ahonen

Przełom kwietnia i maja to czas kiedy wiele reprezentacji ogłasza składy kadr, były też roszady na stanowiskach trenerskich a fińscy kombinatorzy będą mogli liczyć na pomoc samego Janne Ahonena.

 

 

Norwegowie odsłaniają karty.
 

Kadra A:
- Espen Bjørnstad
- Jørgen Graabak
- Jarl Magnus Riiber
- Magnus Krog
- Espen Andersen
- Einar Lurås Oftebro
- Jens Lurås Oftebro

Trener kadry A, oraz trenerzy i skład kadry B i zespołu juniorskiego zostaną ogłoszeni w późniejszym terminie. Zostanie powołana też żeńska kadra, której koordynatorem będzie Magnus Moan, a trenerem będzie inny były kombinator Thomas Kjelbotn.

 

 Kadry Włoch na nowy sezon.

Giuseppe Michielli, były trener drużyny sportowej i drużyny B, staje się głównym trenerem włoskiej drużyny A, Fin Kimmo Savolainen skupi się na roli trenera skoków w następną zimę. Pietro Frigo pozostaje na pokładzie jako trener biegów, podczas gdy Luca Rigoni będzie odpowiedzialny za sprzęt.

Personel trenerski zostanie uzupełniony przez kierownika zespołu B, Ivana Lunardi, Ivo Pertile, odpowiedzialnego za sektor młodzieży i Andreę Bezzi, trenera kombinacji norweskiej. Maria Antonia Canton będzie wspierać zespół jako psycholog.

Zespoły składać się będą z następujących sportowców:

Drużyna Pucharu Świata
- Samuel Costa
- Aaron Kostner
- Alessandro Pittin

Drużyna
- Raffaele Buzzi
- Lukas Runggaldier

Zespół B
- Giulio Bezzi
- Luca Gianmoena
- Manuel Maierhofer
- Denis Parolari

Rozszerzony zespół
- Veronica Gianmoena

Junior Team
- Jacopo Bartolas
- Domenico Mariotti
- Stefano Radovan
- Daniela Dejori
- Lena Prinoth
- Annika Sieff

Zespół Rozwojowy
- Samuel Commazzi
- Manuel Facchini
- Luca Libener
- Jihad Ouachi
- Greta Pinzani
- Martina Zanitzer

 

Kadry Finlandii

 

Drużyna narodowa

- Ilkka Herola

- Eero Hirvonen

- Leevi Mutru

- Arttu Mäkiaho

 

Drużyna narodowa juniorów

 

- Atte Kettunen

- Waltteri Karhumaa

- Wille Karhumaa

- Otto Niittykoski

- Jesse Pääkönen

- Perttu Reponen

- Rasmus Ęhtävä

 

Zespół ds. Rozwoju

 

- Pinja Koivisto

- Annamaija Oinas

- Alva Thors

 

- Herman Happonen

- Timi Heiskanen

 

Grupa licealna

 

- Minja Korhonen

- Nonna Laitinen

- Hertta Luoma

- Sofia Mattila

- Elli Seppänen

- Julia Ęikiä

 

- Valtteri Holopainen

- Eeli Keränen

- Paavo Kilpeläinen

- Eelis Meriläinen

- Paulus Siitonen

- Erno Tietäväinen

 

Hendrickson nowym trenerem Amerykańskich kombinatorów

 

