Kombinacja_podsumowanie_fot_FIS

Sezon ogórkowy w sportach zimowych, w tym w kombinacji norweskiej, trwa w najlepsze, co nie zmienia faktu, że powoli rozpoczyna się sezon przygotowawczy we wszystkich kadrach. Swoich podopiecznych nominowali już trenerzy Norwegów, Finów czy Austriaków. Największa niespodzianka to z pewnością brak miejsca w kadrze dla doświadczonego Magnusa Moana. O tym w najnowszym kombinacyjnym przeglądzie prasy.

 

Ciekawie kwestie kadrowe rozwiązali Norwegowie, pięcioosobową kadrę narodową uzupełnią trzej młodzi zawodnicy mający nabierać doświadczenia od starszych kolegów w trakcie niektórych zgrupowań.

 

Skład kadry narodowej Norwegii:

- Joergen Graabak

- Jan Schmid

- Espen Andersen

- Jarl Magnus Riiber

- Magnus Krog

Trzej juniorzy:

- Jens Lurås Oftebro

- Einar Lurås Oftebro

- Espen Dahlhaug Bjørnstad

 

Dyrektor sportowy zajmujący się kombinacją norweską u Norwegów przyznał, że cała piątka zawodników z kadry narodowej to kandydaci do medali na MŚ w Seefeld, a poza tym faworycie rywalizacji w Pucharze Narodów. Przypomniał też, że przyszłej zimy minie 20 lat od ostatniego złota Norwegów na MŚ, co należy odpowiednio wykorzystać. Poza kadrą narodową powołano sześcioosobową kadrę zwaną „Team Beijing”, która ma być przygotowywana do międzynarodowych startów, by w Pekinie zadebiutować na igrzyskach. Na najniższyms szczeblu potrenuje również sześcioosobowa kadra B.

 

„Team Beijing”:

- Andreas Skoglund

- Simen Kvarstad

- Kasper Moen Flatla

- Lars Ivar Skarset

- Leif Torbjørn Næsvold

- Harald Riiber

 

Kadra B:

- Lars Ivar Skårset

- Leif Torbjørn Næsvold

- Harald Riiber

- Sindre Ure Søtvik

- Simen Tiller

- Truls Johansen

 

Tym samym w norweskich kadrach nastąpiła spora niespodzianka, bowiem zabrakło w nich miejsca dla najbardziej doświadczonego Magnusa Moana. Sam zainteresowany skomentował tę sytuację za pośrednictwem swojej strony internetowej, co nie uszło uwadze Międzynarodowej Federacji Narciarskiej: - Co zaskakujące, nie będę członkiem kadry A w trakcie nadchodzącego lata i jesieni. Muszę przyznać, że to dziwne uczucie, otrzymać taką wiadomość, podczas gdy byłem członkiem tej kadry przez prawie całą karierę. Nie jest jednak tajemnicą, że w ostatnich kilku latach pojawiły się trudności, osłabło zaufanie i ciężko było uzyskiwać najlepsze możliwe rezultaty bez współpracy, co powodowało frustrację – zwierzał się Norweg na swoim blogu, zauważając jednak pozytywne aspekty swojego położenia. – Czeka nas nowy i ekscytujący sezon, a ja mogę planować swoje dni dokładnie tak, jak chcę. Skorzystam ze swojego doświadczenia, będę więcej w domu, trenując z drużyną w Granasen. Dostanę się do drużyny po raz kolejny, powalczę o dobre rezultaty i będę gotowy na MŚ w Seefeld.

 

Nazwiska członków kadr ogłosili także Finowie i Austriacy. U tych pierwszych swoją przyszłość określił także trener Peter Kukkonen. Jak poinformował Fiński Związek Narciarski, zarówno główny szkoleniowiec, jak i fizjoterapeuta podpisali kontrakt w formie 2+2, co oznacza, że jeszcze na pewno przez dwa lata Fin pozostanie na stanowisku szkoleniowca kadry, z opcję przedłużenia kontraktu na kolejne 2 lata, do igrzysk w Pekinie. Warto dodać, że Kukkonen pracuje w Finlandii od 2010 roku, a z pierwszą kadrą od 2012, zawodników zna od czasów, gdy ci mieli po kilkanaście lat, co dziś procentuje – w minionym sezonie reprezentanci Suomi zajęli 5. miejsce w klasyfikacji Pucharu Narodów, zdobywając ponad 800 punktów więcej niż sezon wcześniej. Tym razem w kadrach znajdą się:

 

Kadra narodowa Finów:

 - Ilkka Herola

- Eero Hirvonen

- Atte Korhonen

- Arttu Mäkiaho

- Leevi Mutru

W centralnym ośrodku szkolenia w Voukatii trenować będzie razem czternaścioro juniorów – 8 chłopców i 6 dziewcząt. Kukkonen przewiduje, że w ciągu 2-4 lat ci zawodnicy powinni wejść do kadry narodowej i podnieść poziom rywalizacji.

 

Kadra młodzieżowa chłopców:  

- Timi Heiskanen

- Waltteri Karhumaa

- Wille Karhumaa

- Atte Kettunen

- Otto Niittykoski

- Jesse Pääkönen

- Perttu Reponen

- Rasmus Ähtävä

 

Kadra młodzieżowa dziewcząt:

- Pinja Koivisto

- Hertta Luoma

- Nonna Laitinen

- Annamaija Oinas

- Elli Seppänen

- Alva Thors

 

Kolejni młodzi zawodnicy uczący się w szkole w Voukati  znajdą się w grupie rozwojowej trenującej między innymi ze skoczkami, a 17-osobowa grupa dziewcząt i chłopców (skoczków i szkoczkiń oraz kombinatorów i kombinatorek) będzie grupą docelową na przyszłość. Młodzież ma rozwijać się pod względem treningowym na obozach sportowych organizowanych w różnych częściach kraju.

 

Nazwiska członków kadr poznaliśmy także u Austriaków. Tu kadra narodowa będzie najliczniejsza, bo ośmioosobowa. Oprócz niej pojawią się kadry B i C z jedną żeńską reprezentantką trenującą z mężczyznami.

 

Kadra narodowa Austrii:

- Wilhelm Denifl

- Lukas Greiderer

- Bernhard Gruber

- Lukas Klapfer

- Philipp Orter

- David Pommer

- Franz-Josef Rehrl

- Mario Seidl

 

Kadra A:

- Florian Dagn

- Bernhard Flaschberger

- Martin Fritz

- Paul Gerstgraser

- Thomas Jöbstl

- Johannes Lamparter

- Dominik Terzer

- Mika Vermeulen

 

PEŁNE SKŁADY AUSTRIACKICH KADR

 

KaEn

źródło i FOTO: FIS