logo

Kwiecień to pierwszy pełny miesiąc odpoczynku od zawodów międzynarodowych dla zawodników i zawodniczek uprawiających kombinację norweską. Nie oznacza to jednak, że wiosna która nadeszła to czas ciszy w tej dysycplinie sportu. W ciągu ostatnich dni w kombinacji działo się naprawdę sporo. Międzynarodowa federacja narciarska ogłosiła kalendarze na kolejny sezon, utytułowany Norweg, Magnus Krog zakończył karierę, a z problemami z kontuzją i wynikającą z niej operacją mierzył się Eero Hirvonen. Częsć sportowców została także wyróżniana za swoje sukcesy w ubiegłym sezonie. Zaczynamy pierwszy tej wiosny przegląd wydarzeń w kombinacji norweskiej.

 

 

Kalendarze na przyszły sezon

 

Międzynarodowa federacja narciarska ogłosiła podczas ostatniego zebrania federacji nowe kalendarze na sezon letni 2021 oraz zimę 2021/2022. W Letniej Grand Prix, która odbędzie się na przełomie sierpnia i września tego roku, wiemy jedynie na ten moment, że zawody odbędą się w Niemczech oraz Austrii. Nie podano jednak na razie informacji któóe miejscowości ugoszczą kombinatorów i kombinatorki w letnich zawodach. 

Kalendarz Pucharu Świata mężczyzn przyniósł nam nową  lokalizację zawodów tej rangi, czyli zawody w słoweńskiej Planicy, która zorganizuje Puchar Świata jako próbę przed mistrzostwami świata w narciarstwie kalsycznym. Poza tym w kalendarzu znalazły się miejscowości które regularnie goszczą kombinatorów w zawodach tej rangi. Sezon prawdopodobnie ruszy w Ruce pod koniec listopada a zakończy się w połowie marca w Schonach. Po raz kolejny w kalendarzu znalazło się miejsce dla estońskiej Oteppy, która często miała problemy ze śniegiem, które okazywały się powodem odwołania zawodów w Estonii. Miejmy nadzieję, że tym razem nie dojdzie do takiej sytuacji i zawody planowane w pierwszej części grudnia, dojdą do skutku. Po raz kolejny zabrakło w kalendarzu miejsca dla francuskiej miejscowości Chaux-Neuve, ktora gościła kombinatorów przez wiele lat, raz organizując nawet cykl Nordic Combined Triple w sezonie 2019/2019, kiedy austraicka miejscowość organizowała mistrzostwa świata. 

 

W Pucharze Świata Kobiet kalendarz wygląda dość obiecująco w porównaniu z rokiem ubiegłym. Druga edycja cyklu ma rozpocząć się w norweskim Lillehammer 3 grudnia a zakończyć 13 marca w niemieckim Schonach, które podobnie jak Otepaa, również w poprzednich sezonach miała problemy, aby w terminie planowanych konkursów je zorganizować z powodu braku śniegu i dodatnich temperatur.

 

W Pucharze Kontynentalnym zarówno kobiety jak i mężczyźni sezon zaczną prawdopodobnie w Chinach, gdzie odbędzie się próba przeolimpijska, W kalendarzu znalazły się tez takie miejscowości jak Ruka, Klingenthal, Rena, Eisenerz oraz Zakopane, które w przyszłym sezonie ma zorganziować mistrzostwa swiata juniorów. Miejmy nadzieję, że tym razem uda się przeprowadzić zarówno zawody "drugiej ligi" w kombinacji jak i całe mśj w narciarstwie klasycznym w naszym kraju. Sezon Pucharu Kontynentalnego ma zostać zakończony w Stanach Zjednoczonych w marcu. Wzorem poprzednich lat, gdy Amerykanie organizowali inaugurację tego cyklu w kombinacji, zawody zorganizują zapewne Park City i/lub Lake Placid.

 

Ostatnim przedstawionym przez FIS kalendarzem na tym kongresie jest kalendarz FIS Youth Cup, który ma składać się z zalediwe czterech konkursów. Latem mają zostać rozegrane dwa konkursy w nieznanej jeszcze lokalizacji, a zimą zawody tej rangi ma zorganizować czeski Harrachov.

 

Ponieżej link do pobrania wspomnianych kalendarzy wszystkich cykłów w kombinacji na lato i zimę 2021/2022.

 

Kalendarze 

 

Magnus Krog kończy karierę

 

Norweski zawodnik Magnus Krog zakończył sportową karierę w wieku 34 lat. Norweg w przeszłości zdobywał medale igrzysk olimpijskich oraz mistrzostw świata. W Pucharze Świata odniósł natomiast trzy zwycięstwa podczas całej kariery. Norweski zawodnik w ostatnich sezonach nie prezentował jednak już tak dobrej formy, a wobec dużej konkurencji ze strony sporo młodszych kolegów z kadry, zdecydował się zawiesić narty na przysłowiowym kołku. Swoją karierę wspominał będzie jako wspaniałe doświadczenie, podczas którego doświadczył wielu sukcesów oraz poznał wielu wspaniałych ludzi. Teraz Norweg zamierza ukończyć szkołę kształcącą go w kierunku geoddety, aby w przyszłości wykonywac ten zawód. Krog zamierza też więcej czasu spędzać z rodziną i z dziećmi. 

 

Operacja Eero Hirvonena

 

Fiński zawodnik, Eero Hirvonen mający juz na koncie sporo sukcesów, musiał przejść operację ręki po dolegliwości, która spotkała go już podczas mistzrsotw świata w Oberstdorfie, kiedy to na jego nadgarstku pojawił się bolesny obrzęk. Teraz Fin przeszedł operację, po tym jak uraz zrobił się poważniejszy i doprowadził do zerwania ścięgna. 9 kwietnia Hirvonen przeszedł operację, po której czeka go 6 tygodni przerwy od treningów, po czym zawodnik powróci do zajęć treningowych. 

 

Odznaczenia dla Austriaków

 

OSV uhonorowało na spcejalnej gali transmitowanej przez telewizję ORF najbardziej utytułowanych sportowców w sportach zimowych. Wśród odznaczonych znaleźli się kombinatorzy, z mistrzem świata Johannesem Lamaprterem na czele. Uhonorowania zostali także Lukas Greiderer, który towarzyszył Lamaparterowi w sprincie drużynowym na mistzrostwach świata w Oberstdorfie, a także medaliści z konkursu drużynowego, Lukas Klapfer i Mario Seidl. 

 

Stypendia dla Gydy Westvold Hansen oraz Perttu Reponena

 

Norweska mistrzyni świata w kombinacji norweskiej, Gyda Westvold Hansen otrzymała specjalne stypendium za swoej sukcesy w mimionym sezonie, które wynosi 50000 norweskich koron. Stypendium, które otrzymała zawodniczka wykorzystane zostanie na wydatki związane z treningiem i sprzętem. 

 

Sponsor finskiej kadry kombinatorów jak co roku odznaczył jednego z tamtejszych kombinatorów. Specjalne stypendium dostał Pertu Reponen, któy w tym sezonie wystąpił na mistrzostwach świata seniorów w Oberstdorfie, a na juniorskim czemiopacie zajął wysokie, 7 miejsce. 19-latek kilkukrotnie minionej zimy zdobywał także punkty w Pucharze Świata.

 

 

Źródło i zdjęcie: fis-ski.com

 

Maciej Sulowski