KN_Lahti2017_Team_Sprint_fot_FIS_w500

Inauguracja Pucharu Świata w kombinacji norweskiej coraz bliżej. Od startu kolejnego sezonu w Ruka dzieli nas już tylko kilka dni. Pora więc sprawdzić co działo się w kombinacji u progu nowego sezonu.

 

Mistrzostwa Norwegii
 
W minionym tygodniu norwescy kombinatorzy walczyli o mistrzostwo kraju. Zawody rozegrane zostały na normalnej skoczni w Oslo oraz na trasie biegowej w Beitostolen gdzie rywalizowali również biegacze narciarscy. Rywalizacja została podzielona na kilka dni. Rozegrano zawody na trasie liczącej 5 oraz 10 kilometrów. 
 
W środę 15 listopada o godzinie 18:00 zawodnicy wzięli udział w serii skoków. Niespodziewanie rundę skoków wygrał 17-letni Simen Kvarstad. Drugie miejsce zajął Espen Andersen a trzecie najlepszy kombinator norweski w ostatnich latach czyli startujący gościnnie Eric Frenzel. Czwarty był Harald Johnas Riiber a piąty Sindre Ure Soetvik. Dokończenie tej rywalizacji miało miejsce w sobotę w Beitostolen gdzie zawodnicy mieli do pokonania 5 kiometrów.
 
18 Listopada zawodnicy walczyli na trasie biegowej. Zaciętą rywalizację wygrał ostatecznie siódmy po skoku Mikko Kokslien który zanotował najlepszy czas biegu. Zaledwie 3 dziesiąte sekundy za Kokslienem na metę dotarł Jorgen Graabak. Dziewięć sekund stracił Espen Andersen który był trzeci. Kolejne pozycje zajęli Jan Schmid, Sindre Ure Soetvik oraz Harald Johnas Riiber. Siódmy był doświadczony Magnus Moan a ósmy Espen Bjornstad. Dziwiąte miejsce uzyskał lider po skoku Simen Kvarstad a czołową dziesiątkę uzupełnił Einar Christian Luras Oftebro.
 
TUTAJWyniki końcowe
 
 
Nie był to jednak koniec rywalizacji bo zawodnicy rywalizowali również w niedzielę. Tym razem na dystansie 10 kilometrów. Serię skoków rozegrano już w środę o godzinie 19:15. Skoki znów wygrał Simen Kvarstad wyprzedzając Sindre Ure Soetvika i Espena Andersena. Kolejne pozycje zajęli Kaspen Moen Flatla i Einar Christian Luras Oftebro.
W niedzielę zawodnicy przenieśli się na trasę. Dłuższy dystans premiował lepszych biegaczy co potwierdził Mikko Kokslien który obronił tytuł z zeszłego roku, jednocześnie odnosząc w tym roku dwa zwycięstwa w krajowym czempionacie. Kokslien tym razem ruszał na trasę dopiero dziesiąty ale dobra forma biegowa pozwoliła mu uzyskać najlepszy czas i wygrać zawody. Ponownie na drugim miejscu uplasował się Jorgen Graabak który do samego końca walczył o wygraną. Skład podium uzupełnił Jan Schmid a za nim uplasowali się Magnus Moan, Espen Andersen, Truls Soenstehagen Johansen i Sindre Ure Soetvik. Ósmą lokatę zajął Espen Bjornstad, dziewiąty był Emil Vilhelmsen a dziesiąty tak jak w sobotę Einar Christian Luras Oftebro.
 
 TUTAJWyniki końcowe
 
 
Międzynarodowe zawody w Rovaniemi
 
W mroźnej Finlandii śniegu już pod dostatkiem o czym mogli przekonać się zawodnicy którzy rywalizowali w Rovaniemi w międzynarodowych zawodach otwierających sezon zimowy. Jednocześnie gospodarze zawodów wyłonili w ten sposób mistrza Finlandii. Serię skoków wygrał reprezentant gospodarzy Eero Hirvonen skacząc 98,5 metra. Nie prowadził one jednak samodzielnie bo taką samą notę mimo skoku dalszego o pół metra uzyskał Arttu Maekiaho. Trzecią pozycję zajmował ze stratą dwóch sekund Mario Seidl. Czwarty był Kristjan Ilves a piąty Wilhelm Denifl. W serii skoków wystartowało aż 47 zawodników.
 
