fischer

Dwa tygodnie temu omawialiśmy dobór nart z grupy Fitness Sport, dzisiaj opisze Wam najbardziej interesującą moim zdaniem grupę nart biegowych niewyczynowych czyli grupę Cruising.

 

Na czym polega wyjątkowość nart z tej grupy. Moim zdaniem przedewszystkim na ich innej od reszty konstrukcji. Nie są to typowe biegówki, które powinny być dłuższe od wzrostu użytkownika o conajmniej 20-25 centymetrów. Wręcz przeciwnie, często gęsto są zdecydowanie krótsze. Wyobraźmy sobie koszykarza o wzroście np. 210 centymetrów i wadze około 100 kilogramów. Zgodnie z doborem nart wyczynowych taki delikwent powinien mieć nartę o długości 207 centymetrów, dłuższych niż 210 chyba żadna z wiodących firm nie produkuje. I teraz niespodzianka, narta z grupy Cruising dla takiego drągala to 189 centymetrów długości. Prawda, że fajnie. Im krótsza narta tym lepsze prowadzenie i większy komfort poruszania się po śniegu.

Nacje alpejskie określają narty z tej grupy określeniem bagażnikowym, tzn. narta musi spokojnie wejść do bagażnika mercedesa (sedana). Oczywiście u nas mercedesów jakby trochę mniej, jednak do większego sedana wejdą spokojnie. Teraz o samych nartach.

Numerem jeden w tej grupie jest model Orbiter EF Crown czyli na łusce. To taki mercedes w tej grupie, na szczególną uwagę zasługuje ślizg w jaki jest wyposażony ten model czyli WORLD CUP PRO. Dodajmy, że to drugi od góry ślizg jaki jest produkowany przez firmę Fischer, czyli w narcie zdecydowanie amatorskiej mamy profesjonalny ślizg. Narta jest bardzo chętnie wybierana przez ludzi pragnących mieć to co najlepsze pod stopami, ceniących sobie komfort niekoniecznie o aspiracjach zawodowca.

Taliowanie tej narty to 48-44-46, waga przy długości 174cm to 1220 gram.

Jeszcze cena, która wraz z wiązaniami Turnamic Control Step In wynosi około 1000 PLN

 cruising

Orbiter EF

 

Jeszcze ciekawostka związana z Orbiterem. Jak zapewne wiecie, jeżeli nie to już teraz tak, nie ma czegoś takiego jak narta dla dorosłych i do stylu klasycznego i do stylu łyżwowego. Ponieważ z takim pytaniem spotykam się bardzo często próbowałem znależć złoty środek czyli Orbitera. Dla naprawdę zdesperowanych i chcących posiadać jedną nartę do wszystkiego Orbiter jest takim Wyborem. Zapewnia stabilne odbicie (łuska Vario Crown), a zapaleni łyżwiarze, dzięki niewielkiej długości także sobie trochę poradzą. To oczywiście nie dotyczy zawodowców, jednak jest to jakiś kompromis.

 

 

 

Drugi model w tej grupie to już model wyposażony w technologię Twin Skin, czyli posiadający na ślizgu nie łuskę, a zyskujującą z roku na rok coraz większą popularność fokę. Twin Ski Cruiser EF, bo o nim mowa jest odrobinę szerszy od Orbitera - taliowanie 49-45-47 i trochę cięzszy 1270g (174cm). Ślizg też już nie World Cup Pro, tylko Sintec, jednak różnica w cenie wszystkie te "niedogodności" równoważy.

cruising

Twin Skin Cruiser EF

 

Kolejne dwie nartki to już "niższa" półka zarówno pod względem konstrukcji jak też ślizgu. Nie zapominamy oczywiście o tym, że są to narty bardziej "ekonomiczne" i nie mam tutaj na myśli spalania tylko cenę :)

Są to modele Cruiser EF na łusce i Apollo EF także z łuską Vario Crown. szersze minimalnie od poprzedniczek i trochę cięższe, jednak wszystkie parametry grupy Cruising czyli niewielka długośc w stosunku do wagi zawodnika zostają zachowane. Cena tej narty z wiązaniami oscyluje około 900PLN

Jeszcze o długościach, narty dedykowane dla Panów produkowane są w 4 długościach: S (164cm), M (174cm), L (184cm) i XL (189cm).

 

 

Teraz przejdźmy do nart dla kobiet. Tak, w tej grupie są modele dedykowane właśnie dla pań. Firma produkuje damski odpowiednik modelu Orbiter czyli Inspire My Style. Tutaj mała dygresja, jeżeli w produktach firmy Fischer napotkacie napis "My Style" (buty, naty, kije) tzn. że jest to produkt dedykowany kobietom.

Inspire My Style ma identyczne parametry jak Orbiter, ślizg także World Cup Pro, produkowana jest za to w długościach 164, 169 i 174cm. Cena narty podbna do modelu Orbiter, czyli wraz z wiązanimi około 1000PLN.

 

cruising

 Inspire My Style

 

Dla Pań jest jeszcze model Mystique My Style trochę szerszy i cięższy od Inspire, taliowanie 50-46-48 i waga 1240g. Także produkowany w trzech długościach XS (164cm), S (169cm) i M (174cm).

 

Teraz najważniejsze. czyli jak dobrze dobrać nartę dla siebie. Poniżej w tabeli.

Ponizej na zdjęciu znajdują się dwie tabele, ta po lewej dedykowana jest do wszystkich modeli z grupy Nordic Cruising, mniejsza po prawej do dwóch modeli damskich czyli Inpire i Mystique. Dobór narty jest banalnie prosty, po parwej stronie szukacie swojej wagi i żółty kwadracik pokazuje Wam dedykowaną dla Was długość.

 

 

tabela

 

 

Miłego biegania

 

Kuba Cieślar

 

 W artykule powiązanym ponizej znajdziecie omówienie i TABELĘ nart z grupy Fitness Sport.