Przyszedł koniec sezonu więc każdy odkłada swoje narty na bok... Lecz co należy zrobić, by w przyszłym sezonie były równie szybkie?? Oto kilka wskazówek jak należy zadbać o swój sprzęt latem.


Dlaczego??

Zadbanie o stan ślizgu latem jest równie ważne, a nawet ważniejsze niż zimą. Na nieużywanych przez dłuższy czas nartach zaczyna zbierać się kurz i brud, który jest przyciągany przez statyczną część ślizgu i wchłanianiany w wewnętrzne pory. By do takiej sytuacji nie dopuścic należy osłonić tą częśc narty warstwą wosku przeznaczonego do konserwacji nart. "Zaparafinowanie nart" zapobiega również wysychaniu i utlenianiu się ślizgu. Dodatkowo regularne woskowanie nart sprawia, że narta wchłania dodatkowe jego porcje. Pokrycie narty warstwą wosku może również uchronić nas przed przypadkowym zarysowaniem ślizgu podczas transportu.

Jak??

Na samym początku należy usunąć brud oraz resztki wosku jaki pozostał na narcie po ostatnim użytkowaniu. Do tego celu może służyc specjalny płyn do czyszczenia ślizgów. Po dokładnym oczyszczeniu nart należy pozostawić je ok. 15 min na świeżym powietrzu w celu odparowania resztek płynu do czyszczenia. Po tym czasie należy wybrać uniwersalny (najlepiej bez lub z jak najmnejszą ilością fluoru), jak najbardziej miękki wosk (zalecenie renomowanej firmy Fischer) i zawoskować równomiernie w kierunku jazdy całą aktywną powierzchnię ślizgu. Ważne jest, by nie przytrzymywać żelazka w jednym miejscu zbyt długo, gdyż grozi to przegrzaniem się ślizgu. Temperatura jaką powinno mieć żelazko umieszczona będzie na opakowaniu parafiny, a zakres miekkich parafin zwykle mieści się w przedziale 110°C do 130°C. Należy pamiętać, by w nartach do stylu klasycznego część wspinaczkową (tą, którą pokrywa się smarami zapobiegającymi poślizgowi przy odbiciu) nie pokrywać warstwą wosku. Latem narty należy przechowywać w pozycji poziomej wiązaniami do dołu w możliwie suchym i ciemnym pomieszczeniu.

Przed rozpoczęciem sezonu jedynie co należy zrobić, to zeskrobać wosk ze ślizgów i biegać, a tak zabezpieczone narty pozwolą uzyskiwać co raz lepsze wyniki.

W przypadku jakiś wątpliwości proszę o wpisy na forum.