fis

Od zakończenia sezonu 2021/2022 minęło już sporo czasu. Czas zatem przyjrzeć się temu co działo się w kombinacji norweskiej w ostatnim czasie, a działo się sporo.

 

Kalendarze na nowy sezon

 

Ogłoszono kalendarze na letni i najbliższy zimowy sezon. W Letniej Grand Prix zawodnicy i zawodniczki zmierzą się w Oberwiesenthal gdzie odbędzie się inauguracja cyklu oraz jedyny tego lata konkurs mieszany, następnie sportowcy przeniosą się do innego niemieckiego miasta, Oberstdorfu, a cykl zakończy się dwoma indywidualnymi konkursami w austriackim Tschagguns w dniach 3-4 września.  

W Pucharze Świata mężczyzn kombinatorzy zmierzą się na początku już tradycyjnie w ostatni weekend listopada, w fińskiej Ruce nieopodal Kuusamo, gdzie odbędzie się cykl Ruka Tour. Następnie zawodnicy przeniosą się do Norwegii, a konkretnie do Lillehammer. A przed świętami Bożego Narodzenia powalczą jeszcze w austriackim Ramsau. W nowym roku odbędą się zawody w Otepaa, w tym konkurs mieszany. Następnie kombinatorzy startować będą w Klingenthal, a później po kilku latach przerwy ponownie odbędą się zawody we francuskim Chaux-Neuve. W ostatni weekend stycznia kombinatorzy powalczą w Nordic Combined Triple w Seefeld, a w lutym zawitają do Oberstdorfu, gdzie prawdopodobnie po raz pierwszy historii odbędą się zawody Pucharu Świata w kombinacji norweskiej na skoczni do lotów. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść jesienią. Przed mistrzostwami świata w Planicy zawodnicy powalczą jeszcze o punkty w Schonach. Od 22 lutego do 5 marca będą odbywać się mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym w Planicy, a po mistrzostwach kombinatorzy zmierzą się jeszcze w Oslo i Lahti, gdzie odbędzie się jedyny w tym sezonie sprint drużynowy, nie zaplanowano jednak w ramach Pucharu Świata żadnego konkursu drużynowego w formacie 4x5 kilometrów.

W Pucharze Świata kobiet zawodniczki powalczą w mniejszej liczbie konkursów. Sezon rozpoczną w Lillehammer, następnie zmierzą się w Ramsau. Kolejne zawody odbędą się w Oteppie, Seefeld, Schonach, a po mistrzostwach świata w Planicy kombinatorki wystartują na koniec sezonu w Oslo.

Ogłoszono również kalendarz Pucharu Kontynentalnego, jednak nie ma w nim jeszcze potwierdzenia niektórych lokalizacji. Cykl ma zacząć się w Stanach Zjednoczonych, następnie planowane są zawody w Ruce ( tylko mężczyźni ), Eisenerz i ponownie tylko dla mężczyzn w Niemczech. Następnie w kalendarzu znajdują się zawody w Renie, Klingenthal i Lahti. W tych dwóch ostatnich miejscowościach ponownie zawody odbędą się tylko dla mężczyzn.

Warto również dodać, że mistrzostwa swiata juniorów w 2023 roku odbędą się w kanadyjskim Whistler. 

Pełne wersje kalendarzy na przyszły sezon dostępne są na oficjalnej stronie międzynarodowej federacji narciarskiej (FIS).

 

Zmiany zasad

 

Nastąpiło również kilka dość istotnych zmian w regulaminie zawodów. Na mistrzostwach świata odbędzie się konkurs drużyn mieszanych, jednak jego kosztem zostanie usunięty jeden z konkursów drużynowych. Usunięto również zasadę mówiącą o możliwości startu w konkursie głównym Pucharu Świata dla 50 najlepszych zawodników w rundzie prowizorycznej. Od tego sezonu kwalifikować się będą wszyscy zawodnicy.   

 

Składy kadr

 

Polska

Wiele reprezentacji ogłosiło również składy kadr na kolejny sezon. Wśród tych drużyn jest również Polska. W kadrze narodowej nie znalazł się jednak Szczepan Kupczak. Najlepszy polski kombinator do kolejnego sezonu będzie przygotowywał się indywidualnie, a oprócz przygotowania w roli sportowca Kupczak otrzymał również zadanie przygotowania w roli trenera grupy regionalnej skoczkiń  z Beskidów. W polskiej kadrze A prowadzonej nadal przez Tomisława Tajnera znaleźli się Andrzej Szczechowicz, Andrzej Waliczek i Bartłomiej Kuchta. W kadrze juniorów prowadzonej przez Wojciecha Marusarza znalazło się 8 zawodników. A są to:

Mikołaj Serwatowicz, Miłosz Krzempek, Jan Cudzich, Grzegorz Mitręga, Kacper Jarząbek, Mikołaj Wantulok, Jakub Cieślar i Szymon Dubiel.