Mimo dużej konkurencji z zagranicy zawody zdominowali gospodarze którzy zajęli całe podium. Wygrał Eero Hirvonen któremu do zwycięstwa wystarczył czternasty czas biegu. Prawie dwadzieścia sekund stracił do kolegi z reprezentacji Arttu Maekiaho. Trzecie miejsce i tym samym brązowy medal krajowych mistrzostwa zdobył Leevi Mutru który o zaledwie półtorej sekundy wyprzedził najlepszego z Austriaków Wilhelma Denifla. Piąty był kolejny z reprezentantów Austrii Mario Seidl a szósty Ilkka Herola który wydawał się być jednym z faworytów do wygrania zawodów. Kolejne miejsca zajęli Philip Orter, Paul Gerstgraser, Lukas Greiderer i Hannu Manninen. Zawody ukończyło 43 sportowców a wśród nich oprócz Finów mieliśmy także reprezentantów Austrii, Japonii, Korei, Estonii oraz Czech.
 
TUTAJ - Wyniki końcowe
 
 
Problemy Grubera
 
Jeden z najlepszych kombinatorów w ostatnich sezonach Bernhard Gruber będzie musiał pauzować do początku stycznia z powodu ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego. Austriak przykrej dolegliwości doznał w Rovaniemi, podczas obozu przygotowawczego do sezonu.
Gruber opowiedział o swojej dolegliwości, jak powiedział bóle żołądka zaczęły się już podczas treningu na skoczni a w czasie treningu biegowego ból stał się jeszcze silniejszy. Gruber udał się więc do miejscowego szpitala na badania gdzie musiał spędzić noc. Obecnie Austriak wrócił już do kraju gdzie przeszedł operację, jednak ominie go początek sezonu olimpijskiego a treningi będzie mógł wznowić najwcześniej na początku stycznia. 
Swoje zdanie na temat problemów Grubera wygłosił również trener Austriackich kombinatorów Christoph Eugen. Szkoleniowiec liczy że Gruber szybko wróci do rywalizacji z jeszcze większą siłą, ale utrata tak dobrego zawodnika na początku sezonu to dla jego ekipy wielka strata. Trener jest jednak dobrej myśli jeśli chodzi o pozostałą część drużyny która jego zdaniem latem wykonała dobrą pracę.
 
 
 Składy ekip na inaugurację sezonu
 
Puchar Świata w kombinacji norweskiej rusza już za chwilę dlatego już teraz niektóre kraje ogłosiły swoje składy na inaugurację cyklu. 
 
 Austria
 
 Mimo osłabienia z powodu absencji Bernharda Grubera Austriacy zabierają do Ruka silną ekipę. 
Ich skład stanowią:
 
- Mario Seidl
- David Pommer
- Lukas Greiderer
- Wilhelm Denifl
- Franz-Josef Rehrl
- Mika Vermeulen
- Martin Fritz
- Philipp Orter
 
 Finlandia
 
 Finowie z racji grupy krajowej mogą wystawić aż dziesięciu zawodników z czego oczywiście chętnie skorzystają. Oto ich skład na pierwsze zawody Pucharu Świata:
 
- Eero Hirvonen
- Ilkka Herola
- Leevi Mutru
- Hannu Manninen
- Arttu Maekiaho
 
grupa krajowa:
 
- Matti Herola
- Wille Karhumaa
- Atte Korhonen
- Jussi Salo
- Olli Salmela
 
 Francja
 
 Francuzi do Finlandii udadzą się razem z powracającym do rywalizacji Jasonem Lamy Chappuis.
A oto pełny skład trójkolorowych:
 
- Francois Braud
- Antoine Gerard
- Maxime Laheurte
- Jason Lamy Chappuis
- Laurent Muhlethaler
 
  Włochy
 
 Włosi bez kontuzjowanego Samuela Costy będą niestety musieli radzić sobie cały sezon. Ich skład stanowią jednak zawodnicy zdolni do zajmowania czołowych lokat:
 
- Alessandro Pittin
- Raffaele Buzzi
- Manuel Maierhofer
- Armin Bauer
 
  Norwegia
 
 Norwegowie do Finlandii wyruszą bez zmagających się z chorobą Jarla Magnusa Riibera i Magnusa Kroga, którzy wystartują jednak już tydzień później podczas zawodów w Lillehammer. Ich skład jednak mimo tego jest bardzo mocny:
 
- Magnus Moan
- Jorgen Graabak
- Jan Schmid
- Mikko Kokslien
- Espen Andersen 
- Sindre Ure Soetvik
 
Autor: ms.