skurzok

Tydzień temu poruszyłem temat wpływu aktywności fizycznej na nasze zdrowie. Dziś artykuł będący rozwinięciem tego, co już kiedyś napisałem na mojej stronie, który idealnie pasuje do specyfiki biegów narciarskich. Poniższe informacje mogą wykorzystać trenerzy podczas planowania treningu jak i zawodnicy, którzy chcą podnieść swoją świadomość w kwestii specyfiki danej dyscypliny.

 

 

Na warsztat weźmiemy sobie dziś sam trening i jego cele.

Czyli jakie cechy musi zawierać plan treningowy i organizm człowieka by ukształtować sportowca na najwyższym poziomie. Zapraszam do lektury.

 

WSZECHSTRONNY ROZWÓJ FIZYCZNY - inaczej można to nazwać ogólną sprawnością fizyczną, system ten ma na celu ukształtowanie w jak największym stopniu wszystkich zdolności motorycznych takich jak: (siła, wytrzymałość, gibkość, koordynacja, szybkość, celność,).

Sportowcy, którzy już od najmłodszych lat kształtują powyższe cechy, mają solidny fundament do wytrzymywania treningu ukierunkowanego pod daną dyscyplinę sportu.

Jak to działa w praktyce?

 

Dostęp do wiedzy treningowej w dzisiejszych czasach jest ogromny, trener, który ma okazję prowadzić najmłodsze grupy dzieci w danych dyscyplinach spełnia bardzo ważną rolę, bo to od niego zależy czy młody adept otworzy sobie furtkę do dalszych etapów treningu. Często przez zbyt schematyczne działanie dziecko traci zainteresowanie i stąd taki problem z liczebnością grup treningowych w biegach narciarskich. A dlaczego w początkowej fazie sportu nie połączyć w całość kilku dyscyplin sportowych ( piłka nożna, siatkówka, ręczna, biegi narciarskie, kajaki, hokej, pływanie korekcyjne, tory przeszkód, biegi na orientację) i zrobić np. tylko raz w tyg. trening ukierunkowany, czyli np. imitację, która jest potrzebna, ale nie do końca atrakcyjna dla dzieci.  

 

SPECJALNY TRENING FIZYCZNY

Polega na ukierunkowaniu sportowca pod zdolność, która najbardziej przyda mu się podczas uprawiania danej dyscypliny. Trzeba jednak dobrze wyczuć moment, kiedy taki trening zastosować, na początku przygody ze sportem, organizm przyjmuje tyle ile mu zaaplikujemy niestety bardzo szybko jest to weryfikowane. Uwaga w dzisiejszych czasach poziom sportowy jest tak wyśrubowany, że nie wystarczy żeby maratończyk tylko budował wytrzymałość. Praktycznie wszystkie dyscypliny wymagają łączenia zdolności podstawowych

Siła - wytrzymałość

Wytrzymałość - szybkość

Lub wszystko razem

 

NAWYKI TECHNICZNE

- każda dyscyplina sportowa to swoista encyklopedia różnorakich ruchów badanych przez wiele lat żeby były jak najbardziej efektywne, ekonomiczne i zdrowe dla zawodnika. Bardzo często mówi się, że technika jest najważniejsza i to od niej powinno się zaczynać przygodę z daną dyscypliną.

Czy tak jest zawsze?

Opisując wszystkie podpunkty nie faworyzuję żadnego, ponieważ gimnastyk próbujący zrobić ring muscule Up, mimo że wie jak wygląda chwyt i technika a nie będzie miał odpowiedniej bazy siłowej nie wykona tego ćwiczenia.

 

UMIEJĘTNOŚCI TAKTYCZNE

Odpowiednie planowanie zawodów, meczu, rozłożenie sił to kolejny bardzo ważny element w tej układance.

Możemy się czuć jak młody Bóg na finiszu kolarskim, ale jeżeli zawodnik nie wyjdzie w odpowiednim momencie z za pleców, źle obliczy odległość do mety i nie skorzysta odpowiednio długo z tunelu aerodynamicznego najzwyczajniej nie starczy mu zasobów w mięśniach na przedłużenie finiszu.

Zawsze na największego kozaka znajdzie się mądrzejszy kozak, który wykorzysta cudzą pracę i wygra. W grach drużynowych taktyka to kwintesencja sportu i przynajmniej mi przypomina wielki podręcznik matematyki.

 

PSYCHOLOGIA-TRENING OSOBOWOŚCI

Nawet najlepiej przygotowany sportowiec /drużyna nie wygra zawodów, jeżeli umysł w momencie startu nie współpracuje z układem ruchu. Jest to jeden z największych problemów zawodników, kiedy to ciało może bardzo dużo a głowa nie chce użyć tej energii, którą tak sumiennie, kształtowaliśmy podczas ciężkich treningów. Podobno stres mija wraz z doświadczeniem, prawda jest jednak taka, że na ważnych imprezach, kiedy dochodzi presja jest on zawsze sztuką jest wierzyć w to, co zrobiłeś podczas okresu przygotowawczego, ważna rolę odgrywa tu trener, który mając autorytet na prawdę potrafi podbudować i zmotywować .

 

ODPORNOŚĆ NA URAZY

Często sport wiąże się z ponadprzeciętnymi obciążeniami. Żeby zawodnik mógł wykorzystywać swoje ciało do wgrywania przez wiele lat, jego trening musi być planowany etapami od najmłodszych lat. Powolna adaptacja do wysiłku pozwoli mięśniom i kościom wypełni się ukształtować.

Największy błąd, jaki jest popełniany to aplikowanie młodym dzieciakom dużych obciążeń i jaranie się tym, że moi zawodnicy wygrywają. W rzeczywistości 2% z nich dotrwa do wieku seniorskiego w zdrowiu, czyli do wieku, kiedy tak na prawdę powinniśmy spełniać sportowe marzenia i na tym zarabiać.

 

WIEDZA TEORETYCZNA

Od pierwszego treningu młody człowiek zauważa w sobie różne zmiany.

Pojawia się zadyszka(coś nowego) na drugi dzień często jest bolesność mięśniowa.

Zauważa też efekty treningu, jest szybszy, zwinniejszy, silniejszy.

Do czego zmierzam, żeby poznać swój organizm i wiedzieć, kiedy odpocząć lub zwiększyć objętość musimy mieć wiedzę na temat tego, co trenujemy i co ten trening ma nam dać w danym okresie. Dlatego tak ważne jest żeby zawodnicy pytali trenerów o różne rzeczy, które mogą na dłuższą metę wpłynąć na ich wynik sportowy.

Jak widzimy żeby ukształtować zawodnika na najwyższym poziomie trzeba zadbać o wiele czynników. Przy dzisiejszej wiedzy na temat ludzkiego ciała pojęcie „każdy wyczynowy sport to kalectwo”  jest błędne, wcale tak nie musi być a chłopak czy dziewczyna mogą zostać mistrzem olimpijskim i cieszyć się zdrowiem.

 

Tomasz Skurzok

 

o autorze: Tomasz Skurzok był zawodnikiem klubu NKS Trójwieś Beskidzka, medalistą Mistrzostw Polski Seniorów i Juniorów. Obecnie pracuje jako trener personalny oraz współpracuje z kadrą młodzieżową PZN.