bassani
W kolejnym podsumowaniu wydarzeń ze świata kombinacji zaczynamy od informacji, której zapomniałem ostatnio umieścić w ostatnim tekście, czyli o śmierci Johanny Bassani, która zmarła nieoczekiwanie w wieku zaledwie 18 lat. Młoda kombinatorka była nadzieją austriackiej kombinacji. Następnie przyjrzymy się Nathanielowi Mahowi który postanowił zakończyć karierę i Dannemu Winkelmannowi który otrzymał nową ofertę pracy. Na koniec odkryjemy kadry Niemiec i Austrii na przyszły sezon.

 

Johanna Bassani nie żyje
 
5 maja dotarła do mediów smutna wiadomość. Zmarła młoda kombinatorka, reprezentantka Austrii w tej dyscyplinie. Nie podano jednak przyczyny śmierci. Bassani mimo młodego wieku osiągnęła dużo sukcesów, do jej największych sukcesów należał srebrny medal wywalczony w sztafecie mieszanej na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży wywalczony w tym roku w Premanon. W minionym sezonie sięgnęła także po 3 miejsce w klasyfikacji końcowej cyklu Alpen Cup. W 2019 roku wywalczyła srebrny medal w mistrzostwach Austrii w kombinacji norweskiej przegrywając tylko z Lisą Hirner. 
 
 
Nathaniel Mah kończy karierę
 
Nathaniel Mah, jedyny w ostatnich latach kanadyjski kombinator startujący od czasu do czasu w Pucharze Świata, postanowił zakończyć sportową karierę. oto co Kanadyjczyk napisał w liście opublikowanym w internecie.
 
"Kiedy miałem 3 lata, spojrzałem na skocznie narciarskie w Canada Olympic Park i powiedziałem mojej mamie:„ Chcę z nich skoczyć ”. Nie wiedziałem, że zapoczątkuje 18-letnią podróż w dążeniu do zostania jednym z najlepszych sportowców w kombinacji norweskiej na świecie. Chociaż ta podróż nie odbyła się bez gwałtownych wzrostów i przeciwności losu. Zawsze wierzyłem, że dzięki ciężkiej pracy i marzeniu będę w stanie pokonać szanse i być Kanadyjczykiem, który był w stanie pokonać system i odnieść sukces na najwyższym poziomie tego sportu. I chociaż udało mi się odnieść sukcesu, czuję, że osiągnąłem punkt w mojej karierze, w którym czuję, że nie jest już możliwe osiągnięcie następnego poziomu bez wsparcia i pomocy, której nigdy nie otrzymałem. Po tym zdaniu podjąłem najtrudniejszą decyzję o przejściu na emeryturę ”, napisał Mah w długim liście pożegnalnym opublikowanym na swoich kanałach społecznościowych.

24-letni Mah rywalizował na torach Pucharu Świata i Pucharu Kontynentalnego od 2011 roku i reprezentował swój kraj na Mistrzostwach Świata w narciarstwie klasycznym w Seefeld (2019) i Lahti (2017). Mah był także uczestnikiem inauguracyjnych Zimowych Igrzysk Olimpijskich dla młodzieży w Innsbrucku w 2012 roku.

„Gdy jedna podróż się kończy, zaczyna się druga, moim planem jest rozpoczęcie edukacji policealnej z nadzieją pracy jako fizjoterapeuta lub kręgarz. Tak wielu pomogło mi z obrażeniami i utrzymało moje ciało w ruchu. Mam nadzieję, że będę w stanie zapewnić przyszłym sportowcom pomoc i wsparcie, które otrzymałem (mówiąc o tobie Aaron!). Mam również nadzieję, że będę zaangażowany w przyszłość Kombinacji Norweskiej w Kanadzie. Mam nadzieję i wierzę, że nie będę ostatnim sportowcem w Kanadzie w kombinacji norweskiej, wciąż jest wielu młodych skoczków szukających nowego obiektu, który można nazwać domem. Mam zamiar pomóc, aby było to możliwe i pozwolić tym sportowcom na dalszy rozwój jako przyszłości tego sportu, i mam nadzieję, że zacznę pomagać organizacjom takim jak Canadian Sport Institution i Own the Podium, uświadomić sobie, jak rozwój sportu i długowieczność będą miały większy wpływ na wyniki, a następnie wspieranie tylko kilku na szczycie ”, Mah zakończył swój list.
 
