Zdjęcie

Co jeść żeby schudnąć? Co jeść żeby nabrać masy mięśniowej? To bardzo popularne pytania i wyszukiwarki internetowe mają na nie bardzo wiele odpowiedzi, ale czy zastanawialiście się kiedyś co jeść żeby szybko biegać na nartach?

 

Biegi narciarskie to sport wytrzymałościowo-siłowy. Pokonując dziesiątki kilometrów na nartach, kiedy pracują wszystkie grupy mięśniowe naszego ciała spalamy duże ilości kalorii. Z tego powodu możemy więcej zjeść i nie martwić się, że szybko nabierzemy tkankę tłuszczową. Jakie jednak produkty wybierać, aby mieć dużo energii na męczące treningi, czy wycieczki narciarskie oraz szybko zregenerować się przed kolejnym wyjściem na narty?

 

Dieta biegacza narciarskiego powinna być pełnowartościowa i urozmaicona. Podstawowym źródłem energii, jako paliwo do pokonywania kolejnych kilometrów najlepiej sprawdzą się węglowodany złożone. Znajdziemy je w makaronach, ryżach, kaszach, ziemniakach, czy płatkach owsianych. Jeśli spożywamy posiłek w krótkim odstępie czasu przed podjęciem aktywności fizycznej, czy w ramach uzupełnienia utraconych cukrów zaraz po treningu świetnie sprawdzą się również cukry proste. Najlepsze ich źródło? Owoce takie jak na przykład dojrzałe banany, czy specjalne odżywki dla sportowców. Jeśli mamy ochotę na kawałek ciasta lub innych słodyczy zawierających dużo cukrów prostych to najlepszy moment na ich zjedzenie. Na pierwszy rzut oka nie jest to najlepszy wybór, ale pamiętajcie psychika też jest ważna! Nie możemy wszystkiego wiecznie sobie odmawiać, zachowajmy umiar, rozsądek i wybierajmy świadomie J

 

Pobiegaliśmy na nartach, uzupełniliśmy glikogen, teraz pora na regenerację naszych mięśni! W trosce o ich odbudowę sięgamy po białko. Ważne, aby zadbać o pełen profil aminokwasowy białek. Spożywając mięso, ryby, nabiał, czy jajka nie mamy się czym martwić, każdy z tych produktów zawiera pełnowartościowe białko. Jeśli jednak dostarczamy nasze proteiny na przykład z roślin strączkowych musimy umiejętnie łączyć składniki, aby sumarycznie stworzyły pełny profil aminokwasowy (pojedyncze nie posiadają pełnego aminogramu). Dobrą alternatywą będzie tu również odżywka białkowa.

 

Trzeci podstawowy składnik odżywczy, ostatni, ale nie najmniej ważny to tłuszcz. Nie jest to najlepsze źródło energetyczne do intensywnego wysiłku, ale jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, ma wpływ między innymi na: gospodarkę hormonalną, kondycję stawów czy odporność. Źródła dobrych tłuszczów jak wcześniej wspomniane jajka, czy również orzechy, oliwa z oliwek, awokado powinny regularnie gościć w naszej diecie. Z drugiej strony, nie przesadzajmy z nadmierną ilością tłuszczów odzwierzęcych.

 

Omówiliśmy już wszystkie makroskładniki występujące w pożywieniu, pozostały nam jeszcze mikroelementy. Witaminy i minerały są również bardzo ważne! Do każdego posiłku dodajcie trochę warzyw i/lub owoców. Częściej jednak wybierajcie te pierwsze. Aby nie zastanawiać się za każdym razem, czy na pewno dostarczyliśmy wszystkich witamin wybierajcie warzywa i owoce w różnych kolorach, to dobry, praktyczny sposób.

 

Na koniec aspekt psychiczny diety. Nie trzymajmy się ścisłej, monotonnej rozpiski żywieniowej, nie dzielmy produktów na dobre i złe, zakazane. Wybierajmy świadomie, pozwólmy sobie czasem na małe przyjemności. Pamiętajcie, jeśli tyjemy, to nie dlatego, że zjedliśmy konkretny produkt, tylko dlatego, że spożyliśmy za dużo kalorii.

 

Dziękuję za lekturę, jeśli się podobało zostawcie mi jakiś znak. Jeśli macie jakieś pytania, zadawajcie je w komentarzach, postaram się udzielić odpowiedzi.

 

 

Zdjęcie: razdwasport.pl

Arek Posiadała