kn

Sezon Pucharu Świata w kombinacji norweskiej zbliża się nieubłaganie, sprawdźmy więc co słychać w kombinacji tuż przed startem kolejnego sezonu.

 

Wywiad z Ottesenem
 
O przyszłym sezonie Pucharu Świata, Igrzyskach Olimpijskich i innych wydarzeniach które czekają nas tej zimy w wywiadzie dla Fondoitalia.it opowiedział dyrektor Pucharu Świata w kombinacji norweskiej Lasse Ottesen. 
Norweg powiedział że w tym sezonie nie ujrzymy zbyt wielu zmian w przepisach, ponieważ w sezonie olimpijskim zawodnicy powinni skupić się przede wszystkim na rywalizacji. Ottesen liczy że nowy turniej na otwarcie sezonu w Ruka spowoduje większe zainteresowanie mediów kombinacją norweską. Zwycięzcą turnieju okaże się zdobywca największej ilości punktów po trzech konkursach. Aż 70 procent nagród pieniężnych zostanie rozdanych w Niedzielę na zakończenie turnieju dla najlepszych 20 zawodników w klasyfikacji generalnej. Dyrektor Pucharu Świata powiedział również że liczy na większą rywalizację pomiędzy krajami po ubiegłym sezonie zdominowanym przez Niemców. Ottesen pochwalił krajowe związki za dobrą współpracę czego dowodem jest rekordowa liczba konkursów w Pucharze Świata, a jak zapowiedział Norweg możliwe jest że w kolejnym sezonie zaszczytu organizacji Pucharu Świata dostąpią nowi organizatorzy. Norweg zapowiedział również że na razie nie ma planów powrotu Mass startu do Pucharu Świata, ale wszystko będzie zależało od tego jak taka formuła zawodów wypadnie podczas Pucharu Kontynentalnego. Ottesen zwrócił również uwagę na to że coraz trudniej przebiega rozwój młodzieży uprawiającej kombinację norweską ale nie martwi się tym i zamierza zadbać o to aby dyscyplina dalej się rozwijała. Były skoczek dba również o dobre relacje z zawodnikami a pomaga mu w tym Maxime Laheurte który jest swoistym łącznikiem między Ottesenem a zawodnikami. Zdaniem Ottesena w kolejnych latach więcej młodzieży zdecyduje się uprawiać kombinację norweską bo jest to dyscyplina dla wszechstronnych sportowców która uczy nie tylko umiejętności sportowych ale również pomaga w życiu.
 
 
 Problemy Costy
 
 Najlepszy Włoski kombinator  Samuel Costa nie będzie w stanie wystartować w nadchodzącym sezonie z powodu kontuzji kolana. Oznacza to także że nie zobaczymy go na Igrzyskach Olimpijskich. 24-latek po zakończeniu sezonu 2016/2017 zdecydował się na operację kolana z powodu bólu w tej części ciała. Operacja przeprowadzona w Weronie w Sierpniu tego roku nie przyniosła rezultatów. Potem Costa przeszedł kolejną operację w Dolomiti Sport Clinic jednak tydzień później doszło do kolejnej trzeciej już operacji która rozwiązała problem ale oznaczała dla Costy kilkumiesięczną pauzę w treningach.
Costa potwierdził że nie zobaczymy go na Igrzyskach Olimpijskich ale podziękował za pomoc jaką uzyskał od ludzi w tym szczególnym czasie.
 
 
Przygotowania Czechów
 
 Sześciu czeskich kombinatorów w składzie: Lukas Danek, Miroslav Dvorak, Ondrej Pazout, Tomas Portyk, Jan Vytrval i David Zemek udało się do Vuokatti i Ruka na zgrupowanie przed sezonem. Z zawodnikami do Finlandii udali się trenerzy Marek Sablatura i Vladimir Smid oraz serwismeni Miroslav Kopal i Petr Lampa a także fizjoterapeuta Ladislav Vencalelek.
Jak zdradził dyrektor sportowy Tomas Slavik do Finlandii z powodu problemów zdrowotnych nie udał się Martin Zeman. Czesi pierwszą część zgrupowania spędzą w Vuokatti gdzie będą szlifować formę biegową wraz z czeską kadrą biegaczy narciarskich. Później ekipa przeniesie się do Ruka gdzie na skoczni oprócz nich będą trenowali Fińscy kombinatorzy. 17 Listopada zawodnicy udadzą się do domu aby 22 listopada ponownie wyruszyć do Finlandii na pierwsze zawody Pucharu Świata. Do Ruka na inaugurację sezonu udadzą się Danek, Dvorak, Pazout i Portyk. Dvorak i Portyk będą prawdopodobnie startowali cały czas a Danek i Pazout będą startować na przemian ze względu na trzy miejsca startowe jakimi Czesi dysponują na początku sezonu. W Norwegii z uwagi na zmagania drużynowe będzie mogła wystartować cała czwórka także w konkursie indywidualnym.
 
 
Autor: ms.