kuttin
Po długiej przerwie wracamy z cyklem W Świecie Kombinacji. W tym tekście przyjrzymy się co ciekawego działo się w kombinacji w ostatnim czasie, a działo się sporo. Zaczynamy!

 

Kuttin trenerem w niemieckiej kadrze narodowej
 
Heinz Kuttin został mianowany nowym trenerem od skoków narciarskich w niemieckiej drużynie narodowej. Austriak zastąpił na tym stanowisku odchodzącego Ronnego Ackermanna  Kuttin trenował ostatnio chińskie skoczkinie, a w swojej trenerskiej karierze ma także współpracę między innymi z polską i austriacką kadrą narodową w skokach. Ostatnio wydawało się że 49-latek zostanie trenerem reprezentacji Francji w skokach narciarskich, jednak mimo ustnej umowy w ostatniej chwili tuż przed podpisaniem kontraktu z Francuzami do gry wkroczyli Niemcy oferując współpracę z tamtejszymi kombinatorami. Zaoferowali oni lepsze warunki finansowe oraz większy prestiż sportowy i możliwość osiągnięcia sukcesów. 
 
Na swoim stanowisku pozostaną w niemieckiej kadrze kombinatorów trener główny Hermann Weinbuch i jego asystent Kai Bracht.
 
Heinz Kuttin: „Nie mogę się doczekać tego nowego zadania. Dyscyplina Kombinacja norweska od wielu lat gwarantuje sukces Niemieckiej Federacji Narciarskiej. Chciałbym przyczynić się do kontynuacji tej historii sukcesu w przyszłości. ”

Kierownik zespołu Horst Hüttel: „Udało nam się zatrudnić specjalistę w swojej dziedzinie i doświadczonego trenera skoków narciarskich dla naszego zespołu Pucharu Świata. Personel trenujący w pobliżu Hermann Weinbuch, Kai Bracht i Heinz Kuttin ma wysokie kompetencje, z których mogą korzystać wszyscy sportowcy. ”
 
Ronny Ackermann: „Potencjał zespołu jest bardzo wysoki i myślę, że sportowcy będą mogli ponownie go wykorzystać dzięki nowym impulsom. Właśnie dlatego postanowiłem zrobić miejsce dla zmiany w zespole trenerskim. ” Ackermann, który był częścią kadry trenerskiej od 2011 roku, obecnie rozmawia z dyrektorem sportowym Seppem Buchnerem, aby znaleźć inne stanowisko w systemie Niemieckiej Federacji Narciarskiej.

Wsparcie dla Klausa Edelmanna w zespole kobiet

Niemiecka Federacja Narciarska inwestuje również w kobiecy zespół. Główny trener Klaus Edelmann będzie wspierany przez Nico Reichenbergera w nadchodzącym sezonie. Reichenberger był do tej pory odpowiedzialny za męski zespół B i od tej pory pomoże Edelmannowi dbać o kobiecy zespół A.
 
 
 
Paul Gerstgraser kończy karierę 
 
24 letni Austriak postanowił odwiesić narty na przysłowiowy kołek. Kombinator mimo dobrej postawy w biegu odstawał na skoczni przez co ciężko mu było osiągnąć dobre wyniki w Pucharze Świata. 

"Mam wrażenie, że nie będę w stanie zrobić niezbędnego kroku na skoczni, aby zmniejszyć dystans do najlepszych sportowców na świecie. Dlatego postanowiłem zakończyć karierę. Chciałbym podziękować Austriackiemu Związkowi Narciarskiemu, kadrze trenerskiej oraz moim sponsorom i partnerom za ich wsparcie. Moje lata jako sportowca kombinacji norweskiej były absolutnie wzbogacającym doświadczeniem. Odtąd skupię się na studiach, które, mam nadzieję, zakończę we wrześniu. Co więcej, nie mogę się doczekać spędzenia więcej czasu z rodziną ”, powiedział Gerstgraser.

Największymi sukcesami 24-latka były ogólne zwycięstwo w Pucharze Kontynentalnym w 2019 r., Piąte miejsce na Pucharze Świata w Chaux-Neuve i brązowy medal drużynowy na jego krajowych Mistrzostwach Świata w Seefeld, a także dwa srebrne i jeden złoty medal na Mistrzostwach Świata Juniorów w narciarstwie klasycznym.
 
 
Petter Kukkonen pozostaje na stanowisku trenera reprezentacji Finlandii
 
Petter Kukkonen, który jest trenerem drużyny od 2012 roku, będzie nadal trenerem drużyny narodowej. Uzupełnieniem zespołu trenerskiego jest trener skoków Falko Krismayr oraz fizjoterapeuta i trener Jari Hiekkavirta. Janne Ahonen będzie kontynuował pracę jako technik zespołu, a Pekka Kemppi będzie kierownikiem serwisu.

Petter Kukkonen, który od dłuższego czasu pracuje w fińskiej drużynie narodowej, będzie nadal trenerem drużyny z umową na 2 lata + 1 rok. Lauri Kettunen, przewodniczący zespołu zarządzającego Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej, wzywa do konsekwencji i wytrwałości w dokonanym wyborze.

