zdrowie

Wiadomo, że dbanie o dobre funkcjonowanie stawów i prawidłowe odżywianie się, pomoże nam uniknąć późniejszych niepotrzebnych problemów zdrowotnych związanymi właśnie z nimi.

Kiedy bolą stawy, czujemy się jak inwalidzi – nie można się normalnie poruszać, klękać, wstawać – najprostsze na co dzień czynności stają się prawdziwą udręką.

Przyczyny takiego stanu są bardzo różne. Podstawowym czynnikiem wpływającym na przeciążenie stawów, a w konsekwencji na ich obrzęk, jest otyłość. Szczególnie dotyczy to stawu biodrowego oraz kolanowego.

W związku z tym pierwszym krokiem do tego, by pozbyć się stanu zapalnego stawu, jest odchudzanie przez zastosowanie odpowiedniej diety oraz niewielki, umiarkowany ruch, nie obciążający stawów. Inne podłoże bólu stawów stanowić może infekcja, przeciążenie, uraz czy kontuzja.

Szczególnie narażeni na chorobę zwyrodnieniową są sportowcy, ale i niełatwą sytuację mają również osoby pracujące przez cały dzień przy komputerze, sprzątające na kolanach, , wykonujące czynności manualne (rysowanie, pisanie, malowanie) i prace domowe.

Bieganie na nartach stylem kalsycznym w ramach treningu interwałowego lub ciągłego w dużym stopniu pomaga zredukować tkankę tłuszczową i nadwagę, odciążyć stawy kolanowe i biodrowe.

Ruch posuwisty przy klasyku świetnie zmniejsza przykurcze mięśniowe kończyn dolnych, działa pozytywnie na skład chemiczny i lepkość mazi stawowej.

Jurij Łysenko lekarz medycyny, ortopeda, specjalista rehabilitacji i medycyny manualnej.