kn

Po ponad miesięcznej przerwie wracamy z cyklem W Świecie Kombinacji. Tym razem o zgrupowaniu Austriaków w Eisenerz, nowych kadrach w kilku krajach, zakończeniu kariery przez Runggaldiera i Soetvika i nowej roli Tomasa Matury.

 

Zgrupowanie Austriaków w Eisenerz
 
wspólny obóz pierwszej i drugiej grupy treningowej Austriackiego Związku Narciarskiego spotkał się w zeszły weekend na obozie skoków narciarskich w Eisenerz (AUT). Obok pierwszej grupy trenera Christopha Eugena, druga grupa, która jest w dobrych rękach Willi Denifla i Thomasa Baumanna, była obecna od wtorku do piątku. Koncentrowano się na długich i intensywnych sesjach skoków, treningach siłowych i sesjach jazdy na nartach.

„Mieliśmy obóz koncentrujący się na skokach narciarskich” - powiedział główny trener Eugen. „Jesteśmy w pełni przygotowani do naszych przygotowań i można poczuć, że chłopcy dużo trenują w tej chwili. Warunki w Eisenerz były świetne, mieliśmy wszystkie możliwości ze skoczniami narciarskimi, siłownią, górami wokół Eisenerz i polem do jazdy na rolkach. Bardzo ważne jest zebranie grup szkoleniowych, abyśmy mogli wymieniać informacje, w końcu mamy taką samą strukturę naszego szkolenia. Sportowcy mogą rywalizować ze sobą i sprawdzać, gdzie stoją. I oczywiście chodzi również o wspólną zabawę. Dla mnie ważne jest, aby zobaczyć, jak rozwijają się sportowcy w drugiej grupie treningowej.

Lokalny bohater Lukas Klapfer odbył najkrótszą podróż do obozu, ponieważ mieszka zaledwie kilka kilometrów od Eisenerz. „Bardzo fajnie jest mieć tylko pół godziny jazdy samochodem, aby dostać się do obozu, a na koniec wszyscy znów wracają do mojego domu w Eisenerz. Byłem w stanie poruszać się w skokach narciarskich, w tej chwili skakanie jest naprawdę przyjemne. Ciekawie było zobaczyć, gdzie stoimy, w porównaniu do drugiej grupy treningowej. Nasi młodzi ludzie zdecydowanie nadają gazu, to fajnie widzieć. Ogólnie rzecz biorąc, mieliśmy naprawdę dobrego ducha zespołu i najważniejsze: wspólny cel. ”
 
 
Kadry Włoch
 
Mężczyźni:
 
Drużyna A:

- Alessandro Pittin
- Samuel Costa
- Aaron Kostner
- Raffaele Buzzo

Zawodnik obserwowany:

- Giulio Bezzi

Drużyna B:

- Iacopo Bartolas
- Stefano Radovan
- Domenico Mariotti

Drużyna C:

- Manuel Facchini

Zespół rozwojowy:

- Luca Libener
- Manuel Senorer
- Bryan Venturini
 
Kobiety:
 
Drużyna A:

- Daniela Dejori
- Annika Sieff
- Veronica Gianmoena

Drużyna B:

- Greta Pinzani
- Martina Zanitzer

Zespół rozwojowy:

- Camilla Henni Comazzi
- Asia Marcato
- Lena Prinoth
 
 
Kadry Norwegii
 
Drużyna A:

- Jarl Magnus Riiber
- Jørgen Graabak
- Espen Bjørnstad
- Einar Lurås Oftebro
- Jens Lurås Oftebro
- Espen Andersen
- Magnus Krog

- Gyda Westvold Hansen
- Mari Leinan Lund
- Marte Leinan Lund

Zespół rozwojowy:

- Harald Johnas Riiber
- Lars Ivar Skårset
- Andreas Skoglund
- Simen Tiller
- Kasper Moen Flatla,
- Jakob Eiksund Sæthre
- Leif Torbjørn Næsvold
- Lars Buraas
- Aleksander Skoglund
- Sebastian Østvold
- Marius Solvik
- Emil Ottesen
- Simen Kvarstad

- Ida Marie Hagen
- Hanna Midtsundstad
- Oda Leiråmo
- Mathilde Oustad
- Thea Øihaugen
- Mille Marie Hagen
- Nora Midtsundstad
 
 
  Kadry Słowenii
 
   Drużyna A:
 
- Vid Vrhovnik
- Rok Jelen
 
 Drużyna B:
 
- Ozbej jelen
- Gasper Brecl
 
  Drużyna Juniorów:
 
 - Uros Vrbek
- Matić Hladnik
- Ema Volavsek
- Silva Verbić
 
 
Kadry Rosji
 
Drużyna A:

- Ernest Yahin
- Witalij Iwanow
- Dimitry Gelvig
- Konstantin Abramov
- Vitalii Sharshavin
- Alexandr Milanin

Drużyna B.

- Alexander Pashayev
- Wiaczesław Barkov
- Timofey Borysow
- Alexander Kolganov
- Ivan Pronin

Personel szkoleniowy składa się z S.V. Chervyakov, Anton Kalinichenko i Michaił Botvinov oraz sportowcy drugiego poziomu mogą być jednak związani z procesem treningowym drużyny A kosztem ich regionów.

