pochwała

Winkelmann nie będzie już trenerem Polaków, Kalendarze na przyszły sezon, nowa rola Denifla, Kristian Hammer odchodzi, nowa rola Moana i Kadry Amerykanów na nowy sezon oraz przegląd krajowych mistrzostw w kombinacji norweskiej.

Sezon 2018/2019 w kombinacji norweskiej już dawno zakończony, pora więc przyjrzeć co się działo w kombinacji norweskiej przez ten czas, a działo się naprawdę sporo.

 

Danny Winkelmann odchodzi, trenerem kadry Tomasz Pochwała (na zdjęciu)

Polski Związek Narciarski nie przedłuży umowy z trenerem kadry narodowej Dannym Winkelmannem. PZN liczył na lepsze wyniki. Pod wodzą Winkelmanna najlepszy sezon w karierze zanotował Szczepan Kupczak, wystawiliśmy też drużynę na Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu oraz na Mistrzostwach Świata w Seefeld. Zawodnicy chwalili sobie pracę ze szkoleniowcem ale z pewnością liczono na lepsze rezultaty Adama Cieślara i Pawła Słowioka. Nowym trenerem kadry kombinatorów został Tomasz Pochwała.

 

Kalendarze na przyszły sezon

Podczas ostatniego kongresu FIS ogłoszono wersję kalendarzy na przyszły sezon. Zadebiutuje Letnia Grand Prix kobiet, w kalendarzu Pucharu Świata jest jeszcze sporo wolnych lokalizacji.

Kalendarze poniżej:

https://assets.fis-ski.com/…/f…/assets/GP_Calendar_NC-19.pdf - Letnia Grand Prix
https://assets.fis-ski.com/…/…/assets/WCNC_Calendar19-20.pdf - Puchar Świata
https://assets.fis-ski.com/…/draft_COC-NC_Calendar_19-20.pdf - Puchar Kontynentalny 

 

Nowa rola Denifla

Kilka tygodni po przejściu na emeryturę również austriacki weteran Willi Denfil znalazł nowe wyzwanie zawodowe. Denifl przejmie rolę trenera zespołu Pucharu Kontynentalnego razem z Thomasem Baumannem. Baumann był odpowiedzialny za szkolenie w reprezentacji narodowej jako asystent trenera od 2012 r. Do 2016 r. Jest to pierwsza pozycja trenera dla 38-letniego Denifla.

Sztab trenerski zespołu Pucharu Świata pozostanie niezmieniony z Christophem Eugenem na czele, wspieranym przez trenera biegów narciarskich Jochena Strobla i trenera skoków Christopha Bielera

  

 

Kristian Hammer odchodzi

Trener Kristian Hammer, który przyniósł pierwsze złote medale dla Norwegii na Mistrzostwach Świata od 2005 roku i stworzył pierwszego norweskiego zwycięzcę od czasu Bjarte Engen Vika, postanowił nie przedłużać kontraktu z Norweskim Związkiem Narciarskim, jak podaje NRK.

„To była trudna decyzja, ale mam rodzinę w domu, z którą chciałbym spędzać więcej czasu.”, Hammer jest cytowany na stronie internetowej stacji telewizyjnej. Hammer, który był również kierownikiem drużyny narodowej na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi w 2014 r., Nie wyklucza, że może powrócić do drużyny narodowej ponownie. Nigdy nie mówię nigdy. To było zbyt kuszące, kiedy Ivar Stuan zaczął mnie ostatnio zwabić i nie żałowałem powrotu. Nie zamierzam teraz dokonywać ostatecznego wyboru na przyszłość ”, mówi Hammer.

Hammer był pierwszym wyborem dyrektora sportowego Ivara Stuana na nowy kontrakt do Pekinu w 2022 r .: „Naszym priorytetem było przedłużenie umowy z Kristianem. W ciągu trzech lat, w których był z nami, zbudował nowy zespół i był bardzo ważny w procesie, który zakończył się sezonem, który właśnie mieliśmy ”, powiedział Stuan o Hammerze.

Ponieważ pierwszy wybór Norweskiej Federacji Narciarskiej powiedział „nie”, nie jest jasne, kto będzie teraz brany pod uwagę na to stanowisko. „Musimy to zrobić bez Kristiana, ale proces jest w toku. Ocenimy sytuację sportowców w ciągu tygodnia, a następnie zobaczymy, kto może być brany pod uwagę ”, kontynuował Stuan. „Będziemy rozglądać się szeroko, międzynarodowo, a także w skokach narciarskich i narciarstwie biegowym, możemy znaleźć pasujących ludzi do tego zespołu”.

 

Nowa rola Moana

Nowy emeryt Magnus Moan nie miał wiele czasu, aby cieszyć się spokojnym życiem po sportach: 35-latek ma już nową pracę. Od 1 kwietnia Moan jest obecnie zatrudniony przez Norweską Federację Narciarską jako Marketing Manager w Nordic Combined, którego zadaniem jest znalezienie nowych sponsorów dla swoich byłych kolegów z drużyny ze szczególnym priorytetem dla pań z kombinacji norweskiej.

„Magnus jest zaangażowany w wykorzystywanie dobrego sezonu, który mieliśmy, i uzupełnienie naszej strony sprzedaży. Wiemy, że ma wiele do zaoferowania i chcemy wprowadzić sponsorów, którzy mogą być z nami także po stronie kobiet. W 2021 roku odbędzie się w Oberstdorfie pierwsza impreza Mistrzostw Świata dla pań i zasługują one na te same prawa i możliwości, co chłopaki. W przyszłości bardzo ważne będzie dla nas otwarcie jak największej liczby oczu dla dziewcząt ”, wyjaśnia dyrektor sportowy Ivar Stuan.

„Mam tyle szczęścia, że mogę pracować dla norweskiej kombinacji kombinowanej i kobiet z kombinacją nordycką, aby zaoferować im najlepsze możliwe warunki. Nordic Combined Norway ma fantastycznych sponsorów i partnerów, ale mamy miejsce na więcej. Z niecierpliwością czekam na wyzwanie i wykorzystam moje doświadczenie, aby dać dziewczynom i nowym sponsorom to samo doświadczenie, którym mogłem się cieszyć ”, powiedział Moan.

 

Źródła: FIS, PZN, Sportsinwinter.pl, suusaliit.ee, kliipa.com, ffs.fr, skiforbundet.no, informacja własna

Maciej Sulowski

foto. tzn.pl