zdrowie

Narty biegowe mogą być z powodzeniem zastosowane również jako skuteczny środek rehabilitacji ruchowej. W porównaniu do biegania narty biegowe angażują mięśnie całego ciała.

 

Dla kogo są narty biegowe?

Bieganie na nartach stylem klasycznym to jeden z nielicznych rodzajów bezpiecznej aktywności fizycznej. Znakomity dla osób, które w wyniku wypadków lub z innych przyczyn straciły częściowo sprawność fizyczną. Narty biegowe polecane są zarówno osobom w pełni zdrowym, którzy chcą zadbać o swoją kondycję, jak również osobom starszym, także z problemami kardiologicznymi i zwyrodnieniowymi, jako wyśmienita forma profilaktyki i rehabilitacji.

 

Narty biegowe uprawiane stylem klasycznym pomagają w następujących schorzeniach:

- zespoły bólowe stawu kolanowego
- osteoporoza
- zespoły bólowe kręgosłupa
- powracające bóle mięśniowe
- osobom o problemach z utrzymaniem równowagi oraz ograniczoną sprawnością ruchową
- reumatyzm
- otyłość i inne zaburzenia metaboliczne
- skolioza
- pacjentom po urazach kręgosłupa i kończyn jako etap rehabilitacji

 

Mechanizm działania

Ruch posuwisty kończyn dolnych oraz rotacje kręgosłupa bez obciążenia przy 'klasyku' powodują znaczne zmniejszenie dolegliwości bólowych, zmniejszenie przykurczów mięśniowych kończyn , kręgosłupa i miednicy, zwiększenie zakresu ruchów w stawach obwodowych i stawach kręgosłupa.

Narty biegowe są bardziej efektywne od zwykłego marszu, ponieważ tego typu trening pobudza układ krążenia w łagodny sposób, co wpływa korzystnie na pracę serca , płuc i układu endokrynologicznego, przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej, co powoduje redukcję nadwagi jako czynnika ryzyka choroby niedokrwiennej serca i nadciśnienia tętniczego.

Prawidłowe wzorce ruchowe ,nabyte w trakcie treningów pomagają utrzymywać prawidłową postawę ciała i zapobiegają powstaniu choroby przeciążeniowej stawów i kręgosłupa.

 

"Ruch może zastąpić niemal każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu" - to słowa Wojciecha Oczko, nadwornego lekarza Stefana Batorego i Zygmunta III.

 

„Sam osobiście trzymam się tego paradygmatu rehabilitacji i staram się zaszczepić swoim pacjentom. Biegam na nartach od podstawówki. Poza tym uprawiam różne rodzaje sportów: jogging, rower, basen. Bieganie stylem klasycznym uzupełniam 'łyżwą,' a latem-nartorolkami.

 

Jurij Łysenko lekarz medycyny, ortopeda, specjalista rehabilitacji i medycyny manualnej