gruber
Sezon zimowy coraz bliżej, a więc coraz więcej zawodników ogłasza swoje plany na najbliższe dni i tygodnie. Dobre wiadomości docierają do nas z Austrii gdzie doświadczony Bernhard Gruber wraca do zdrowia i szykuję się do powrotu do rywalizacji. Austriacki weteran skoczni i tras biegowych otrzymał zielone światło do powrotu do rywalizacji.

 

W połowie marca Gruber dowiedział się że ma zwężoną tętnicę wieńcową, i aby jego życiu nie zagrażało niebezpieczeństwo musi pilnie poddać się operacji. Tuż przed eskalacją pandemii koronawirusa przebył zabieg, który przebiegł bardzo dobrze. Kardiolog Josef Nebauer który przeprowadził końcowe badania u austriackiego dwuboisty nie wykazał żadnych zastrzeżeń w powrocie do sportu wyczynowego. A oto wypowiedź wspomnianego lekarza w tej sprawie:

 
„Tydzień temu poddaliśmy Bernharda Grubera kolejnym obszernym badaniom, w tym spirometrii wysiłkowej i USG serca w spoczynku i pod wpływem stresu. Jego wartości i wyniki są prawie tak dobre, jak rok temu, kiedy był z nami po raz ostatni na sportowym badaniu lekarskim. Nawet przy rozległej diagnostyce nie mogliśmy znaleźć żadnych nieprawidłowości, które przemawiałyby przeciwko stresowi na wysokim poziomie wydajności. Bernhard zdaje sobie sprawę, że dzięki swojej historii medycznej ma większe ryzyko progresji choroby wieńcowej serca, a tym samym również powiązanych zdarzeń. Jednak biorąc pod uwagę obecnie dobre wyniki badań, nic nie stoi na przeszkodzie, aby na razie kontynuować karierę ”- mówi kardiolog.

„Spekulowałem trochę, że nie dostanę już zielonego światła, ponieważ sport na najwyższym poziomie to bardzo delikatny temat po wszczepieniu stentu. Jednak lekarze zgodzili się, że znowu jestem w 100 procentach zdrowy i to jest moja największa dotychczas wygrana ”, powiedział z ulgą Gruber po otrzymaniu wyniku. „

„Jestem naprawdę szczęśliwy, że mogę dalej realizować moją wielką pasję, kombinację norweską. Droga powrotna nie będzie łatwa, nie wykonałem ani jednego skoku, żadnego treningu siłowego i prawie żadnych szybkich treningów. to znaczy, że nawet jeśli znowu jestem w stu procentach sprawny, mogę to wdrożyć w zawodach. Wiele będzie się działo w mojej głowie, ale wyeliminowaliśmy wszelkie niejasności z dochodzeń. Zawsze ukończę szkolenie w ścisłej koordynacji z lekarzami prowadzącymi i przechodzimy na bieżąco kontrole lekarskie. Droga powrotna będzie naprawdę trudna, ale przypuszczam, że tak jest - Wyzwanie przyjęte! ”

Trener Austriaków, Christoph Eugen jest również zachwycony Bernhardem Gruberem: - Jestem bardzo szczęśliwy, że Berni wyzdrowiał z choroby. Damy mu tyle czasu, ile potrzebuje na powrót.
 
 
 
Źródło i zdjęcie: fis-ski.com
 
Maciej Sulowski