kn

Bardzo interesujące wieści dotarły dzisiaj dla fanów sportów zimowych, a w szczególności kombinacji norweskiej. Jak powiedział dyrektor Pucharu Świata w kombinacji norweskiej, Lasse Ottesen, ma nadzieję, ze zawody Pucharu Świata w kombinacji będą mogły zostać rozegrane już w sezonie 2022/2023.

 

 

W wyiadzie udzileonym dla międzynarodowej federacji narciarskiej dyrektor Pucharu Świata w kombinacji powiedział, że polecił już sepcjalnemu podkomitetowi, aby ten przygotował przepisy, które umożliwią zawody Pucharu Świata w kombinacji na skoczniach do lotów narciarskich już w sezonie 2022/2023. Jak przyznał Norweg, który w przeszłości uprawiał skoki narciasrkie a loty stanowiły jego mocną stronę, plany aby wprowadzić do karuzeli Pucharu Świata w dwuboju skocznie o tak dużym rozmiarze istniały już od jakiegoś czasu. Warto dodać, że w ostatnich dniach szerokim echem odbiła się decyzja FISU, który nie zezwolił aby w najbliższym sezonie odbyły się pierwsze zawody w lotach dla skoczkiń narciarskich. Decyzja ta została jednak podjęta w sposób demokratyczny, poprzez głosowanie przedstawicielia poszczegółnych federacji narciarskich, uczestniczących w obradowanej kwestii lotów kobiet. Wiele wskazuje więc na to, że Panie mogą zaliczyć debiut w lotach narciarskich tak jak kombinatorzy w sezonie 2022/2023. Czy rzeczywiście ten plan wypali. Narazie można się zastanawiać. Ale z pewnością zawody w lotach w kombinacji i wśród skoczkiń narciarskich ucieszyłyby wielu sympatyków tych dyscyplin.

 

Kombinatorzy nie mieli nigdy okazji skakać na skoczniach do lotów narciarskich w ramach zawodów Pucharu Świata w kombinacji norweskiej. Nie oznacza to jednak, że brakuje kombinatorów, którzy brali udział w testach skoczni mamucich przed zawodami Pucharu Świata lub Mistrzostw Świata w Lotach. Zdarzały się również przypadki, gdy kombinatorzy brali udział w zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich podczas zawodów na tak dużych obiektach. Można tu wymienić Jasona Lamy Chappuis, który w 2011 roku w Planicy startował w konkursie drużynowym na słynnej Letalnicy. Francuz jak na kombinatora, w gronie skoczków spisał się znakomicie. Był to czas jego największych sukcesów w kombinacji, a co za tym idzie, prezentował wysoką formę również na skoczni co udowodnił w Planicy. Swoich sił na obiektach mamucich próbowali też inni kombinatorzy, jak choćby reprezentanci Słowenii, Vid Vrhovnik i Gasper Brecl, którzy testowali największy obiekt w Planicy przed marcowymi zawodami Pucharu Świata 2020/2021 kończącymi sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich. 

 

Źródło i zdjęcie: fis-ski.com

 

Maciej Sulowski