fis logo

Obrady Komisji kalendarzowej Międzynarodowej Federacji Narciarskiej w słoweńskim Portoroz przyniosły nam potwierdzone terminarze na kolejny sezon zmagań w dwuboju, ale swoje trzy grosze dołożyła też Rada FIS, wprowadzając od zimy 2017/2018 Puchar Kontynentalny Pań.

 

Kalendarze

 

We wstępnych kalendarzach opublikowanych przez FIS kilka miesięcy temu, znajdowały się pewne niewiadome, ale teraz już wiemy  na pewno, że po latach przerwy do kalendarza powróciła japońska Hakuba, a ponadto akces do udziału w organizowaniu zawodów najwyższej rangi zgłosiło, zresztą skutecznie, Klingenthal. Na początek czeka nas też mini-tour w fińskiej Ruice – NC Ruka Tour z inaugurującym krótkim biegiem na 5 kilometrów.

 

Następnie kombinatorzy przeniosą się do Lillehammer i Ramsau, a po Świętach zadebiutuje w PŚ Otepaa. Tradycyjnie kibiców nie ominą, przynajmniej teoretycznie, o ile pogoda nie będzie sprawiać niespodzianek, zawody w Val di Fiemmie, Chaux-Neuve, Seefeld (NCT). Luty będzie z kolei intensywny ze względu na Zimowe Igrzyska Olimpijskie, a marzec kombinatorzy zaczną w Norwegii, by skończyć w Niemczech. Warto dodać, że tym razem czekają nas pełne cztery miesiące rywalizacji na najwyższym poziomie – od 24 listopada do 25 marca, więc na brak wydarzeń narzekać nie będziemy.

 

KALENDARZ PŚ 2017/18

KALENDARZ LGP 2017

 

Puchar Kontynentalny otwiera się dla Pań

 

Największe nowości czekają jednak panie, które po raz pierwszy dostąpią zaszczytu startu w kombinacyjnym Pucharze Kontynentalnym. Wprawdzie konkursów będzie niewiele, bo tylko siedem, ale to i tak krok naprzód. Dumnymi organizatorami będą: Otepaa, Hoeydalsmo i Niżny Tagił,  a dziewczęta będą rywalizować na 5 kilometrach i na skoczni. Po  raz pierwszy męskie zmagania tej samej rangi odbędą się w szwajcarskim Kandersteg, gdzie zaplanowano też Mistrzostwa Świata Juniorów.

 

KALENDARZ PK PAŃ 2017/18

KALENDARZ PK PANÓW 2017/18

 

Czy Mass Starty wrócą do zawodów najwyższej rangi?

 

Na razie nie  oto odpowiedź na powyższe pytanie, niemniej jednak w ramach testu zawody z biegami ze startu wspólnego pojawią się w Pucharze Kontynentalnym, gdzie bieg na 10 kilometrów poprzedzi jedna seria skoków (z wykorzystaniem przeliczników za wiatr i belkę, jeśli będą dostępne). Jeśli próby w PK wypadną pomyślnie, być może w późniejszym terminie ten typ rywalizacji ponownie zagości w Pucharze Świata.

  

red