Nordic_Combined_AUT_PyeongChang18_fot_FIS

Chociaż sezon ogórkowy trwa w najlepsze, w kombinacji norweskiej wiele się dzieje, zwłaszcza w rodzimej Norwegii, w której powoli stawia się także na rozwój żeńskiej części dyscypliny poprzez utworzenie specjalnej grupy szkoleniowej. Ciekawego wywiadu dla oficjalnej strony Międzynarodowej Federacji Narciarskiej udzielił też Szczepan Kupczak.

 

1. Oslo SkiShow w Norwegii

Rywalizację kombinatorów w ramach Oslo SkiShow 14 czerwca utrudniały warunki atmosferyczne, bowiem zaplanowana na czwartek seria skoków została przeniesiona na sobotę, a kombinatorzy najpierw pojawili się na trasie biegu na 10 km, bowiem organizatorzy zdecydowali się na formułę Mass Startu. Wysoką formę na trasie narto rolkowej potwierdził Jarl Magnus Riiber, pokonując złotego medalistę olimpijskiego z Sochi, Magnus Kroga. Dalej znaleźli się: Truls Johansen, Emil Vihelmsen i Espen Andersen.

 

WYNIKI MASS START   

 

Dwa dni później norwescy kombinatorzy rywalizowali w dwudniowych zawodach z cyklu Norges Cup. Pierwszego dnia ponowne zwycięstwo zapisał na swoim koncie Riiber. Skoczył najdalej – 106,5 metra, i zaliczył drugi czas biegu na nartorolkach, wyprzedzając  ostatecznie Espena Andersena i Magnusa Kroga.

 

WYNIKI SERII SKOKÓW

OSTATECZNE WYNIKI

 

W niedzielę przyszedł czas na innego triumfatora – drugi w sobotę Andersen tym razem pokonał Riibera o 5 sekund. Co ciekawe, borykający się dwa sezony temu z kontuzją barku Norweg zaliczył najlepszy wynik na trasie, o ponad minutę lepszy od zwycięzcy. Na najniższym stopniu podium znalazł się mniej znany szerszej publiczności Espen Bjoernstad.

 

WYNIKI  SERII SKOKÓW

OSTATECZNE WYNIKI  

 

2. Norwegowie stawiają na rozwój dziewcząt

 

W norweskiej kombinacji sporo się dzieje i nie tylko u mężczyzn. Ich koleżanki po fachu doczekały się własnej grupy treningowej, która ma pomóc im w przygotowaniach do medalowych imprez światowej rangi, które wkrótce zagoszczą w kalendarzach. Do zespołu zostały wybrane przede wszystkim dziewczęta w wieku juniorek, a młodszym umożliwiono udział w poszczególnych zgrupowaniach. Wszystko to w połączeniu z programem Pekin 2022. Wszystko skupione jest wokół trzech centrów treningowych w Lillehammer, Trondheim i Oslo. Opiekę nad grup sprawować będą trzy osoby: koordynator Linda Svensrud, główny trener Oivind Stroem i odpowiedzialny za współpracę z klubami i planowanie zgrupowań Jo Morgen Hagen. W zespole znalazło się siedem zawodniczek: Gyda Westvold Hansen, Marte Leinan Lund, Mari Leinan Lund, Mille Moen Flatla, Thea Øihaugen, Mille Marie Hagen i Ida Marie Hagen. W pierwszym obozie udział wezmą także trzy inne dziewczyny.

 

3. Szczepan Kupczak w wywiadzie dla FIS

 

Po rozpoczęciu pierwszych treningów na skoczni wywiad z polskim kombinatorem Szczepanem Kupczakiem przeor wadziła oficjalna strona FIS. Jak się okazuje, Polacy w tym roku celowo pojawili się na skoczni później, by nieco zatęsknić za skokami. Pierwszy obóz odbył się na obiektach Skalite w Szczyrku. Szczepan Kupczak posezonowe wakacje spędził w Hiszpanii, by powrócić do wytężonych treningów, m.in. tych biegowych na lodowcu Dachstein. Czy jednak zobaczymy naszych kombinatorów na Letniej Grand Prix w Oberwiesenthalm dowiemy się dopiero przed samym startem, bowiem Szczepan Kupczak nie chciał zdradzić kadrowych planów. Podobnie jak własnych oczekiwań co do przyszłego, mistrzowskiego sezonu…

 

4. Austriaccy kombinatorzy nagrodzeni za medale olimpijskie

 

Austriacki Zwązek Narciarski obchodzi w tym roku 83. rocznicę działalności i z tej okazji w Bad Aussee zorganizowano specjalną konferencję, przy okazji której nagrodzono sportowców za olimpijskie osiągnięcia w minionym sezonie. W grupie laureatów uczestniczących w gali znaleźli się brązowi medaliści drużynowych zawodów w dwuboju, czyli Bernhard Gruber, Mario Seidl, Wilhelm Denifl i dwukrotny brązowy medalista Lukas Klapfer. Specjalne odznaczenia wręczył szef Związku, Peter Schroecksnadel. Oficjalnie pożegnano też odchodzącego na sportową emeryturę kombinatora Fabiana Steindla, który z powodu braku satysfakcjonujących wyników zdecydował się skupić na nauce, skończeniu studiów i rozpocząć nowy rozdział w swoim życiu.

   

 

Zebrała KaEn

źródło: FIS