samotnie na biegun

Kolejna relacja z trasy Małgosi Wojtaczki idącej samotnie na biegun południowy. Dla śledzących trasę Małgosi podajemy aktualne współrzędne:  27.11.2016 (niedziela) Iridium Mail & Web.

Przekaz satelitarny z pozycji: 080° 39.287S, 080° 08.056W

Aktualna pozycja: ==> http://samotnienabiegun.pl/tracker/

 

Czas mija niezauważalnie. 12 dni temu opuściłam obóz przygotowawczy w Punta Arenas i przyleciałam na Antarktydę. Potem 3 dni aklimatyzacji w obozie ALE - Union Glacier i już od ponad tygodnia maszeruję na Południe. Jestem zupełnie sama. Nie wiem kiedy mijają kolejne dni. Najpierw punktem odniesienia było pasmo Gór Ellswortha. Teraz góry zostały z tyłu, a przede mną tylko lodowa pustynia.

 

Dzisiaj jest wyjątkowy dzień, kiedy piszę te słowa - od ponad trzech godzin nie ma wiatru, zupełna cisza. Dziwne uczucie. Tak jakoś czegoś brakuje, jakby ktoś radio wyłączył. I to słońce. Naprawdę - jak jest słońce na zewnątrz, to w namiocie w środku robi się bardzo ciepło i wtedy wszystko schnie.

Tak czytałam, ale trudno w to uwierzyć. Na zewnątrz teraz jest minus 15C a w namiocie miłe plus 5 stopni :)

 

samotnie na biegun

 

Nie chodzi o to, że jest bardzo zimno, tak jak przewidywałam: zwykle minus 15-20 C. Ale ciągle wiejący wiatr wychładza dodatkowo. Trudno dobrać ubranie. Z tyłu na plecy świeci słońce aż "pot spływa', a z przodu ziąb potęgowany przez zimny wiatr. Eksperymenty ubraniowe trwają :)

Pozdrowienia dla Wszystkich...

 

Gocha

foto.samotnienabiegun.pl