kombinacja norweska

W ostatnim czasie miał miejsce kolejny kongres Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, podczs którego ustalono kalendarze na Letnią Grand Prix oraz cyklów zimowych na sezon 2019/2020 oraz prowizoryczne kalendarze Pucharu Świata mężczyzn i kobiet na sezon 2020/2021. Przykra informacja dotarła do nas ze Szwajcarii, jedyny od dłuższego czasu szwajcarski kombinator rywalizujący w zawodach Pucharu Świata postanowił zakończyć karierę po decyzji szwajcarskiego związku który nie nominował Huga do kadry narodowej na przyszły sezon. Dobre informacje dostał natomiast Kristjan Ilves z Estonii. Najlepszy tamtejszy kombinator będzie od przyszłego sezonu przygotowywał się wraz z reprezentacją Norwegii.

 

 

Kongres FIS

 

Podczas spotkania międzynarodowej federacji narciarskiej w Cavtat-Dubrowniku w Chorwacji. Największe decyzje podjęto w celu dostosowania programu TRIPLE w kombinacji norweskiej, wprowadzenia imprezy mieszanej do programu Mistrzostw Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym, począwszy od Oberwiesenthal 2020 i wprowadzenia pierwszego kalendarza Pucharu Świata w kombinacji norweskiej pań zaczynające się w sezonie 2020/21.

Regulacja w Nordic Combined Triple 
Punkt kulminacyjny sezonu Nordic Combined TRIPLE zostanie dostosowany w ostatnim dniu. Zamiast dwóch skoków i 15 km biegu dla 30 najlepszych zawodników TRIPLE, w programie znajdą się tylko jeden skok, 15 km rywalizacji biegowej, 40 najlepszych zawodników będzie mogło wystartować ostatniego dnia rywalizacji.

 

Zawody mieszane

Drugim ważnym punktem wyjazdu z Komitetu będzie zawody złożone z drużyn mieszanych w ramach Mistrzostw Świata Juniorów w narciarstwie klasycznym, rozpoczynające się już w nadchodzącej zimie w Oberwiesenthal. Aby móc pozostać przy istniejącym programie i nie obciążać finansowo komitetów organizacyjnych, Komitet zgodził się zrezygnować z zawodów dla mężczyzn na dystansie 5 kilometrów.

Komitet potwierdził również długoterminową strategię mającą na celu zorganizowanie pięciu imprez w ramach programuMŚJ przyszłości: Indywidualny dla mężczyzn i kobiet, Impreza mieszana i Impreza drużynowa dla mężczyzn i kobiet (do dodania, gdy liczba jest wystarczająca) kobiet sportowców).


Puchar Świata Kobiet 2020/21
Oprócz tego dyrektor wyścigu Lasse Ottesen przedstawił pierwszy projekt wprowadzenia Mistrzostw Świata dla kobiet w sezonie 2020/21 z czterema etapami. 

Wszystkie kalendarze i decyzje zostały zatwierdzone przez Radę FIS na posiedzeniu 2 czerwca.

 

Kalendarze

 Zostały podane również na lato 2019 i zimę 2019./2020 i prowizoryczne kalendarze na zimę 2020/2021.

 

https://assets.fis-ski.com/…/asse…/GP_Calendar_NC-19_W-M.pdf - Grand Prix 2019
https://assets.fis-ski.com/…/…/assets/WCNC_Calendar19-20.pdf - Puchar Świata 2019/2020
https://assets.fis-ski.com/…/asse…/COC-NC_Calendar_19-20.pdf - Puchar Kontynentalny 2019/2020
https://assets.fis-ski.com/…/Youth_Cup-NC_Calendar_19-20.pdf - Youth Cup 2019/2020
https://assets.fis-ski.com/…/draft-WCNC_Calendar20-21_Women… - Puchar Świata Kobiet 2020/2021
https://assets.fis-ski.com/…/a…/draft-WCNC_Calendar20-21.pdf - Puchar Świata Mężczyzn 2020/2021  

 

 Tim Hug (na zdjęciu) kończy karierę.

Szwajcarski jedynak w Pucharze Świata zakończył karierę. 31-latek decyzję o odwieszeniu nart na kołek podjął po decyzji szwajcarskiego związku narciarskiego który nie nominował Huga do kadry narodowej oferując jedynie przygotowania indywidualne. Hug podczas sowjej kariery odniósł jedno zwycięstwo w Pucharze Świata, a miało to miejsce w styczniu 2014 roku w Czajkowskim. Trzy lata później Szwajcar zajął drugie miejsce w japońskim Sapporo. Hug brał udział w 6 mistrzostwach świata oraz w 3 igrzyskach olimpijskich. Zakończenie kariery przez Szwajcara stawia przyszłość kombinacji norweskiej w Szwajcarii pod dużym znakiem zapytania. Obecnie w bazie Fis jednymi szwajcarskimi kombinatorami mającymi status aktywnych poza Hugiem który właśnie zakończył karierę są Pacal Mueller, uczestnik Mistrzostw Świata Juniorów 2018 w swoim kraju w Kanderstegu . Mueller ostatni raz pojawił się jednak na starcie zawodów międzynarodowych podczas zawodów Alpen Cup 7 października 2018 roku we włoskim Val di Fiemme gdzie zajął 36 miejsce. Poza 17-latkiem starty w tym cyklu ma także 15-letni Nico Zarucchi który jednak w przeciwieństwie do starszego kolegi nie osiągnął jeszcze miejsc w 30, nie licząc juniorskiego cyklu Alpen Cup. Status aktywny ma jeszcze inny 15-latek Micha Sturm oraz 13-letni Finn Kempf i 14-letnia Emely Torazza.

 

 Ilves dołącza do Norwegów.

23-letni Kristjan Ilves bedzie trenował z reprezentacją Norwegii. Jest to możliwe dzięki umowie podpisanej między Estońskim a Norweskim związkiem narciarskim. Duży wpływ mieli na to sponsorzy. Ilves nadal jednak będzie reprezentował Estonię. Ilves w norweskiej kadrze będzie miał dużo lepsze warunki do treningu i rozwoju. Estończyk ma otrzymywać dokładnie takie same warunki i treningowe możliwości jak jego koledzy z Norwegii.

 

 Maciej Sulowski