salomon

Od kilkunastu lat dominują dwa systemy wiązań w biegach narciarskich : NNN wymyślony przez firmę Rottefella, oraz SNS stworzony przez Salomona. Poniżej krótkie omówienie najbardziej popularnych wiązań dostepnych w Polsce.

 

 

 

1. NNN najprościej rozpoznać po dwóch, równoległych wąskich "prowadnicach" biegnących od przedniej do końcowej części wiązania. Przykładowe modele: 

 

     

 

 

 

 

 

Od jakiegoś czasu firma oferuje nie tylko wiązania mocowane tradycyjnie do nart za pomocą wkrętów, ale także wsuwane na specjalną szynę z małymi zagłębieniami, przymocowaną na stale do nart. Jest to tzw. system NIS. Pozwala on płynnie regulować i dostosowywać punkt mocowania wiązania w zależności od długości stopy, sposobu i momentu odbicia oraz rodzaju śniegu.

 

 Z systemu NNN stworzonego przez Rottefella korzystają takie firmy jak: Alpina, Fischer, Rossignoll. Oferują wiązania i buty pod ten system. Wiązania wymienionych firm różnią się w zasadzie tylko szatą graficzną. Stad posiadając buty – przykładowo - Alpiny bez problemu wepniemy je w wiązania marki Rossignoll. Niezależnie, czy będzie to najwyższy czy też niższy model wiązań, bez problemu będzie pasować do każdego rodzaju buta oferowanego pod system NNN. Jest to zatem w pełni kompatybilny system.

 

 

2. Wiązania pod system SNS rozpozna się po jednej, szerokiej szynie – takiej jakby sztabce - przebiegającej pod butem od przedniej do tylnej części wiązania. Przykładowe modele:

 

 

 

 

Pod ten system oferowane są trzy rodzaje wiązań, tzw.:

Pilot SNS- podwójny system mocowania buta (za pomocą dwóch pręcików,pierwszy pod czubkiem buta, drugi kila cm dalej) bez gumki w główce wiązania. Stworzony przede wszystkim do kroku łyżwowego (1,2), chociaż można spotkać również takie modele do klasyka (3,4). Najwyższe modele obsługuje się manualnie (1,4), pozostałe są automatyczne (2,3).

1.   2.

3.   4.

 

 

 

 

Profil SNS- mocowanie buta do wiązania pojedyncze (za pomocą pręcika znajdującego się pod czubkiem buta), gumka w główce wiązania. Jej twardość dostosowana do stylu klasycznego (1-miękka, żółta), łyżwowego (2-twarda, różne kolory poza żółtym). Najwyższe modele obsługuje się manualnie (1,2) , pozostałe automatycznie (3)

1. 2.

3.

 

 

 

Propulse SNS- mocowanie buta do wiązania pojedyncze, gumka w główce wiązania, ale ma inny kształt niż gumka do SNS Profil (jest ścięta pod większym kątem). Są to wiązania do stylu klasycznego, pasujące tylko pod najwyższe modele butów.

 

 

 Z systemu SNS opracowanego przez Salomona korzystają jeszcze firmy: Atomic, Botas, One Way. Wiązania różnią się między sobą tylko szatą graficzną. Trochę szkoda, że nie jest to w pełni kompatybilny system. Dlatego dobierając sprzęt warto zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe dopasowanie. Dla przykładu: posiadając wiązania Pilot SNS możemy wpiąć do nich buty tylko pod ten system (podwójny system mocowania-dwa pręciki pod podeszwą).

  Firmy oferujące wiązania pod wskazany system dopasowują je kolorystycznie do produkowanych przez siebie butów. Również dopasowują je kolorystycznie jeżeli chodzi o pozycjonowanie modeli. Najwyższe modele wiązań są dopasowane szatą graficzną do wysokich modeli butów. Wśród najwyższych modeli nie spotkamy wiązań automatycznych, wszystkie obsługuje się manualnie.

 

Osobną grupę stanowią wiązania do back country. Są masywniejsze i szersze od wyżej opisanych wiązań dla większej wytrzymałości i stabilności. Dodatkowo gumka jest dużo twardsza. Chociaż są bardzo zbliżone wyglądem do standardowych wiązań, ze względu na większy rozstaw i szerokość wypustek nie pasują do typowych butów biegówkowych.

 

 

 

Jakub Mroziński

Trener w Akademii Narciarstwa Biegowego Start Ski