Amerykański związek narciarski ogłosił, że były narciarz kombinacji norweskiej i absolwent zespołu narciarskiego Universytetu w Utah Nick Hendrickson został mianowany trenerem drużyny narodowej w kombinacji norweskiej.„Nick Henrickson, który wkracza w tę rolę, wiele mówi o swojej postaci, chcąc pokierować tym młodym pokoleniem, a także dołączyć do rozwijającego się pokolenia młodych amerykańskich trenerów” - powiedział Bill Demong, dyrektor wykonawczy USA. „Podąża śladami byłych amerykańskich sportowców, takich jak Clint Jones, Jed Hinkley i Alan Alborn, pomagając amerykańskiemu narciarstwu rozwijać przyszłość tego sportu”.Hendrickson przynosi wiedzę z narciarstwa na University of Utah przez dwa sezony: „Z pewnością wiele się nauczyłem, odkąd skończyłem własną karierę w kombinacji norweskiej. Dwa lata wyścigów cross-country na University of Utah nauczyły mnie wiele o treningu, regeneracji, podróżowaniu i kulturze zespołowej, za które jestem wdzięczny. ”Ponadto Hendrickson spędził znaczną ilość czasu z zespołem kombinacji norweskiej pracującym nad narciarstwem biegowym latem i jesienią. W sezonie zimowym był asystentem trenera kobiecej drużyny skoków narciarskich i jeździł na zawody Pucharu Świata. Hendrickson wiele zyskał na tym doświadczeniu.„Moimi największymi odbiorcami były komunikacja, cele i zarządzanie czasem. Zarówno sezon treningowy, jak i sezon zawodów są dla każdego zajęte. Kluczem było nauczenie się, jak zrównoważyć skończoną ilość czasu i ustalić priorytety ”.Zapytany o to, gdzie widzi największe pole do poprawy w zespole, Hendrickson mówi: „Zamierzamy skupić się na zmniejszeniu luki na skoczni. Z pewnością są pewne rzeczy, które wymagają pracy po stronie biegowej, ale skoki nadal będą naszym celem. ”Następny sezon jest bez Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich. Zazwyczaj jest to świetny czas na zmiany i eksperymentowanie z nowymi rzeczami. Hendrickson ma plan.„Chcę stworzyć trwały wysoki poziom konkurencji dla naszych sportowców. Cały sezon jest trudny do poprawy ze względu na dużą ilość podróży i czasu spędzanego z domu, a ja chcę stworzyć zrównoważony system dla naszych sportowców, aby czuli się komfortowo i pewnie podróżowali, trenowali i rywalizowali w Europie. ”Hendrickson z niecierpliwością oczekuje na współpracę z innym trenerem kombinacji norweskiej Janem Maturą, który dwa lata temu startował w Pucharze Świata w skokach narciarskich. „Mamy świetnego trenera skoku, Jana Maturę, i nie mogę się doczekać, aby dowiedzieć się jeszcze więcej od niego na skoczni. Najlepszą rzeczą w coachingu jest ciągłe uczenie się i adaptacja jako lider zespołu i współpracownik. ”Hendrickson wniesie młodość, doświadczenie i nowy sposób myślenia do amerykańskiej kombinacji, prowadząc tę młodą grupę amerykańskich sportowców w przyszłość.

 

Ahonen pomoże fińskim kombinatorom
 

Legenda skoków narciarskich Janne Ahonen ostatecznie zakończył swoją karierę zawodową i teraz przeszedł na nowe stanowisko: będzie wspierał zespół fińskiego zespołu kombinacji norweskiej jako technik odpowiedzialny za rozwój sprzętu.

Ahonen pomagał już zespołowi w zeszłym sezonie i teraz przejmie rozwój sprzętu i optymalizację u sportowców.

„Prace w poprzednim sezonie zaczęły się od kombinezonów do skoków, ale była to nadal podstawowa operacja, zaczęliśmy trochę od zera. Teraz możemy przetestować i dopracować już w lecie. Ponadto, wierzę, że wszyscy sportowcy mogą mieć jeszcze lepsze zoptymalizowane narzędzia do skoków narciarskich ”mówi Ahonen.

 

Latem Ahonen weźmie udział w wielu obozach, aby upewnić się, że sprzęt wszystkich jest idealnie dopasowany. Duża ilość pracy zostanie wykonana we wczesnych miesiącach i podczas przechodzenia na śnieg i do Mistrzostw Świata w dalszej części roku. Podczas gdy sprzęt musi być w tym czasie w dobrym stanie, kombinezony są ciągle produkowane.

„Zespół złożony ze Skandynawii jest młody, a zespół o otwartych umysłach ma dobre samopoczucie w pracy. Byłem zdumiony, jak otwarta jest grupa” - mówi Ahonen, którego zainteresowanie i doświadczenie w sprzęcie wnosi do zespołu bardzo potrzebną wiedzę zespół.

Główny trener Petter Kukkonen postrzega wejście Ahonena do drużyny narodowej jako duży postęp.

„Nigdy wcześniej nie miałem okazji rozwijać sprzętu w ten sposób, a teraz mamy okazję pracować ze sprzętem z Janne”, mówi Kukkonen, który dołączył do zespołu w 2012 roku.

Reszta zespołu trenerskiego jest znana: Petter Kukkonen kontynuuje jako trener, Jari Hiekkavirta pozostaje odpowiedzialny za trening fizyczny, Jarkko Saapunki za skoki narciarskie, a Terhi Lehtovita za coaching psychologiczny.

Podstawowym zadaniem drużyny narodowej w okresie treningowym będzie znaczna poprawa umiejętności skoków narciarskich. Mimo, że w poprzednim sezonie Kukkonen faktycznie zmniejszył liczbę treningów w biegach przełajowych, fińska drużyna była jedną z najsilniejszych na torze zeszłej zimy.

„Plan szkolenia jest bardzo podobny do planu z poprzednich lat. Największymi zmianami są redukcja wspólnego sezonu obozowego, który jest o około dziesięć procent mniejszy niż wcześniej, oraz ściślejsza kontrola okresów szkoleniowych w domu. aby lepiej zarządzać całkowitym obciążeniem ”, mówi główny trener Kukkonen.
 
 Maciej Sulowski