samotnie na biegun

W drugiej połowie listopada br., wrocławianka Małgorzata WOJTACZKA, jako pierwsza Polka i jedna z kilku kobiet na świecie,  rozpocznie samotny marsz, aby dotrzeć bez wsparcia z zewnątrz - na Biegun Południowy - wędrując od brzegu kontynentu - z zamarzniętej zatoczki Herkules INLET do środka Antarktydy. Przed nią 1200 kilometrów, to około 50 dni na nartach wśród śniegu i lodu. Będzie ciągnąć za sobą ważące około 100 kg pulki (specjalne sanie transportowe na śnieg i lód) z całym sprzętem, żywnością i paliwem niezbędnymi na dwa miesiące w Antarktyce.

 

W drodze na Biegun - Wojtaczka napotka temperatury od minus 20°C do minus 30°C, ciągły wiatr z południa o prędkości kilkanaście km/h, ale może spodziewać się także huraganowych wiatrów o prędkości ponad 100 km/h oraz burz śnieżnych i zamieci niosących "whiteout" ("białą ciemność"). Dystans 1200 kilometrów na najzimniejszym, najsuchszym, najbardziej wietrznym kontynencie Świata oznacza codzienny marsz przez około 20 km, w bardzo trudnym terenie, w tym przez szczeliny lodowcowe, szczególnie na początku i potem po przejściu Gór Transantarktycznych. Ostatnie kilkaset kilometrów to pokonywanie zasp śnieżnych i wysokich do 3 m - "zastrug", czyli uformowanych przez wiatr wałów zmrożonego śniegu.

 

Współpraca organizacyjna i wsparcie logistyczne Wyprawy "SAMOTNIEnaBIEGUN.pl" zapewnia zespół SELMA EXPEDITIOS, dotychczas znany z organizacji żeglarskich rejsów polarnych.

Do tej pory spośród Polaków, pokonując samotnie - cały dystans od brzegu Antarktydy aż na Biegun Południowy - dotarł tylko Marek Kamiński. Jeśli obecny projekt, z planowanym finałem około połowy stycznia, zakończy się sukcesem - Małgorzata Wojtaczka będzie pierwszą Polką i jedną z tylko kilku kobiet na Świecie, które dotarły do Bieguna Południowego samotnie, bez asysty i wsparcia...

 

samotnie na biegun

 Mapa wyprawy Małgorzaty Wojtaczki

 

Informacje z przebiegu wyprawy, w tym tracking antarktycznego marszu Małgorzaty - na stronie <http://www.samotnienabiegun.pl/>

 

MAŁGORZATA WOJTACZKA (Sylwetka)

  Uczestniczka wielu wypraw jaskiniowych, ekspedycji polarnych, narciarskich i żeglarskich.  Praktyczna marzycielka. Pasjonatka wypraw jaskiniowych oraz ekspedycji w rejony polarne: na Islandię, Spitsbergen i Antarktydę.

Brała udział w odkrywaniu nowych jaskiń w górach Picos de Europa w Hiszpanii.  Dotarła na dno najgłębszej jaskini w tym paśmie: Sistema del Hou de la Canal Parda, na poziom - minus 903 m. Zdobyła, w warunkach zimowych, na nartach, szczyt Newtontoppen (1717 m n.p.m.), najwyższą górę Spitsbergenu, ciągnąc specjalne sanie (pulki) ze sprzętem wyprawowym i z jedzeniem. Samotnie, na nartach i z pulkami, przeszła ponad 120 km przez największy płaskowyż Europy - Hardangerviddę w Norwegii. Doświadczona uczestniczka żeglarskich wypraw polarnych, podczas których opłynęła jachtami żaglowymi m.in. - Spitsbergen, Przylądek Horn i dotarła na Antarktydę.

Laureatka nagrody za "wybitne osiągnięcia sportowe" przyznawanej przez  UKFiT (obecnie - Ministerstwo Sportu i Turystyki).

Hobby - kanioning, górskie trekkingi  i podróże w niezwykłe, odległe od cywilizacji miejsca. Gdy nie jest na kolejnych wyprawach - uwielbia pracę w ogrodzie oraz majsterkowanie :)  Ulubiony kolor: niebieski. Zachwyca ją krajobraz i piękno surowej, polarnej przyrody Arktyki i Antarktydy.

 

Od kilku lat "choruje"  na Biegun Południowy.

Jak mówi: "teraz przyszedł czas aby zmierzyć się z tym wyzwaniem..."

 

Trzymamy za nią kciuki....

 

samotnie na biegun

Ekipa projektu Samotnie na biegun na norweskim lodowcu

 

Więcej informacji i wideo relacje oraz tracking marszu Małgorzaty Wojtaczki przez bezdroża Antarktydy - już od połowy listopada 2016 na stronie: http://www.samotnienabiegun.pl/


Zobacz też na kanale YOUTUBE film - z treningów Małgorzaty Wojtaczki zrealizowany na lodowcu Folgefonna w Norwegii we wrześniu 2016 roku (ok. 3 minuty): https://www.youtube.com/watch?v=_BFEZ3OTy8k

 

informacja prasowa

fot. Wojtek Mandela dla SAMOTNIEnaBIEGUN.pl

 

od redakcji: bardzo nam miło zostać partnerem wyprawy, będziemy informować na bieżąco o przebiegu zdobywania bieguna południowego.