numery

Dobór nart Fischer to bardzo złożona sprawa. Tutaj liczy się nie tylko długość i twardośc ogólna (soft, medium, stiff) ale także indeks FA oraz bardziej dokładne pomiary HR i SVZ. Indeks FA jest już w większości nart Fischer, pozwala on dobrać nartę do użytkownika z większą dokłądnością. Parametry HR i SVZ dotyczą już nart dla zawodowców. Ponizej rozszyfrowujemy te tajemnice ;)

 

Biegający na nartach Fischer z pewnością wiedzą, że podstawowym parametrem jest twardość nart. Firma dzieli ją poglądowo na cztery grupy:

- soft (miękkie)

- medium (średnie)

- stiff (twarde)

- x-stiff (bardzo twarde, nawet do 130kg)

Ten podstawowy podział dotyczy wszystkich grup nart Fischer, jednak jeżeli chodzi o narty wyczynowe (Racing), które są przeznaczone dla zawodników to tutaj dochodzą kolejne wartości. Podstawowym jest tzw. Indeks FA, który pozwala z dokładnością do plus minus 1,5 kilograma spersonalizować nartę do użytkownika.

 

Jednak dla wyczynowców, dla których liczy się każdy ułamek sekundy jest jeszcze dodatek, czyli wartości HR i SVZ.

Jednak uwaga, dla nie ścigających się o najwyższe laury nie ma to wielkiego znaczenia. Po prostu różnica jest wyczuwalna tylko dla bardzo, bardzo zaawansowanych biegaczy narciarskich.

 

numery

Omawiane wartości zaznaczone na czerwono

 

Przejdźmy do szczegółów czyli poszczególnych skrótów:

HR to różnica w milimetrach, która pozostaje po obciążeniu narty połową wagi przeciętnego narciarza. Obciążenie jest przyłożone do narty 7 cm poniżej środka ciężkości narty (tzw.balansu). Powstała luka to HR. Mówiąc najprościej, jest to sztywność dziobów i tyłu narty. Na przykład, jeśli bierzesz narty z tym samym FA, ale innym HR, narta z wysokim HR będzie naciskać (przylegać) na śnieg bardziej równomiernie, a przy niższym HR przód narty bardziej przylega do śniegu, co powoduje lepsze „trzymanie” ale słabszą „jazdę”. Najprościej tłumacząc wyższe HR to narta wygięta w większy łuk, śniegu dotykają dzioby i tyły nart, przy niższym HR - mniejszym łuku, narta bardziej przylega do śniegu. Niska wartość HR jest szczególnie ważna dla niedoświadczonych narciarzy. W klasykach ułatwi trzymanie, w nartach do łyżwy poprawi stabilność .

 

FA (wskaźnik sztywności) to liczba kilogramów, które należy przyłożyć 7 cm poniżej punktu równowagi, aby docisnąć nartę do prześwitu wynoszącego 0,2 mm. Ten indeks jest bardzo ważny i jednocześnie bardzo mylący. Dlaczego?

Otóż narta klasyczna na przykład z indeksem FA wynoszącym 43 będzie dobra dla zawodnika ważącego 70 kilogramów. Jednak ta sama narta będzie także dobra dla średniozaawansowanego biegacza ważącego 75kg i dla zaczynającego swoją przygodę z biegówkami nawet na 85kg. Te różnice wynikają właśnie z techniki i siły, które działają na narty. Dlatego też jeżeli już kupujecie nartę Fischer z „górnej” półki pytajcie o indeks FA, dobre sklepy wiedzą o co chodzi i pomogą Wam je dobrać, a Fischer Nordic Racing Center ( w Polsce Jakuszyce i Kraków) mają wręcz taki OBOWIĄZEK!

* Indeks FA, jedyny z tutaj opisanych można znaleźć od ubiegłego sezonu na większości modeli Fischera (nie tylko wyczynowych). Służy w tym przypadku dla lepszego spersonalizowania narty.

 

SVZ to wartość, która pokazuje, jak bardzo narta różni się od idealnego stosunku HR i FA. Wartość jest wykorzystywana w produkcji do sprawdzania jakości i doboru nart w parach. Przy wyborze nart dla siebie wskaźnik nie ma znaczenia.

 

To właściwie wszystko jeżeli chodzi o skróty na nartach RACING, jednak pozwolę sobie jeszcze na małą dygresję. Jeżeli nie walczycie o medale MP seniorów PZN, czy chociażby nie biegacie w TOP 30 Biegu Piastów to naprawdę nie wchodźcie w takie szczegóły, nie poczujecie różnicy.

Jednak uzbrojeni w taką wiedzę z pewnością zaskoczycie mniej doświadczonych sprzedawców !

 

Jeszcze o indeksie FA. Na nartach "nie serwisowych" indeks FA występuje lub to na głównej (większej naklejce) co ilustruje zdjęcie nr 1. ponizej, lub też na drugiej, węższej przy kodzie kreskowym, ale bez wyraźnego oznaczenia że o FA właśnie chodzi - zdjęcie nr 2.

 

fa

 zdjęcie nr 1

 

 

 

fa

 zdjęcie nr 2

 

Zdarza się czasami w przypadku ze zdjęcia nr 2, że węższa naklejka z indeksem "ginie" wtedy niestety pozostaje nam tylko szeroki zakres wartości : soft, medium, stiff.

 

Miłego biegania na biegówkach.

 

 

z narciarskim pozdrowieniem

Kuba Cieślar

 

p.s Bardzo proszę pamiętać, że oznaczenia, o których piszę wyżej dotyczą TYLKO nart zawodniczych, tzw. serwisowych, które nie są dostępne w normalnej sprzedaży. Jednak sporo jest ich na rynku wtórnym, stąd powyższa ściąga.