kn

Ostatniego dnia rywalizacji w II edycji Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej - "LOTOS Szukamy Następców Mistrza" o medale w zawodach LOTOS Cup walczyli dwuboiści. Bieg do kombinacji norweskiej odbył się w niedzielę na trasach Kubalonki. Tego dnia zwycięstwa odnieśli reprezentanci czterech różnych klubów: Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego, LKS Poroniec Poronin, TS Wisła Zakopane oraz KS AZS AWF Katowice.

 

Blisko 70 dwuboistów wystartowało w biegu do kombinacji norweskiej, który w niedzielę rozegrany został na świetnie przygotowanych trasach biegowych Kubalonki. W piękne i słoneczne przedpołudnie zawodnicy walczyli o medale w czterech kategoriach wiekowych: Chłopiec Starszy, Młodzik, Junior Młodszy oraz Open. Na starcie nie zabrakło najlepszych obecnie polskich kombinatorów norweskich, którzy po odwołaniu zawodów Pucharu Świata, zdecydowali się na start w konkursach LOTOS Cup.

 

Po raz pierwszy tej zimy na najwyższym stopniu podium stanął Jakub Cieślar, który zwyciężył w kategorii Chłopiec Starszy. Reprezentant Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego po skoku na odległość 65,5 metra zajmował piątą pozycję, jednak w biegu uzyskał najlepszy rezultat i pewnie jako pierwszy przekroczył linię mety. - Jestem bardzo zadowolony z mojej dyspozycji. Biegło mi się bardzo dobrze, co widać na wynikach. Szczególnie zadowolony jestem z drugiego okrążenia i bardzo cieszę się z tego zwycięstwa - ocenia niedzielną walkę na Kubalonce Jakub Cieślar. - Przyjemnie się biegło, bo trasa była znakomicie przygotowana, a do tego mieliśmy piękną pogodę. Jednak nie zmienia to faktu, że trasy na Kubalonce są bardzo trudne i wymagające. Ten odcinek, który mieliśmy do pokonania, miał dużo podbiegów, a mało zjazdów i prostek - dodaje. - Cała druga edycja była dla mnie bardzo udana, moja dyspozycja była dobra, a warunki mi sprzyjały. Szczególnie zadowolony jestem ze skoków, bo były one dobre i równe - podsumowuje Cieślar.

 kn

złoty medalista w kategorii chłopców : Jakub Cieślar (WSS Wisła)

 

Srebrny medal wywalczył siódmy na półmetku rywalizacji Kacper Jarząbek z klubu TS Wisła Zakopane. Natomiast podium uzupełnił klubowy kolega Jarząbka - Mikołaj Serwatowicz, który na trzecie miejsce awansował z ósmej lokaty po skokach.

 

Ten weekend był bardzo udany dla Szczepana Kupczaka, który w gościnnym powrocie w zawodach LOTOS Cup wywalczył trzy złote medale - dwa w konkursie skoków i jeden w zawodach kombinatorów norweskich. Reprezentant klubu KS AZS AWF Katowice przystępował jako lider do niedzielnego biegu. Kupczak na skoczni uzyskał 96 metrów, a podczas biegu zanotował drugi czas i tym samym mógł cieszyć się ze zwycięstwa w zawodach. - Zmagania w zawodach LOTOS Cup są fajną odskocznią. Naprawdę są to super zorganizowane zawody, aczkolwiek Puchar Świata to zupełnie coś innego. Nie zmienia to faktu, że fajnie było się spotkać ze znajomymi i dobrze się bawić przez te trzy dni. Trzy zwycięstwa bardzo mnie cieszą - ocenia weekend w Szczyrku Szczepan Kupczak. - Moje skoki nie był najlepsze. Po zmianie torów na skoczni, nie mogę się jakoś odnaleźć na tym obiekcie zwłaszcza, że rzadko już tutaj skaczemy - dodaje. - Trasa była wymagająca. Śnieg był dość tępy i narta nie jechała tak gładko po tym śniegu, dodatkowo wiatr przeszkadzał w biegu i nie ukrywam, że było ciężko w pewnym momencie. Były to jednak fajne zawody, niebo bez chmurki, słoneczko świeciło i dzięki temu było przyjemnie - podsumowuje Kupczak. 

 

Na drugim stopniu podium stanął Adam Cieślar, który podobnie jak Kupczak reprezentuje barwy klubu KS AZS AWF Katowice. Brązowym medalistą został Wojciech Marusarz z zakopiańskiego AZS-u.

 

Medaliści niedzielnych zawodów LOTOS Cup

Chłopiec Starszy

 1. Jakub Cieślar - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 2. Kacper Jarząbek - TS Wisła Zakopane
 3. Mikołaj Serwatowicz - TS Wisła Zakopane

 

Młodzik

 1. Klemens Joniak - LKS Poroniec Poronin
 2. Tymoteusz Amilkiewicz - AZS Zakopane
 3. Grzegorz Mitręga - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

Junior Młodszy

 1. Mateusz Jarosz - TS Wisła Zakopane
 2. Bartłomiej Klimowski - PKS Olimpijczyk Gilowice
 3. Maciej Gąsienica-Ciaptak - AZS Zakopane

Open

 1. Szczepan Kupczak - KS AZS AWF Katowice
 2. Adam Cieślar - KS AZS AWF Katowice
 3. Wojciech Marusarz - AZS Zakopane

 

III edycja Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej - „LOTOS Szukamy Następców Mistrza” odbędzie już w kolejny weekend. Ponownie arenami zmagań będzie kompleks skoczni w Szczyrku oraz trasy biegowe Kubalonki.

 

źródło: Anna Karczewska (tekst+foto) pzn.pl