 

Norwegia     

 

Norwegowie również ogłosili kadry na następny sezon. W kadrze A znaleźli się Jarl Magnus Riiber, Joergen Graabak, Jens Luraas Oftebro, Espen Andersen oraz Espen Bjoernstad. W kadrze kobiet znalazły się Ida Marie Hagen, Gyda Westvold Hansen, Mari Leinan Lund i Marte Leinan Lund.

 

Stany Zjednoczone

 

Kadry na nowy sezon ogłosili również Amerykanie.

Reprezentacja kobiet w kombinacji norweskiej
Annika Malacinski
Alexa Brabec
Tess Arnone

Reprezentacja mężczyzn w kombinacji norweskiej
Ben Loomis
Jasper Good
Jared Shumate
Stephen Schumann
Niklas Malacinski
Grant Andrews
Evan Nichols
Gunnar Gilbertson
Carter Brubaker

Reprezentacja narodowa juniorek w kombinacji norweskiej kobiet
Charlotte Ripp

Męska drużyna narodowa juniorów w kombinacji norweskiej
Skyler Amy
Tate Frantz
Maxim Glyvka
Elias Oswald
Ronen Woods
Caleb Zuckerman

 

Włochy

 

Kolejną ekipą która również ogłosiła już nowe składy kadr są Włochy.

Reprezentacja kobiet w kombinacji norweskiej A
Annika Sieff
Veronica Gianmoena

Reprezentacja mężczyzn w kombinacji norweskiej A
Raffaele Buzzi

Reprezentacja B kobiet w kombinacji norweskiej
Daniela Dejori
Greta Pinzani

Męska drużyna narodowa w kombinacji norweskiej B
Iacopo Bortolas
Samuel Costa
Aaron Kostner
Domenico Mariotti
Alessandro Pittin
Stefano Radovan

 

Austria

 

Bardzo rozbudowane są natomiast kadry Austrii.

Kobieca reprezentacja w kombinacji norweskiej
Lisa Hirner

męska reprezentacja w kombinacji nordyckiej
Lukas Greiderer
Johannes Lamparter
Franz-Josef Rehrl
Mario Seidl

Kobieca drużyna w kombinacji norweskiej A
Annalena Slamik

męska drużyna w kombinacji norweskiej A
Martin Fritz
Philip Orter
Marc-Luis Rainer
Stefan Rettenegger
Thomas Rettenegger

Kobieca drużyna kombinacji norweskiej B
Eva Hubinger
Sigrun Kleinrath

Męska drużyna kombinacji norweskiej B
Christian Deuschl
Manuel Einkemmer
Killian Gütl
Florian Kolb
Samuel Lev
Fabio Obermeyr
Severin Reiter
Paul Walcher
Maximilian Wastian

Kadra C kobiet


Elisa Deubler
Clara Mentil
Laura Pletz
Claudia Pruker
Anja Rathgeb
Marit Weichselbraun

 

Kadra C mężczyzn


Sebastian Arnold

Samuel Bauregger

Sebastian Brandner

Jonas Fischbacher

Alexander Leitner

Nikolaus Mair

Matthaus Schonaigner

Maximilian Slamik

Hannes Steiner

 

Francja

 

W przeciwieństwie do Austrii na małą liczbę zawodników w głównych kadrach zdecydowali się francuzi.

Kobieca Reprezentacja A

 Lena Brocard

Męska Reprezentacja A


Mattéo Baud
Antoine Gerard
Laurent Mühlethaler

 

Estonia

 

Kadry na sezon 2022/2023 ogłosili również Estończycy, jednak Kristjan Ilves nadal będzie trenował z Norwegami. Umowa zakładająca wspólne treningi najlepszego estońskiego kombinatora została przedłużona na cztery następne sezony. Norwegowie mają również w ramach podpisanej umowy wspierać młodszych zawodników z Estonii i prowadzić szkolenia dla estońskich trenerów. Pierwsze szkolenie dla estońskich trenerów odbyło się w dniach 6, 7 maja w Oteppie.

Męska drużyna narodowa kombinacji norweskiej A
Kristjan Ilves

Męska drużyna narodowa w kombinacji norweskiej B
Andreas Ilves
Markus Kägu
Robert Lee

Reprezentacja narodowa kobiet w kombinacji norweskiej 
Annemarii Bendi

 

Źródło: fis-ski.com/pzn.pl/sportsinwinter.pl

 

Zdjęcie: fis-ski.com

 

Maciej Sulowski