W Kanadzie status aktywnego nie licząc Maha który jak wiadomo nie będzie już startował dwuboisty klasycznego ma 2 zawodników i 1 zawodniczka. Są to 16-letni Noah Rolseth, który ma na koncie występy w pucharze Kontynentalnym rozgrywanym w Stanach Zjednoczonych, 17-letni Stephane Tremblay, który nie zaliczył w ubiegłym sezonie żadnego startu w zawodach rangi FIS  w kombinacji norweskiej oraz zawodniczka Taylor Henrich, która startowała jednak jak na razie tylko w zawodach Pucharu Kontynentalnego w kombinacji rozgrywanych w Stanach Zjednoczonych, jednak z sukcesami, notując kilka miejsc na podium. Henrich znana jest jednak głównie z występów w skokach narciarskich, gdzie ostatni raz na arenie międzynarodowej wystąpiła jednak w grudniu 2018 roku w konkursie Fis Cup zajmując pierwsze miejsce.
 
 
Danny Winkelmann nowym trenerem Włochów
 
Jak donosi portal Fondo Italia Danny Winkelmann, trenujący w przeszłości polskich kombinatorów dostał ofertę od Włoskiego Związku Narciarskiego objęcia posady trenera włoskiej kadry kombinatorów. Trener zgodził się na tą propozycję i wkrótce będziemy mogli ocenić postawę włoskich zawodników pod wodzą nowego trenera.
 
 
Kadry Niemiec na nowy sezon
 
Niemiecki Związek Narciarski (DSV) ogłosił listy drużyn na sezon 2020/21 i chociaż nie ma wielu niespodzianek po stronie męskiej, kobiecy zespół A ma nową, znaczącą nową zawodniczkę, Skoczkini narciarska Svenja Würth, która wystartowała w 92 zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich i zdobyła jedno podium, oprócz złotego medalu drużyny Mistrzostw Świata, postanowiła zmienić dyscypliny i rozpocząć kombinację norweską od nadchodzącego sezonu.

Kobiety - grupa szkoleniowa I
- Svenja Würth (zespół perspektywiczny)
- Sophia Maurus (Drużyna młodzieżowa)
- Maria Gerboth (Drużyna młodzieżowa)
- Jenny Nowak (Drużyna młodzieżowa)
- Emilia Görlich (Drużyna młodzieżowa)
- Cindy Haasch (Drużyna młodzieżowa)

Trenerzy: Klaus Edelmann, Nico Reichenberger

Mężczyźni - grupa szkoleniowa Ia
- Manuel Faißt (drużyna olimpijska)
- Eric Frenzel (drużyna olimpijska)
- Vinzenz Geiger (drużyna olimpijska)
- Fabian Rießle (drużyna olimpijska)
- Johannes Rydzek (drużyna olimpijska)
- Jakob Lange (zespół perspektywiczny)
- Julian Schmid (zespół perspektywiczny)
- Terence Weber (zespół perspektywiczny)

Trenerzy: Hermann Weinbuch, Heinz Kuttin, Kai Bracht
Fizjoterapeuci: Claudio Tiemann, Florian Mex
Personel: Christian Köhler, Michael Schwaiger, Janis Morweiser

Grupa szkoleniowa Ib
- Martin Hahn (zespół perspektywiczny)
- Simon Hüttel (zespół perspektywiczny)
- Luis Lehnert (zespół perspektywiczny)
- David Mach (zespół perspektywiczny)
- Justin Moczarski (zespół Perspektywy)
- Nick Siegemund (zespół perspektywiczny)
- Wendelin Thannheimer (zespół perspektywiczny)
- Tim Kopp (zespół perspektywiczny)
- Jonas Maier (zespół perspektywiczny)
- Maximilian Pfordte (zespół perspektywiczny)
- Christian Frank (Drużyna młodzieżowa)

Trenerzy: Constantin Kreiselmeyer, Florian Aichinger, Björn Kircheisen
Personel serwisowy: Roland Schmidt
 
 
Kadry Austrii na nowy sezon
 
Austriacki Związek Narciarski (ÖSV) wyznaczył sportowców do swoich różnych drużyn na sezon 2020/21.

Drużyna narodowa
- Martin Fritz
- Lukas Greiderer
- Bernhard Gruber
- Lukas Klapfer
- Franz-Josef Rehrl
- Mario Seidl

Drużyna A
- Thomas Jöbstl
- Johannes Lamparter
- Philipp Orter
- Manuel Einkemmer

- Lisa Hirner

Zespół B.
- Thomas Rettenegger
- Stefan Rettenegger
- Dominik Terzer
- Fabian Hafner
- Fabio Obermeyr
- Severin Reiter
- Florian Kolb
- Marc Luis Rainer
- Samuel Mraz
- Max Teeling

- Sigrun Kleinrath

Zespół C.
- Sebastian Brandner
- Stefan Peer
- Nicolas Pfandl
- Samuel Lev
- Nico Rathgeb
- Paul Walcher

- Annalena Slamik
- Eva Hubinger
- Laura Pletz
- Anja Rathgeb
 
Źródło: FIS, Wikipedia, Sportsinwinter.pl
 
Maciej Sulowski