łowisz

Jan Łowisz zawodnik kadry juniorów PZN w kombinacji norweskiej, rocznik 1995. Absolwent zakopiańskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego, reprezentuje klub AZS Zakopane. W rozegranych dzisiaj w Zakopanem zawodach zajął czwarte miejsce ustępując tylko Adamowi Cieślarowi i Pawłowi Słowiokowi z kadry młodzieżowej, oraz weteranowi polskiej kombinacji Mateuszowi Wantulokowi. Poniżej krótki wywiad z Jankiem.

 

Jakie wrażenia po dzisiejszych zawodach?

Z dziej szych wyników  jestem bardzo zadowolony skoki poszły fajnie i bieg też był dobry w moim wykonaniu.

 

Szukasz sponsora, jako pierwszy z zawodników KN (kombinacja norewska – przyp. redakcji) tak otwarcie o tym mówisz, masz ze związku jakieś stypendium kadrowe, diety za wyjazdy?

Mam stypendium ale z gminy Kościelisko, z kadry nie ma nic, z kadry w  momencie kiedy jedziemy na zawody na przykład Puchar Kontenentalny lub MŚJ to dostajemy diety.Ciężko jest bez pieniędzy mam już 19 lat a pieniędzy nie ma nic.

 

Możemy porozmawiać o kwotach? Szukasz sponsora, czyli rozumiem oferujesz miejsce na kasku i biegowej czapeczce o jakich kwotach mówimy?

Jak by było nawet 1500 zł na miesiąc to by nie było źle.

 

Czyli kwota, która nie powala na kolana , próbowałeś szukać na własną rękę, czy masz menedżera?

Nie mam żadnego menedżera coś tam próbowałem ale to trzeba mieć dobre znajomości.

 

Okazuje się że z zawodowego uprawiania sportu , mówimy o kadrze narodowej , wyżyć się nia da? Znasz jakiegoś zawodnika KN w Polsce, który ma indywidualny kontrakt?

Opierając się na moim  doświadczeniu trudno jest żyć z KN ale jestem dobrej myśli, że pan Bóg mi wynagrodzi w życiu i sponsor się znajdzie. Z tego co wiem nikt z kolegów nie ma indywidualnego kontraktu.

 

Patrząc  na bardzo modne ostatnio  profile na facebook-u masz najwięcej like - ów  ze wszystkich polskich kombinatorów, to efekt zamierzony?

Nie,   każdy znajomy udostępnił i jakoś się zebrało ponad tysiąc, pyzatym pomaga mi koleżanka .

 

Jak wyglądają Twoje plany na nadchodzący sezon?

Chciałbym wystartować w MŚ Juniorów, może uda się także zdobyć punkty w Pucharze Kontynentalnym, zobaczymy.

 

Czy wyjeżdżacie przed sezonem na treningi na śniegu?

W najbliższym czasie czekają nas Mistrzostwa Polski Seniorów w Szczyrku, potem , ok. 20 października jedziemy na śnieg do Austrii.

 

Zdałeś maturę w zakopiańskiej SMS, jakie masz dalsze plany?

Na razie robię kurs masażysty, potem jeżeli się uda chcę się specjalizować w fizjoterapii, ale zobaczymy jak to się potoczy.

Kombinatorzy jeżeli chodzi o sprzęt to połączenie ekwipunku skoczków i biegaczy, jak to u Ciebie wygląda?

Narty skokowe to Elany, biegowe Fischer, kije Leki, buty biegowe  Salomon a skokowe Rass,  kombinezony Berdax.

 

Tyle krótkiej rozmowy z Jankiem (więcej o nim w naszym archiwum TUTAJ) . Nie znam go osobiście, kontakt nawiązaliśmy przez koleżankę Janka, która dba o jego oficjalny profil na fb. Od niej dowiedziałem się , że Janek szuka sponsora.

I tutaj wkraczamy w naszą szarą polską rzeczywistość, w kraju gdzie III czy IV-ligowy piłkarz (nożny) ma diety w wysokości czasami do 2 tysięcy złotych miesięcznie (znam takie przypadki) zawodnik kadry startujący często gęsto za granicą nie ma środków do życia.

To zresztą problem nie tylko kombinacji, identycznie jest w biegach narciarskich w kadrze młodzieżowej. Nikt jednak na razie nie wykazał się taką otwartością jak Janek, który otwarcie o tym mówi.

 

Czyli drodzy czytelnicy, poruszcie swoich znajomych i znajomych - znajomych i znajdźmy Jankowi sponsora. Kwota, o której wspomniał to nie są aż tak duże pieniądze, a może uda się zapoczątkować pewien proces, firmy za niewielkie pieniądze będą miały reklamę i swoich zawodników, a zawodnicy nie będą musieli kończyć swojej przygody ze sportem na początku drogi. Jestem ciekaw waszych opinii, po raz pierwszy otwarcie piszemy o pieniądzach w polskich nartach.

 

/KaCe/