frysztak

Podkarpacki Frysztak to miejscowość sięgająca początkiem swojej historii do XIV wieku, kiedy to pojawiły się pierwsze wzmianki o założeniu miasta na prawie niemieckim (pierwotna nazwa Freistadt). Teraz to świetna, a mało znana baza treningowa, położna niespełna 20 km od Krosna w dolinie Wisłoka.

 

Czym dysponuje Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji?

 - pełnowymiarowe boisko piłkarskie

 - boisko treningowe

 - korty tenisowe

 - siłownia zewnętrzna

 - kompleks basenów, w tym pływacki

 - hotel - stołówka

 - hala sportowa.

Hotel o naprawdę dobrym standardzie, pokoje 2, 3 i 4 osobowe z łazienkami i TV pomieszczą nawet duże grupy sportowe.

Jak widać oferta jest pełna, dołączając do tego ścieżki rowerowe, oraz kajaki (spływ Wisłokiem) każdy indywidualny turysta, czy klub sportowy znajdzie dla siebie wszystko.

 

frysztak

 Kompleks basenów GOSiR Frysztak

 

Teraz odpowiedź na pytanie skąd Frysztak na naszych łamach. Odpowiedź jest prozaiczna, dyrektor frysztackiego GOSiR-u Marek Armata (foto główne: pierwszy od lewej) jest uczestnikiem Pucharu Polski Amatorów PZN w biegach narciarskich i rozmawiając zaczęliśmy się zastanawiać nad możliwością zorganizowania zawodów na nartorolkach we Frysztaku. Od razu dodam, że trasy nartorolkowej nie ma, ale jest sporo bardzo mało uczęszczanych dróg lokalnych z dobrym asfaltem i o różnej konfiguracji terenu.

 

Oczywiście jedną z takich tras przetestowaliśmy w zacnym towarzystwie, dyrektor Marek Armata z małżonką Ewą (Mistrzyni Polski Amatorów PZN - foto; druga od prawej) oraz z Jackiem Staroniem (foto: pierwszy z prawej) zawodnikiem teamu Remsport Krosno jednym z najlepszych polskich amatorów. Droga, którą przebiegliśmy w sobotnie przedpołudnie była ... pusta, minęło nas może kilka samochodów. Pierwsze 8 kilometrów praktycznie płaskie, z lekkimi wzniesieniami i takimi zjazdami. Na 9 kilometrze można zakręcić pętle, gdzie już mamy jeden ostry podbieg nachyleniem przypominący Przechybę, lub podbieg na trasie nartorolkowej w Ptaszkowej, jednak dla tych, którzy mają problem z zjazdami (sam do nich należę) dobra informacja, zjazd wprawdzie długi, jednak na tyle łągodny, że nawet ja zjechałem. Czyli bezpieczny, czego nie można powiedzieć o tempie oglądania trasy, ale widocznie kolejną lokalną specjalnością jest zajechanie zaproszonego współtreningowicza. Jakoś dałem radę, ale co biegają to ich ! Jeżeli dojdą do skutku nartorolkowe zawody w Frysztaku, to trasa gotowa.

O frekwencję też jestem spokojny, okolice Krosna to oczywiście jeden z najlepszych amatorskich teamów w Polsce czyli Remsport Krosno, to kluby narciarskie w Prządkach i Jedliczu, nawet te kilkadziesiąt kilometrów z Ustrzyk spokojnie jest do pokonania. Pozatym nowe imprezy zawsze ściągają ciekawych nowych miejsc amatorów, także panie Dyrektorze czekamy na termin zawodów :), tym bardziej, że w tym sezonie na Podkarpaciu jest już zaplanowana jedna nartorolkowa impreza czyli I Bieg Lotników na nartorolkach.

 

frysztak

widok na hotel z płyty boiska piłkarskiego

 

Oczywiście Frysztak i okolice to także kawał naszej historii, w tym także tej z II wojny światowej. Jeżeli chcecie zobaczyć najdłuższy na świecie bunkier kolejowy, w którym Hitler podejmował Mussoliniego to znajduje się właśnie parę kilometrów od Frysztaku. ale informacji poszukacjie już na portalach historycznych ;)

 

Więcej informacji dla zainteresowanych:

Strona GOSiR Frysztak - TUTAJ

Lokalizacja z google maps - TUTAJ

 

Szczegółowe informacje dotyczące możliwości treningowych - prosimy o kontakt na maila, lub z dyrektorem GOSiR Frysztak Markiem Armatą.

 

Kuba Cieślar

 

p.s jeżeli jedziecie do Frysztaku z Krakowa, to autostradą A4 w kierunku Rzeszowa, zjazd w Dębicy. Podróż zajmuje około 1,5 godziny.