kombinacja

Nie jest tajemnicą, że kobieca kombinacja stoi na dużo niższym poziomie niż ta w męskim wydaniu i piszemy o tym na łamach Skipola nie po raz pierwszy. Jednak od jakiegoś czasu Międzynarodowa Federacja Narciarska, zauważywszy stopniowy rozwój kobiecego dwuboju, dołącza nową dyscyplinę do programu kolejnych światowych imprez. 

 

Prekursorami w rozwijaniu kobiecego biegania i skakania na nartach stali się Norwegowie – już w marcu zeszłego roku odbyły się krajowe mistrzostwa w dwuboju pań. I choć dotąd kombinatorki nie mogły walczyć ani o medale mistrzostw świata, ani igrzysk olimpijskich, ma zmienić się nie tylko to, bowiem w 2020 roku podczas Igrzysk Olimpijskich Młodzieży rozgrywanych w szwajcarskiej Lozannie ma zadebiutować nowa dyscyplina, właśnie kombinacja pań. Zdecydował o tym jeden z komitetów FIS obradujący 9 lipca.

 

Takie, a nie inne decyzje są rezultatem obrad specjalnego komitetu zajmującego się Igrzyskami Olimpijskimi Młodzieży. Tym samym już młode dziewczęta będą miały okazję zmierzyć się z rywalkami z zagranicy.

 

Przypomnijmy, że nie jest to novum w kobiecej kombinacji – władze FIS, na czele z dyrektorem PŚ panów w kombinacji Lasse Ottesenem, od lat starają się, by ta weszła na salony. Już w nadchodzącym sezonie 2017/18 rozegrany będzie Puchar Kontynentalny Pań w dwuboju zawierający siedem konkursów, a wciąż odbywają się przecież zmagania FIS Youth Cup zarówno chłopców, jak i dziewcząt zawierające także konkursy mieszane.

 

Igrzyska Olimpijskie Młodzieży odbędą się w dniach 10-10 stycznia 2020 roku, kilka tygodni później (a być może i rok wcześniej) dziewczęta powalczą o medale w kombinacji na juniorskich mistrzostwach świata. W sezonie przedolimpijskim 2020/21 zainaugurowany zostanie Puchar Świata, tradycyjnie jako cykl zawodów najwyższej rangi.

 

FIS / olympic.org