ahonen

Legendarny fiński skoczek narciarski, Janne Ahonen kończy współpracę z fińską reprezentacją w kombinacji norweskiej. Ahonen w ostatnich latach pracował z fińską kadrą, pomagając swoim rodakom specjalizującym się w narciarskim dwuboju w kwestiach sprzętowych. 

 

Jak podaje portal skijumping.pl powołując się na fińskie Yle.fi Janne Ahonen zastanawiał się do ostatnich chwil zanim podjął decyzję o rozstaniu z kadrą kombinatorów, która minionej zimy cieszyła się ze srebrnego medalu zdobytego podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym przez najlepszego fińskiego dwuboistę w ostatnich sezonach, czyli Ilkkę Herole. Jak przyznał sam Ahonen w rozmowie z Yle.fi czas spędzony na współpracy z fińskimi kombinatorami wspomina bardzo dobrze, jednak mimo zbliżającyh się igrzysk olimpijskich, które w przyszłym roku zostaną rozegrane w Pekinie, Ahonen z powodów finansowych zdecydował się zakończyć pracę dla fińskich dwuboistów, co nie spotkało się z zadowoleniem samych zawodników. 

 

Nowym zajęciem utytułowanego fińskiego skoczka, będzie praca w zawodzie dealera samochodów kempingowych. Ahonen pozostanie w środowisku kombinacji i skoków narciarskich w roli eksperta fińskiej stacji telewizyjnej Yle Sport, gdzie będzie gościł podczas zawodów w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. 

 

Trener fińskiej kadry kombinatorów, Peter Kukkonen doskonale rozumię jednak decyzję swojego rodaka, wskazując że w wkestiach finansowych nie mogli w żaden sposób konkurować z "rywalem". Kukkonen stwierdził nawet, że gdyby sam był w podobnej sytuacji zapewne postąpił by tak samo. 

 

Na ten moment nie wiadomo jeszcze kto zastąpi Ahonena na zajmowanym przez niego dotychczas stanowisku, ale jak przyznał trener fińskiej kadry, wierzy w pozytywne rozwiżanie tej trudnej dla jego sztabu i zawodników sytuacji.

 

Źródło: Skijumping.pl/Yle.fi

 

Maciej Sulowski