12-latek. - To był mój pierwszy start na nartorolkach w zawodach LOTOS Cup i mimo tego, że nigdy nie startowałem na nartorolkach, to dużo pewniej czuję się właśnie na nich, bo często trenujemy - dodaje. - Uważam, że to były bardzo udane starty i cieszę się z każdego dnia zawodów tak samo. Bardzo wyczekiwałem tych pierwszych konkursów i bardzo przyjemnie było poczuć znowu tę atmosferę zawodów - przyznaje Michał Obtułowicz. - Aktualnie czuję się mocny w obu konkurencjach, ale skupiam się bardziej na samych skokach niż na kombinacji norweskiej i staram się dalej iść w tym kierunku - podsumowuje złoty medalista.

 

Drugie miejsce wywalczył Kacper Tomasiak, a trzeci był Tymoteusz Dyduch. Obydwaj zawodnicy reprezentują barwy klubu LKS Klimczok Bystra.

 

W Juniorze Młodszym złoty medal zdobył Jan Galica, kolejny z dwuboistów KS Eve-nement Zakopane. - Jestem zadowolony z biegu, ponieważ udało mi się utrzymać tempo i wygrać zawody. Cieszę się z tego zwycięstwa - mówi uśmiechnięty Jan Galica. - Dzisiaj było trochę ciężko biegać, bo już przed startem odczuwałem wycieńczenie, ale podczas biegu nie myśli się o tym czy jest ciepło, przynajmniej ja tak mam. Lubię biegać na nartorolkach, ale zdecydowanie podczas biegu czuję się pewniej zimą na nartach - dodaje. - Jestem bardzo zadowolony z tego weekendu, zarówno z moich skoków jak i biegu. W następnej edycji postaram się zdobyć medal również w skokach - podsumowuje podopieczny Andrzeja Zaryckiego.

 

Na drugim stopniu podium stanął Bartłomiej Kuchta z LKS Poroniec Poronin, a trzecie miejsce zajął Czech Pavel Bernat.

 

W kategorii Open zwyciężył Maciej Gąsienica-Ciaptak z klubu AZS Zakopane, dla którego jest to najlepszy jak dotąd wynik w karierze. - Byłem z siebie dumny, że w końcu po tylu latach treningów udało mi się osiągnąć to, o co walczyłem tak długo, ale nie mam zamiaru spoczywać na laurach i chcę dawać jeszcze więcej z siebie - mówi szczęśliwy 18-latek. - Mój bieg oceniam jako bardzo dobry jak na ten moment przygotowań do sezonu zimowego. Nie miałem żadnych kryzysów na trasie, zachowałem równe tempo od początku do końca, dlatego jestem bardzo zadowolony - dodaje. - Warunki były dziś trudne, ponieważ było bardzo gorąco, wręcz parzyło i tutaj z góry chciałbym podziękować naszym trenerom oraz całemu sztabowi, którzy stali i podawali nam butelki wody, dzięki którym można było się schłodzić. Po dobiegnięciu na metę poczułem wielką ulgę, bo dziś naprawdę było ciężko - przyznaje Maciej Gąsienica-Ciaptak. - Jestem bardzo zadowolony z całego tego weekendu, bo zrobiłem kroczek do przodu, jeśli chodzi o skoki, ale najbardziej jestem zadowolony z mojego skoku do kombinacji, który w końcu wyglądał tak jak trzeba. Bieg nadal jest moją mocniejszą stroną, ale dążę do tego, aby skoki były na porównywalnym poziomie - podsumowuje triumfator zawodów.

 

Srebrnym medalistą został Andrzej Szczechowicz z TS Wisły Zakopane, a brąz zdobył Bartłomiej Klimowski z klubu PKS Olimpijczyk Gilowice.

 

Medaliści i medalistki niedzielnych zawodów

 

Chłopiec

 1. Adam Pilch - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 2. Kevin Kubień - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 3. Marcin Galica - KS Eve-nement Zakopane

 

Dziewczęta

 1. Amelia Polanowska - AZS Zakopane
 2. Kira Kapustikova - KPSL Bańska Bystrica
 3. Ewa Frączek - AZS Zakopane

 

Chłopiec Starszy

 1. Michał Obtułowicz - KS Eve-nement Zakopane
 2. Kacper Tomasiak - LKS Klimczok Bystra
 3. Tymoteusz Dyduch - LKS Klimczok Bystra

 

Młodzik

 1. Kacper Jarząbek - TS Wisła Zakopane
 2. Lukas Doleżal - BKL Machov
 3. Andrzej Waliczek - TS Wisła Zakopane

 

Junior Młodszy

 1. Jan Galica - KS Eve-nement Zakopane
 2. Bartłomiej Kuchta - LKS Poroniec Poronin
 3. Pavel Bernat - Dukla Liberec

 

Open

 1. Maciej Gąsienica-Ciaptal - AZS Zakopane
 2. Andrzej Szczechowicz - TS Wisła Zakopane
 3. Bartłomiej Klimowski - PKS Olimpijczyk Gilowice

 

W ostatni weekend sierpnia również w Beskidach rozegrana zostanie II letnia edycja Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej - „LOTOS Szukamy Następców Mistrza”. Organizatorem zawodów LOTOS Cup jest Polski Związek Narciarski, natomiast Grupa LOTOS jest Tytularnym Sponsorem Programu LOTOS Szukamy Następców Mistrza.

 

 żródło i foto: A.Karczewska/pzn.pl