Juniorski zespół A:

- Vladimir Strugevich
- Vladimir Malov
- David Ibragimov
- Maksim Lavrukhin
- Kirill Averianov

Juniorski zespół B:

- Eduard Żyrnow
- Roman Sidorov
- Egor Gerchu
- Nikita Kirillov
- Danil Kurochkin

Młodzi sportowcy będą współpracować z S.L. Smirnova i A.V. Kuptsova.

Jeśli chodzi o drużynę kobiet, której sportowcy zmierzą się z pierwszymi zawodami Mistrzostw Świata i Pucharu Świata; Denis Tishagin i V.V. Luchankin nadal będzie kierował składającą się z drużyny A.

Drużyna A:

- Stefaniya Nadymova
- Anastasia Goncharova
- Alexandra Glazunova
- Svetlana Gladikova
- Glafira Noskova

Drużyna B:

- Chulpan Valieva
- Maria Jakowlew

Niyaz Nabeev, który niedawno zakończył karierę sportową, wraz z Jurija Kononykhinem będzie kierował drużyną juniorów kobiet.

Drużyna juniorek:
 
- Mariia Kuzmina
- Aleksandra Tichonowicz
- Elizaveta Udintcova
- Diana Fedorova

Z raportów Anastasii Shuhovej.
 
 
Lukas Runggaldier i Sindre Ure Soetvik kończą karierę
 
Doświadczony kombinator, zdecydowanie lepiej radzący sobie w biegu niż na skoczni, Lukas Runggaldier (32 lata) startował w Pucharze Świata od 2010 roku i wziął udział w 97 zawodach Pucharu Świata, 13 zawodach Mistrzostw Świata i 9 zawodach olimpijskich. Jego największe sukcesy to siódme miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi 2014 i czwarte miejsce w imprezie drużynowej podczas Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym w Falun.Runggaldier wygrał trzy konkursy Pucharu Kontynentalnego i raz stanął na podium Pucharu Świata razem z kolegą z drużyny Alessandro Pittin w zawodach Team Sprint w Seefeld  w 2011 roku.
 
27-letni Sindre Ure Søtvik był członkiem norweskiej drużyny B i brał udział w 30 zawodach Pucharu Świata. Jego najlepszy wynik to 11. miejsce w Hakuba (JPN) w 2018 roku. Był zwycięzcą czterech imprez Pucharu Kontynentalnego i wziął udział w Mistrzostwach Świata Juniorów FIS 2012 w Erzurum (TUR).
 
 
Nowa rola Tomasa Matury
 
USA Nordic mianował Tomasa Maturę głównym trenerem zespołu kobiet.Matura poprowadzi kobiecy zespół  do intensywnej kampanii 2020–21, która zadebiutuje w Pucharze Świata, a także w jednym wydarzeniu Mistrzostw Świata.

Matura, były czeski zawodnik, od sześciu lat współpracuje z USA Nordic. Zaczynał jako technik wosku na torze Pucharu Kontynentalnego, choć jego obietnica i pasja do trenowania była widoczna wcześnie.

Nowo mianowany dyrektor sportowy Jed Hinkley z pewnością zauważył sukces Matury w ostatnich latach: „Biorąc pod uwagę sukces naszych sportowców pod jego kierownictwem, a także wspaniałe relacje z zespołem, bardzo cieszymy się z przeniesienia Tomasa na tę rolę . ”

Hinkley zwraca również uwagę na znaczenie, jakie ma to dla kobiet w kombinacji norweskiej. „Posiadanie etatowego trenera dla kobiet to kolejny krok we właściwym kierunku dla sportu, a Tomas jest odpowiednią osobą do pracy”.

Matura współpracował w zeszłym sezonie z drużyną kobiet w kombinacji norweskiej, oprócz zarządzania drużyną narodową juniorów i całym obwodem Pucharu Kontynentalnego. Ta rola niekoniecznie jest nowa, tylko bardziej szczegółowa. „Teraz będę miał więcej czasu na skupienie się na drużynie kobiet” - mówi Matura.

Patrząc w przyszłość, Matura jest optymistą: „Myślę, że dzięki mojej pasji i pomysłom mogę pomóc temu zespołowi stać się najlepszym na świecie”. Matura kontynuuje: „Chciałbym zobaczyć najlepsze wyniki naszych sportowców z całego świata, jednocześnie mogąc odejść od sezonu i powiedzieć:„ Odnieśliśmy sukces i dobrze się bawiliśmy ”.

W Mistrzostwach Świata 2021 w Oberstdorfie w Niemczech odbędą się pierwsze w historii medale kobiet w kombinacji norweskiej. Ostatnie medale mistrzostw świata w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej zostały zdobyte w 2013 r .; Sarah Hendrickson została mistrzem świata w tym roku, a drużyna mężczyzn w kombinacji nordyckiej zdobyła brązowy medal w turnieju drużynowym.

Matura uważa, że siedmioletnia susza medalu może zostać przełamana: „Celem jest podium w Oberstdorfie”.
 
Źródło: FIS
 
Maciej Sulowski