kombinacja

Zawody krajowe w kombinacji norweskiej odbyły się w ostatnich dniach w Czechach i Stanach Zjednoczonych. Amerykanie mają także nowego trenera. O tym poniżej:

 

 
ZAWODY KRAJOWE
 
 Zawody krajowe są ważną częścią przygotowań do Letniego Grand Prix i sezonu zimowego. W ostatnich tygodniach takie zawody odbyły się w USA i Czechach. 
 
USA
 
4 Lipca w Święto Niepodległości Stanów Zjednoczonych w Steamboat Springs odbyły się zawody krajowe w których wzięli udział czołowi Amerykańscy kombinatorzy norwescy. Dzień wcześniej zawodnicy rywalizowali na skoczni gdzie w kategorii seniorów najlepiej spisał się Jasper Good. Następnego dnia kombinatorzy rywalizowali na trasie gdzie najlepszy okazał się Bryan Fletcher który uzyskał drugi czas biegu. Najlepszy na trasie był Adam Loomis który ze względu na słabszą postawę na skoczni ostatecznie przybiegł na metę jako drugi. Trzecie miejsce zajął prowadzący po skokach Jasper Good.
 A oto pełne wyniki we wszystkich kategoriach:
 
 
 
 
CZECHY
 
Zawody krajowe odbyły się również w Czechach a konkretnie z Rożnowie pod Radhostem. Zwycięzcą zawodów odbywających się w ramach formuły mass startu okazał się Tomas Portyk. Drugie miejsce zajął Polak Krystian Gryczuk który startuje już niestety tylko hobbystycznie. Skład podium uzupełnił Jan Vytrval. Zawody składające się z jednego skoku i 6,5 kilometra biegu ukończyło 14 zawodników. 
 
Pełne wyniki:
 
 
KONIEC KARIERY
 
 Karierę zakończyło niedawno kilku sportowców. Oprócz wspomnianego w poprzedniej części Haavarda Klemetsena narty na kołek postanowili odwiesić, rodak Klemetsena, Norweg Thomas Kjelbotn oraz Finowie Jim Haertull i Mikke Leinonen. Wszyscy wymienieni zawodnicy startowali głównie w Pucharze Kontynentalnym. 
 
 
ZMIANA TRENERA W USA 
 
 Zmiany na stanowisku trenera w Stanach Zjednoczonych stały się faktem. Na rok przed Igrzyskami Olimpijskimi ze stanowiska głównego trenera kadry A zrezygnował wieloletni trener Amerykanów Dave Jarrett. Amerykanin pracował z drużyną narodową od 2002 roku, a od 2008 roku trenował główną drużynę walczącą o zwycięstwa w Pucharze Świata, Igrzyskach Olimpijskich czy Mistrzostwach Świata. Jarrett przed rozpoczęciem pracy trenera sam był sportowcem, trzykrotnie brał udział w Mistrzostwach Świata i dwukrotnie w Igrzyskach Olimpijskich. Największe sukcesy odniósł jednak jako trener. Zawodnicy pod wodzą Jarretta wygrywali konkursy Pucharu Świata oraz  zdobywali medale Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata. Teraz trener zajmie się centrum szkoleniowym w Heber City.  
  Amerykanie nie czekali długo na nowego trenera, bowiem nowym szkoleniowcem został Słowak 
Martin Bayer który podobnie jak jego poprzednik również jest byłym kombinatorem. Bayer startował na dwóch Igrzyskach Olimpijskich reprezentując Czechosłowację i Słowację. Słowak od dłuższego czasu trenuje w USA a ostatnio współpracował z ekipą startującą w Pucharze Kontynentalnym.  
 
Autor: ms.