Kolejne kraje zorganizowały letnie mistrzostwa w kombinacji norweskiej. O tytuł mistrza kraju walczyli Rosjanie, Estończycy oraz Słoweńcy. Szczegóły poniżej.
 
Rosja
Rosjanie o tytuł mistrza kraju walczyli w Czajkowskim, miejscowości która w 2014 roku organizowała zawody z cyklu Pucharu Świata.
 
Pierwsze o medale walczyły panie, które rywalizowały na skoczni normalnej oraz na trasie liczącej 5 kilometrów. Zwycięstwo odniosła Stefania Nadymova, która pokonała Alexandre Glazunovą. Podium uzupełniła Svetlana Gladinova.
 
Mężczyźni po skoku na skoczni normalnej mieli do pokonania trasę liczącą 7,5 kilometra. Zwycięstwo odniósł Ernest Yahin, który prowadził po skoku na odległość 98 metrów. Drugie miejsce zajął, dziewiąty po skoku, Samir Mastiev. Trzecie miejsce zajął niespodziewanie Alexander Pashaev.
 
Następnie zawodnicy walczyli o triumf na dużej skoczni oraz na 10 kilometrowej trasie. O zwycięstwo zaciekle walczyli lider po skoku Yahin oraz Viacheslav Barkov. Ostatecznie triumfował Yahin. Drugi Barkov stracił do niego zaledwie 9,7 sekundy. Kolejne miejsca zajęli Alexander Pashaev, Niyaz Nabeev, Witalij Iwanow i Konstantin Abramov.
 
Estonia
O medale mistrzostw kraju walczyli także Estończycy. Zwycięstwa odnieśli Triinu Hausenberg i Kristjan Ilves. Zawody rozegrano w Otepää, gdzie w tym sezonie po raz pierwszy w historii gościł będzie Puchar Świata w kombinacji norweskiej.
 
Wśród kobiet po skoku prowadziła późniejsza triumfatorka Triinu Hausenberg. Estonka wygrała przed Annemarii Bendi i Careną Roomets. Panie walczyły na skoczni normalnej oraz na dystansie 5 kilometrów.
 
W rywalizacji mężczyzn po skoku prowadził Kristjan Ilves. Uzyskał on aż 98 metrów, o sześć więcej niż drugi po skoku Karl-August Tiirmaa. Trzeci był Markkus Alter. W biegu na prowadzeniu nic się nie zmieniło. Ilves uzyskał drugi czas biegu i o ponad półtorej minuty wyprzedził najlepszego na trasie 10 kilometrów Hana Hendrika Piho, który po skoku był dopiero piąty. Skład podium uzupełnił Karl August Tiirmaa. Na kolejnych miejscach uplasowali się Kail Piho, Andreas Ilves i Robert Lee. Zawody ukończyło 9 zawodników.
 
WYNIKI PO SKOKACH         
 
Estońscy kombinatorzy wystartowali także w konkursie o mistrzostwo kraju w skokach narciarskich. Wśród kobiet zwyciężyła Annemarii Bendi przed Triinu Hausenberg i Cariną Roomets. U mężczyzn najlepszy okazał się Artti Aigro, który w Czajkowskim zdobył pierwsze w karierze punkty Letniej Grand Prix. Kolejne miejsca zajął kombinator, który wygrał mistrzostwa w swojej konkurencji, czyli Kristjan Ilves. Kolejne miejsca zajęli Martti Nomme, Kevin Maltsev. Za nimi uplasowali się kolejni kombinatorzy Markkus Alter i Karl August-Tiirmaa. 
 
Słowenia 
Na skoczni w Planicy oraz trasie biegowej w Kranju rozegrano mistrzostwa Słowenii w kombinacji norweskiej.
 
W kategorii seniorów kolejną wygraną zapisał sobie najlepszy Słoweński kombinator Marjan Jelenko. Drugi ze startą zaledwie sześciu sekund był Vid Vrhovnik, który miał najlepszy czas biegu. Trzeci był Gasper Brecl. Za podium znaleźli się Leon Sarc, Rok Jelen i Jaka Matko.
 
Z wyników otwartego konkursu utworzono również klasyfikację juniorów do lat 20. Tu najlepszy okazał się Vid Vrhovnik przed Gasperem Breclem i Rokiem Jelenem.
 
 Zgrupowanie Austriaków
Trzy austriackie grupy szkoleniowe odbyły zgrupowanie w Seefeld. Zawodnicy trenowali również w Stams i Garmisch-Partenkirchen. Kombinatorzy pracowali nad poprawą formy skokowej jak i biegowej. Zadowolony ze zgrupowania był David Pommer, który pochodzi z Seefeld dzięki czemu czuł się dobrze w trakcie zgrupowania. Pommer przyznaje, że czeka już na igrzyska olimpijskie oraz przyznaje że zgrupowanie było udane. Ostatniego dnia zgrupowania rozegrano zawody kontrolne, które wygrał Mario Seidl. Kolejne zgrupowanie austriackie kadry odbędą w Oberhofie pod koniec września, gdzie będą przygotowywać się w tunelu narciarskim.
 
Autor: ms.