kombinacja

W zeszłym tygodniu zawodnicy odpoczywali od Pucharu Świata. Nie oznacza to jednak że w kombinacji nic się nie dzieje. Poniżej garść informacji z świata kombinacji norweskiej.

 
 
Kontuzja Jasona
 
 Najlepszy Francuzki kombinator w historii Jason Lamy Chappuis (na zdjęciu) musi pauzować z powodu kontuzji. Jason urazu doznał w Ruce podczas lądowania po jednym z oddanych skoków. Mimo bólu francuz wystartował w Lillehammer ale teraz okazało się że kontuzja jest poważna bowiem kombinator doznał w prawej nodze pęknięcia kości strzałkowej. Lamy Chappuis przebywa obecnie w Albertville gdzie przechodzi rehabilitację. W zawodach pojawi się prawdopodobnie na początku stycznia w Val di Fiemme.
 
 
Kontrola w Ramsau
 
 W tym tygodniu zawody Pucharu Świata odbędą się w Ramsau dlatego odbyła się tam kontrola śniegu. Austriacki  kontroler Robert Krautgartner dał zielone światło dla wydarzeń od 15 do 17 grudnia. Od tej chwili najazd jest blokiem lodowym, w którym układ chłodzenia działa perfekcyjnie, a tor rozjazdowy jest już ustawiony. Stok lądowania i wybieg przygotowano z 30-35 cm sztucznego śniegu z dodatkową osłoną 15-20 cm naturalnego od ostatnich opadów śniegu. Mieszanka śniegu jest zwarta i twarda.
 
Trasa i stadion są przygotowane ze sztucznego śniegu o wysokości 40-45 cm, a także zmieszane z dodatkowymi 15-20 cm naturalnego śniegu. Oczywiście jest kompaktowy i twardy.
 
Działalność szkoleniowa w Ramsau am Dachstein trwa już od dwóch tygodni, a w miniony weekend odbyły się pierwsze krajowe zawody. Skład śniegu w pobliżu skoczni narciarskiej zapewnia dodatkowe wsparcie, jeśli warunki ulegną zmianie w kolejnych dniach.
 
 
Składy Polaków 
 
Puchar Świata
 
 W zawodach Pucharu Świata w Ramsau weźmie udział trójka reprezentantów Polski. W składzie nie ma niespodzianek. W Austrii wystartują Adam Cieślar, Szczepan Kupczak i Paweł Słowiok. Polacy ostatnie dni przed zawodami spędzają na treningu który przeprowadzają w Eisenerz nieopodal Ramsau.
 
Puchar Kontynentalny 
 
 Sporą niespodzianką jest zapewne wysłanie reprezentantów Polski do Stanów Zjednoczonych na inaugurację Pucharu Kontynentalnego która odbędzie się w Stemboat Springs. Do ameryki uda się trójka zawodników. W składzie znaleźli się Paweł Twardosz, debiutant Piotr Kudzia oraz Wojciech Marusarz. Z zawodnikami na zawody udał się trener Tomisław Tajner oraz serwismen Wiktor Kubiński. Polska drużyna do Stanów Zjednoczonych wylatuje 13 grudnia. 
 
Autor: ms.