„W najlepszych sportach nie ma łatwych skrótów do sukcesu, ale ścieżka, która wymaga długoterminowej i zaangażowanej pracy. Zaangażowanie w wymagające szkolenie przez cały czas trwania Pettera było wysokie. Mimo że w ubiegłym sezonie dyskutowano na temat konkurencyjności, a sukces zależał głównie od wyników Ilkki Heroli, działamy długoterminowo, unikając pochopnych wniosków, mówi Kettunen.

Podczas swojej kadencji jako trener Kukkonen awansował sportowców do najlepszych zawodów. W ubiegłym sezonie krzywa rozwoju uległa niewielkiemu niepowodzeniu, ale główny trener zmierza w przyszłość z motywacją i pozytywnym nastawieniem.

„Wiele analizowano w ostatnim sezonie, a teraz planuje się przyszłość z ekspertami i trenerami. Celem jest powrót na ścieżkę rozwoju i sukcesu, na którym byliśmy. Przez 6-7 lat cały czas szło w górę, na krzywej wzrostu jest normalne, że w pewnym momencie wystąpią niepowodzenia. Musisz rozsądnie reagować i robić właściwe rzeczy, aby wrócić na drogę do sukcesu ”, mówi Kukkonen.

Zespół kombinacji norweskiej przeszedł już poważne zmiany w tym sezonie, a Austriak Falko Krismayr dołączył do kadry trenerskiej zespołu i nadal będzie pełnił funkcję trenera skoków drużyny. Według Kukkonena w szkoleniu zostaną wprowadzone zmiany.

„Nadchodzące lata są bardzo ważne dla naszej grupy sportowej i zespołu. Chcemy odnieść sukces, to jasne. Chcemy przetrwać każdy weekend Pucharu Świata, chcemy zdobywać medale wartościowe i chcemy zdobywać medale olimpijskie. Do tego właśnie służą te zmiany, wprowadzone już zimą. Te cele determinują naszą codzienną pracę ”, mówi Kukkonen.

„Jestem podekscytowany wykonywaniem tej pracy, mamy świetnych sportowców i widzę duży potencjał rozwojowy. Mamy też świetny zespół w tle. Nie widzę powodu, dla którego wyznaczone cele nie mogły zostać osiągnięte, decyduje Kukkonen.

Ismo Hämäläinen, dyrektor wykonawczy Związku Narciarskiego, jest przełożonym i opiekunem trenerów lokalnego zespołu. Trenerzy dla innych zespołów zostaną wyznaczeni na podstawie decyzji NOV wczesnym latem.
 
 
 
Kadry Narodowe na sezon 2020/2021
 
Francja 
 
Drużyna A

Antoine Gerard
Laurent Muhlethaler

Drużyna B.

Matteo Baud
Gael Blondeau
Mael Tyrode
Edgar Vallet

Lena Brocard

Drużyna juniorów
Nils Gouy
Marco Heinis
Tom Michaud
Tom Rochat
 
Stany Zjednoczone
 
Mężczyźni
 
Drużyna narodowa

Taylor Fletcher
Ben Loomis
Jared Shumate
Jasper Good
Stephen Schumann
Grant Andrews
Niklas Malacinski

Drużyna narodowa juniorów

Aidan Ripp
Beckett Ledger
Bennett Gamber
Carter Brubaker
Evan Nichols
Gunnar Gilbertson
Henry Johnstone
Tate Frantz
Zach Selzman

Kobiety

Drużyna narodowa

Tara Geraghty-Moats
Annika Malacinski
Tess Arnone
Alexa Brabec

Drużyna narodowa juniorów

Charlotte Ripp
Aspen Bennett-Manke
Prześlij opinię

 
Szwajcaria
 
Szwajcarski Związek Narciarski opublikował swoje listy drużyn w Skokach Narciarskich i Kombinacji Norweskiej na nadchodzący sezon, a młody kombinator Pascal Müller otrzymał status  członka kadry C w kombinacji norweskiej jako jedyny zawodnik..

W tej chwili w Szwajcarii jest tylko czterech aktywnych sportowców kombinacji norweskiej z międzynarodową licencją: 18-letni Müller, 16-letni Nico Zarucchi, 14-letni Finn Kempf i Emely Torazza (15), którzy otrzymali status członka kadry C w skokach narciarskich.

Ostatnim szwajcarskim kombinatorem norweskim na poziomie Pucharu Świata był Tim Hug, który zakończył karierę po sezonie 2018/19. Szwajcaria może spojrzeć wstecz na udaną przeszłość w kombinacji z takimi sportowcami jak Ronny Heer, Seppi Hurschler, bracia Schmid, zanim zmienili obywatelstwo na norweskie, Karl Lustenberger, Marco Zarucchi i Hippolyt Kempf.
 
 
 
Źródło: FIS
 
Maciej Sulowski