ruka skocznia

Niecałe 10 dni zostało do inauguracji Pucharu Świata w kombinacji norweskiej w Ruka. Jak wygląda finisz przygotowań do sezonu o tym w kolejnym przeglądzie "kombinowanych" informacji.

 

Przygotowania Polaków do sezonu
 
 Polska Reprezentacja pod wodzą Danny Winkelmanna przygotowuje się do sezonu zimowego. Pod koniec października zawodnicy trenowali w Garmisch-Partenkirchen gdzie pracowali nad formą skokową oraz w Austriackim Ramsau gdzie doskonalili formę biegową. W zgrupowaniu wzięli udział Adam Cieślar, Paweł Słowiok, Piotr Kudzia oraz Szczepan Kupczak który dołączył do ekipy dzień później ze względu na badania na AWF w Katowicach. Do Niemiec i Austrii nie udał się Paweł Twardosz który pozostał w kraju ze względu na przeziębienie.
 W dniach 6-9 Listopada zawodnicy trenowali z Austriackim Hinzenbach gdzie skakali na skoczni wyposażonej w tory lodowe. Do Finlandii zawodnicy udadzą się w tygodniu rozgrywania zawodów. W Ruka Polacy wystąpią w trzyosobowym składzie a w Lillehammer w czteroosobowym składzie.
 
 
 Wywiad z Riiberem
 
 Jarl Magnus Riiber udzielił wywiadu międzynarodowej federacji narciarskiej. Norweg cieszy się że wyleczył już kontuzję barku, jak zaznaczył trochę się denerwował jednak rehabilitacja przebiegła bardzo szybko i po kontuzji nie ma już żadnego śladu. Riiber jest zadowolony również ze startu w Planicy gdzie miały miejsce ostatnie konkursy Letniej Grand Prix. Dla Norwega były to pierwsze po długiej przerwie zawody rangi międzynarodowej. Kombinator cieszy się z powrotu do rywalizacji Jasona Lamy Chappuis i Hannu Manninena. Co ciekawe według norweskich mediów do powrotu szykuje się również rodak Riibera, Petter Tande. Młody Norweg ma nadzieję że będzie mu dane pokonać utytułowanych sportowców którzy wrócili do rywalizacji po kilku latach przerwy. Riiber wystartuje w Ruce podczas inauguracji sezonu zimowego. Znany z dobrej formy skokowej Norweg liczy również że dobrze spisze się na trasie biegowej jednak cieszy się że może w ogóle wystartować w zawodach po kontuzji barku z którą zmagał się w zeszłym sezonie.
Utalentowany zawodnik do sezonu przygotowuje się w Oslo gdzie obecnie trenuje na skoczni normalnej oraz w Sjusjoen gdzie trenuje na nartach biegowych. 
 
 
Problemy zdrowotne Drumla i koniec kariery
 
 Tomaz Druml reprezentujący do końca sezonu 2016/2017 Austrię nie będzie mógł zadebiutować w Słoweńskich barwach. Utalentowany zawodnik musiał bowiem zakończyć karierę z powodu problemów z sercem. Austriak z tego samego powodu opuścił sezon 2015/2016. Teraz okazało się jednak że problemy Drumla są poważniejsze niż wcześniej sądzono i 29-latek musi zakończyć przygodę z kombinacją. Druml powiedział że bez operacji nie będzie w stanie wrócić do normalności w najbliższym czasie. Choroba serca nie pozwala Tomazowi kontynuowania kariery ale nie wyklucza go z aktywności fizycznej całkowicie. Powrót do wyczynowego sportu niestety nie będzie już możliwy. 
 Druml cieszy się jednak że mógł startować przez tyle lat bez większych problemów. Jak powiedział lata rywalizacji były dla niego niezwykłym przeżyciem a podczas sportowej kariery poznał wielu ludzi i był w wielu miejscach których nie mógł by odwiedzić nie będąc sportowcem.Kombinator podziękował za wsparcie rodzinie, przyjaciołom, trenerom, kibicom, fanom oraz personelowi. Doświadczony zawodnik jest szczęśliwy że mógł robić to co kocha i prowadzić taki styl życia przez tyle lat notując dobre wyniki i osiągając liczne sukcesy.
Druml nie był co prawda czołowym Austriackim kombinatorem jednak mimo ogromnej konkurencji zdołał wystartować w 85 konkursach Pucharu Świata, wygrać dwukrotnie klasyfikację Pucharu kontynentalnego (w 2010 i 2014 roku), oraz zostać mistrzem świata juniorów w drużynie w 2007 i indywidualnie w 2008 roku.
 
 
 Zielone światło dla Ruki
 
 Kontrolerzy Jyri Pelkonen i Pekka Hyvarinen wydali dwa raporty odnośnie stanu przygotowań do inauguracji Pucharu Świata w kombinacji norweskiej. Pelkonen sprawdzał stan trasy biegowej. Udało się już przygotować trasę o długości 4,5 kilometra a w piątek powinno zostać zakończone przygotowywanie trasy do zawodów w kombinacji i biegach narciarskich. Drugi raport wydał Pekka Hyvarinen który sprawdzał stan skoczni. Dzięki dobrej pogodzie skocznia Rukatunturi od kilku dni nadaje się do treningów dzięki czemu zawodnicy z Finlandii oraz innych krajów mogą przeprowadzać treningi na gotowej do zawodów na śniegu skoczni.
 
Autor: ms.
 
 na zdjęciu skocznia w Ruka/foto.skipol.pl